Fitbit Versa: recenze

Normální

Po až překvapivě pozitivní zkušenosti s fitness náramkem Xiaomi Mi Band 2 jsem po půl roce přešel na pokročilejší Fitbit Charge 2 (ostatně jsem je také v minulém příspěvku porovnával). Po 8 měsících s Charge 2 jsem ihned při vydání sáhl po novince, chytrých hodinkách Fitbit Versa. Po více než týdnu následuje zhodnocení…

Proč ne Apple nebo Android? Proč ne Ionic?

V první řadě bych rád odpověděl na otázku, která se nabízí a která zároveň zachycuje dilema mnoha dalších lidí – proč nesáhnout po Apple Watch? Nebo, když už Fitbit, proč nevzít model Ionic? A co Android Wear? Odpovědi jsou jednoduché…

Začnu od nejjednodušších: Android hodinky to být nemohly, jelikož používám iPhone. Nehledě na to, že z principu žádná Android zařízení nevlastním. Apple Watch byly ze hry poměrně rychle taky (ač jsem nad nimi chvíli vážně přemýšlel), protože nabízí pouze jednodenní (maximálně dvoudenní) výdrž na baterii a chybí jim sledování spánku – obojí pro mě neakceptovatelné. Nehledě na to, že jsem nehledal „chytré hodinky“, ale především fitness náramek s funkcemi navíc. No a proč ne Fitbit Ionic? Nelíbí se mi na něm obdélníkový displej (preferuji čtverec, případně obdélník na výšku), celkově hodně sportovní naladění, ale hlavně velikost – jsem majitel úzkých zápěstí. Dále nejsem náruživý běžec, takže vestavěná GPS by byl jen zbytečný luxus, který bych nevyužil. Jakmile byla v březnu představena Versa, měl jsem jasno…

Mé zhodnocení – recenze, chcete-li – hodinek Fitbit Versa je založené především na zkušenostech s Charge 2 a s tímto náramkem také primárně porovnávám. Hned na úvod totiž musím napsat, že k Verse přistupuji především jako k fitness náramku a na základě toho jsem si tyto „hodinky“ taky kupoval. Pokud hledáte především chytré hodinky, Versa s největší pravděpodobností není výrobek pro vás – v takovém případě se rozhodně poohlédněte po klasických chytrých hodinkách (dle platformy buď Apple Watch, nebo některé z řady Samsungu).

Obsah balení

Balení Fitbit Versa plně odpovídá standardu Fitbit – po vysunutí z maloobchodní „nohavice“ s plastovým věšáčkem se na nás usměje modrá krabička s magnetickým otvíráním a logem Fitbit. V ní samozřejmě najdeme samotné hodinky s již připnutým elastomerovým páskem, kompaktní brožurku a USB nabíječku.

Těší mě, že v balení najdeme jak krátký, tak dlouhý pásek. Nedělám si iluze, že by to bylo z dobroty srdce Fitbitu, ale proto, že na skladech obchodníkům zůstávaly „ležáky“, které mohly mít atraktivní barvu, ale velikost pásku si kupce nenašla. Takže velikost musíte řešit jen u příslušenství (třeba i zde Fitbit jednou pochopí…).

Pokud jste si ale zakoupili speciální edici (poznáte dle pleteného náramku), najdete v balení jak zmíněný pletený náramek, tak i ten klasický elastomerový. A ano, v obou případech jak v krátké, tak dlouhé variantě.

První spuštění

20180412_143252656_iOS

Když po vybalení Versu poprvé spustíte, je to výrazně delší proces, než byste očekávali. „Unboxing“ videa na internetu nelžou – skutečně si musíte vyhradit zhruba 40 minut, než se vše dokončí – Versa se totiž nejprve musí spárovat s telefonem a hned poté si začne stahovat a instalovat aktualizaci softwaru (stahování trvá výrazně déle než instalace), přičemž musí být na nabíječce. Nejsem si jistý, zda je nějaký software (kromě hlášky „připojte aplikaci“ na displeji) z továrny ve Verse vůbec nainstalovaný, nedivil bych se, kdyby byl přítomen jen zavaděč s onou hláškou. Na druhou stranu vám aplikace alespoň během stahování a instalace software nabídne prohlídku hodinek jako takových, představí základní funkce a dokonce umožní pár základních nastavení, abyste nemuseli vše dělat až po oněch 40 minutách. No a taky si hned po vybalení vyzkoušíte nabíječku.

Vzhled, zpracování

Přestože mnozí tvrdí, že se Fitbit inspiroval u konkurence (hlavně u Apple), nemyslím si to. Fitbit totiž relativně nedávno koupil hodinkovou legendu, Pebble, a právě na Verse to začíná být vidět – hodinky Pebble totiž hodně připomíná. Ačkoliv toho má Versa mnoho společného s modelem Ionic, design je zcela odlišný.

 

Tělo hodinek je vyrobené z jednoho kusu hliníku, který překrývá 2,5D (to znamená „vystouplé“) tvrzené sklo Gorilla Glass 3, má čtvercový tvar se zaoblenými rohy, ale přesto čistě řezanými základními linkami – tím se právě odlišuje od jablečných hodinek a ukazuje příbuznost s Pebble. Z boků už pak jen vystupují tři tlačítka a pod displejem, kolem kterého je na elektroniku od předního výrobce až zbytečně moc místa, najdeme decentní nápis Fitbit.

Zpracování je tak samozřejmě prvotřídní – tak malé zařízení vyrobené z tak kvalitních materiálů prostě působí výborně, veškeré díly lícují. Pokud budete Versu kupovat, z praktických důvodů bych však doporučil poohlédnout se spíše po světlejších odstínech (ideálně stříbrné nebo alespoň šedé či růžové variantě) – barvený hliník se totiž vždy odírá do stříbrné barvy, takže jakýkoliv „zářez“ bude na černé verzi (kterou mám mimochodem já) ihned vidět. A to se k hodinkám ani nemusíte chovat hrubě – tělo hodinek se otírá o kůži, oblečení, rukávy, rukavice a po čase se minimálně na hranách ošoupe. Stačí klidně jen měnit hodinkové pásky a snadno nějakou tu odřeninku uvidíte.

Milým překvapením je váha, se kterou je jen těžké soupeřit – Versa váží zhruba 35 gramů. Na ruce ji tím pádem ani necítíte. No, a protože je tělo utěsněné, můžete s Versou i plavat až do 50 metrů pod hladinu. (Pravdou je, že i Charge 2 má velmi dobré utěsnění, lepší než konkurence, ale oficiálně jej do vody brát nemůžete – snese jen stříkající vodu, ale ne ponoření do vody. Ale stříkající vodu musí chtě nechtě zvládnout každý fitness náramek, jinak by hrozilo, že se zpotíte a náramek umře.)

Příslušenství

Logicky jediným oficiálním příslušenstvím jsou pásky (řemínky, chcete-li). Ty jsou jako u jiných hodinek a dalších trackerů Fitbit běžně vyměnitelné. Potěšujícím faktem je, že Fitbit tentokrát (také na rozdíl od Ionicu) sáhl po poměrně standardních 22mm hodinkových páscích, které se k tělu hodinek připnou tradičně pomocí stěžejek. Jedná se ale o stěžejky s rychloupínáním (jakousi „páčkou“) – pásek díky tomu lze sundat rukou, netřeba žádné náčiní. Není to ale dvakrát snadné ani příjemné a s mechanizmem se budete minimálně zpočátku trošku prát.

Fitbit samozřejmě nabízí své originální pásky, obvykle ve velikosti S (malý) a L (velký) – zde si tedy na velikost dávat pozor musíte. Já osobně používám krátké pásky. K dispozici jsou klasické elastomerové (kolem 750 Kč), velmi elegantní kožené (1 500 Kč), kovové (zde už jsme přes 2 000 Kč) a článkové. Ty článkové v ČR ani nejsou k sehnání, protože jejich cena se paradoxně přibližuje ceně samotných hodinek, což je sice na hlavu, ale u Fitbitu je to celkem běžné. Výhodou originálních pásků není jenom fakt, že lépe padnou (jsou skutečně na míru přesné), ale mají i kvalitnější upínací stěžejky s kratšími a zaoblenějšími „páčkami“. Ty elastomerové dokonce pevně drží úhel sevření, protože se dvěma plochými výstupky jakoby „zakousnou“ do těla hodinek.

Nic vám ale nebrání v tom objednat si za pár dolarů čínské alternativy. Pořídíte je za zlomek ceny (obvykle se budete pohybovat – dle kvality a provedení – mezi 3-15 USD), kvalita je velmi slušná, ale připravte se na to, že nepadnou tak přesně jako originály (uchycení řemínku může mít maličkou vůli), obvykle mají méně kvalitní stěžejky a stalo se mi, že pozice stěžejek byla obráceně – kvůli zmíněným „páčkám“ totiž na jejich pozici záleží. Není-li dodržena, „páčky“ nezapadnou do vykrojení v těle hodinek a dlouhodobě vám pak mohou tělo hodinek postupně odírat.

Pokud máte o hodinky opravdu velký strach a jste kvůli tomu ochotni obětovat jejich eleganci (to není můj případ), existují nejenom obligátní krycí fólie na displej, ale také celé plastové či silikonové „návleky“, do kterých se tělo hodinek ustrojí a zajistí, že nedozná žádných škrábanců nebo nárazů. Pro někoho, kdo se chce vydat na náročnou akci, kde hodinkám újma hrozí, to ale může být vhodné.

Pohodlí a ergonomie nošení

Téma pohodlí a ergonomie jsem už částečně nakousl, když jsem psal o váze a tvaru. V tomto ohledu budu k Verse kritičtější, než je běžné, protože mám jednak citlivou pokožku a jednak mám spoustu zkušeností s Charge 2. Inu, podám jednoduchou odpověď hned zkraje – Versa jsou zatím nejpohodlnější hodinky, které jsem měl na ruce.

Měl jsem strach z velikosti v porovnání s Charge 2, kdy Versa je, alespoň co do plochy, zhruba dvakrát větší než Charge 2. A to už i Charge 2 mi kolikrát překážel. Ale víte co? Versa nepřekáží! Ani pod rukávem košile! Proč? Je to díky tvaru – zatímco Charge 2 je dost hranatý a vystupuje hodně do výšky, čemuž nahrává ještě vystouplý ostrůvek se senzory, Versu dokázal Fitbit díky větší ploše zploštit, navíc je její tvar plynule zkosený. Versa se tak nejenom nezadrhává o oblečení a rukávy, ale díky zaoblenému rubu bez výstupků, ve kterém jsou za protáhlým sklíčkem ukryté senzory, velmi pohodlně sedí na kůži. Charge 2 do ruky neustále tiskl vystouplý ostrůvek se senzory, až to bylo někdy po delší době trochu nepříjemné – zpočátku mi chvíli trvalo si na to zvyknout. To se u Versy nekoná, protože se tlak plynule rozloží do větší plochy, a tak na kůži působí menší tlak. Čili, pokud se vrátím k mé citlivé kůži, Versa ji i přes větší plochu nijak nedráždí.

Elastomerový pásek navíc není širší než ten u Charge 2, protože se ze svých 22 mm u těla hodinek o nějaký ten milimetr zužuje. Dodám jen, že ostatní pásky (kožený, kovový, pletený) si ale zachovávají 22 mm po celé délce.

Displej, ovládání

Fitbit osadil Versu oproti Ionicu čtvercovým displejem. Ten má úhlopříčku 1,34″, rozlišení 300 × 300 bodů a svítivost úctyhodných 1 000 nit. Zobrazení je více než dostatečně jemné, kontrastní, barvy jsou syté a díky silnému podsvícení se vůbec nezalekne ani přímého slunce. Ostatně musím vážně potvrdit, že ani v posledních dnech, kdy slunce svítilo ostošest, jsem neměl nikdy problém na displeji cokoliv přečíst. Doplňkem displeje se konečně stal také senzor okolního osvětlení, a tak je jas regulovaný automaticky – na již zmíněném slunci se zvýší na maximum a vy vše perfektně přečtete, v noci v posteli se naopak ztlumí, a tak při kontrole času ve tři ráno nemáte pocit jako po zásahu stroboskopem. Jak jsem zmínil výše, displej je překrytý tvrzeným sklem Gorilla Glass 3 a nechybí mu samozřejmě ani dotyková vrstva, která slouží jako primární způsob ovládání. Dodám, že displej samozřejmě není aktivovaný stále – aktivuje se buď automaticky zvednutím zápěstí, případně tlačítky či poklepáním.

Není to však jediný způsob, na levoboku se nachází jedno tlačítko pro návrat zpět, aktivaci a deaktivaci displeje, případně přístup k rychlým volbám dlouhým podržením (v zemích s podporou plateb Fitbit Pay je to rychlý přístup i k této funkci). Dvě tlačítka napravo jsou dynamická, ve výchozím stavu vykonávají funkce v jednotlivých rozích displeje (během cvičení je to např. pauza a ukončení), na hlavní obrazovce spouští dvě uživatelem zvolené aplikace. Až na ono spouštění aplikací mi však přijde koncept tří tlačítek nevyužitý – není pro mě problém fungovat jen s tím jedním nalevo (bez toho se neobejdete).

Senzory a monitorování

Versa nabízí stejné senzory jako Charge 2, ale ještě k nim trochu něco přihazuje. Máme tu tak gyroskop, akcelerometr (jejich kombinace slouží ke sledování kroků a aktivit), výškoměr (nejen pro vystoupaná patra), optický senzor srdečního tepu (zdá se být citlivější) a senzor saturace krve kyslíkem, který zatím není aktivní (ani u bratra Ionic – uvidíme, kdy ho konečně Fitbit aktivuje). K měření kroků i vystoupaných pater přistupuje Versa stejně jako Charge 2, a tak je možná trochu benevolentnější, než by musel být (takový Xiaomi Mi Band 2 toho tolik rozhodně nezapočítá), ale celkově v tomto ohledu podává velmi dobré výkony a je na něj veskrze spolehnutí.

20180421_081312128_iOS

Senzor srdečního tepu mi však přišel citlivější a rychlejší než na Charge 2, dokonce tolik neprosvítal (stejně jako Ionic má pouze jeden osvětlovač), což je možná ta cesta k úspěchu – díky integraci do rubové plochy, která je plynule zaoblená a větší plochou dosedá na kůži (nehledě na to, že se oproti Charge 2 uspořádání senzorů a jejich orientace vůči ruce změnila), tak zřejmě dosahuje Versa lepších výsledků. Oproti Charge 2 se mi také méně často stávalo, že by měření srdečního tepu na zpocené ruce chvílemi stávkovalo. Taky musím říct, že pro spolehlivé měření nemusíte Versu ani tolik utahovat na ruce, a to ani v posilovně.

S Charge 2 ani s Versou jsem kompletně nevyzkoušel automatické rozpoznání aktivit. Jistě, chůzi a běh rozpozná bezpečně, ale další sporty jsem nezkoušel – vždy raději zapnu monitorování sám. Což mě dostává k příjemné funkci, kterou mají Fitbit náramky společnou – zcela samostatné sledování aktivit. Nastavíte si své oblíbené aktivity (např. běh, cvičení, posilování, spinning, běžecký pás) a pak ve fit centru nepotřebujete nic jiného než ručník, vodu a náramek Fitbit. Jakmile stoupnete na pás, přímo na hodinkách zapnete správnou aktivitu a o vše ostatní se postarají hodinky samy. To samé díky vodotěsnosti Versy do 50 metrů platí i o návštěvě bazénu. Versa vám, stejně jako jiné Fitbit náramky s displejem, během cvičení ukazuje průběžné informace (tep, čas, vzdálenost, kalorie apod.), ty jsou navíc konfigurovatelné, takže si snadno přizpůsobíte zobrazení podle toho, co vás nejvíc zajímá (v jednu chvíli můžete mít zobrazeny tři údaje – jeden hlavní a dva vedlejší; já osobně obvykle používám tep, kalorie a čas).

Výjimkou je běh venku či cyklistika – jelikož Versa oproti Ionicu nenabízí vestavěnou GPS, chcete-li přesně sledovat trasu a vzdálenost, musíte s sebou mít telefon a využít GPS v něm. Hodinky se tak propojí s telefonem a aplikace v něm využívá GPS telefonu a data ze senzorů hodinek. Jinými slovy pro náruživé běžce či „kolaře“ je Ionic vhodnější (snesete-li jeho design a velikost).

Fitbit má zřejmě nejpropracovanější a nejlepší funkci sledování spánku, kterou velmi rád využívám – díky srdečnímu tepu a dalším datům dokáže rozpoznat jednotlivé fáze spánku (lehký, hluboký, REM) a v detailu pak dokáže kvalitu noci zhodnotit, a navíc poskytuje celkem zajímavé a užitečné tipy, jak kvalitu spánku zlepšit, nebo co která fáze znamená a na co má vliv. Musím uznat, že je docela zajímavé porovnávat, jak se cítíte s tím, jaký byl váš spánek. (Pozn.: Podle toho, jak přesná data náramek během noci posbíral, dostanete výsledek v „detailní“, nebo „zjednodušené“ podobě – pokud náramek nemohl konzistentně sledovat tep, je k dispozici zjednodušený přehled, který rozlišuje pouze mezi spánkem a bdělostí, detail nabídne i jednotlivé fáze spánku. Zajímavé je, že zatím se s Versou asi sžíváme, jelikož oproti Charge 2 mi častěji podává zjednodušenou variantu.)

Komunikace s telefonem

S telefonem komunikuje Versa tradičně skrze Bluetooth (4.0) a oficiální aplikaci Fitbit. Ta si dokáže v reálném čase povídat s hodinkami, stahovat z nich data, zobrazovat je v detailních a graficky propracovaných přehledech, no a samozřejmě je také nahrává na váš Fitbit účet na internetu. A ne, ani po tři čtvrtě roce jsme se nikam neposunuli, nativní synchronizaci s aplikací Apple Zdraví (nebo Google Fit) Fitbit stále neumožňuje. Toliko k tvrzení, že uživatelská data Fitbit patří především uživateli…

Kromě stahování a zobrazení dat slouží aplikace v telefonu (ale dostupná je i pro PC s Windows skrze Microsoft Store) také pro správu a nastavení samotných hodinek včetně notifikací (kromě hovorů, zpráv a kalendáře můžete na Verse zobrazovat notifikace z jakékoliv aplikace v telefonu). Notifikace jsou však pasivní – můžete je zobrazit, ale nemůžete na ně reagovat. Reakce (např. rychlé odpovědi na zprávy) přijdou v květnu pouze na Android, iOS aplikacím spravovat notifikace neumožňuje, takže je nemůžete ani přes hodinky zrušit (pokud je ale zrušíte na telefonu, z Versy zmizí). Potěší, že si Versa oproti jednodušším náramkům uchovává historii notifikací, takže se k nim můžete vrátit.

Dále v aplikaci nastavujete připomínky k pohybu (hodinky vás mohou každou hodinu nabádat udělat alespoň 250 kroků), denní cíle (kroky, vzdálenost, kalorie apod.), stahujete a spravujete ciferník a aplikace v hodinkách jako takových nebo platební karty ve Fitbit Pay (v zemích, kde je placení hodinkami skrze NFC podporováno – v ČR zatím ne, snad se dočkáme). Ciferníků jsou v galerii Fitbit dnes již stovky a vybere si asi každý – od jednoduchých až po ty s detailními přehledy a mnoha zobrazovanými informacemi. S aplikacemi je to horší, těch až tolik (minimálně v ČR) není a pevně doufám, že Fitbit platformu pořádně nakopne a bude jich přibývat. Pravdou však je, že s uvedením Versy, která je oproti Ionicu výrazně masovějším produktem, aplikací pomalu přibývá. Ale kalkulačka, kalendář, stopky, minutka, počasí nebo zapisování konzumace vody (a další) k dispozici jsou.

Ne vždy ale stoprocentně zafunguje komunikace aplikací (zřejmě) s telefonem – nevím přesně, jak API Fitbit pracuje, nicméně modelovým příkladem je aplikace Water Logged, kterou používám pro záznam vypité vody. Ta se po spuštění a také po přidání každé skleničky musí krátce synchronizovat (s telefonem). Občas se stane, že se synchronizace nevydaří, a tak musíte aplikaci zavřít a znovu otevřít, případně poklepat na displej a počkat. Mám pocit, že je komunikace po poslední aktualizaci aplikace a API notifikací mnohem spolehlivější (včetně rychlosti, než se „telefon“ chytne), ale stále to není 100%.

Co však správu ciferníků, ale hlavně aplikací hodně sráží, je rychlost, se kterou jsou přenášeny z telefonu. Aplikace mají obvykle jen několik set kilobajtů, přitom se přenáší desítky vteřin! Třeba Fitbit Coach, jakýsi trenér přímo v hodinkách, který na animacích ukazuje i jednotlivé cviky, má 16 MB, jedná se suverénně o aktuálně největší aplikaci, kterou do hodinek budete nahrávat klidně 5 nebo 7 minut! Aplikace v telefonu navíc během přenosu více aplikací najednou neukazuje spolehlivě, co se vlastně děje, takže vy můžete mít pocit, že se proces zasekl (což je někdy i možné), přitom se jen nedokončila jiná akce a celý přenos na ni čeká. Celkově mi přijde, že je rozhraní přenosu aplikací a ciferníků zásadně nedotažené – mám pocit, že se jedná o webový obsah namísto nativního rozhraní aplikace, a tak zde třeba na iOS nefungují ani standardní gesta pro návrat, při každém nahrávání se okno prazvláštně trhá… Podtrženo, sečteno: v tomto ohledu bude muset Fitbit ještě hodně zapracovat, pevně doufám, že právě Versa v tom díky své oblíbenosti pomůže. Dodám ještě, že aplikace pro Ionic automaticky nefungují na Verse a naopak – jelikož má Ionic jiný poměr stran displeje, musí vývojáři aplikace a ciferníky pro Versu aktualizovat. Dobré je, že většina to už udělala.

Zmíním ještě, že aplikace Fitbit je k dispozici pouze v angličtině a vzhledem k historii nepředpokládám, že by byla v dohledné době přeložena.

Hudba

Versa nabízí 2,5 GB vestavěné paměti pro ukládání hudby. Když si tak připojíte k hodinkám Bluetooth sluchátka, můžete během cvičení poslouchat hudbu bez telefonu. Fitbit tvrdí, že se do paměti vejde zhruba 300 písniček, což je reálný, konzervativní odhad (počítá se zhruba 8MB skladbami). Do hodinek dostanete buď hudbu ze streamovacích služeb, která se na základě vybraných playlistů stáhne během nabíjení z internetu přes Wi-Fi a uloží offline (Versa nyní podporuje Deezer a Pandoru, bohužel Spotify zatím chybí – doufám, že jej dodají), nebo můžete použít vlastní hudební knihovnu v počítači.

Vlastní hudba

Celý přenos pak funguje tak, že v počítači otevřete aplikaci Fitbit, vytvoříte playlist a vložíte do něj písničky, které máte na disku. Ty se následně přes místní Wi-Fi nahrají do hodinek. Vytvořených playlistů můžete mít více, ale ne všechny musíte synchronizovat (můžete je mít připravené „na horší časy“). Přenos 10 písniček (= cca 85 MB) trval asi 4 minuty, což není úplně málo – v případě stovek skladeb se připravte na to, že si chvíli počkáte. Rozhodnout se tak na poslední chvíli před cvičením nedoporučuji.

Přehrávání hudby pak samozřejmě ovládáte na hodinkách, boční tlačítka slouží ke změně hlasitosti. Pozitivní ale je, že Versa umí ovládat přehrávání hudby i na mobilu, takže pro přeskakování skladeb a podobně nemusíte vytahovat telefon z kapsy ani slepě mačkat tlačítka na sluchátkách – vše vidíte na displeji Versy.

Zkušenost s Deezerem (27. 4. 2018)

Ač jsem si původně myslel, že mít hudbu v hodinkách nemá velký smysl, vyzkoušel jsem také službu Deezer a z velké části jsem změnil názor. Navíc nabízí Deezer více skladeb než Spotify (třeba z českých interpretů má rozhodně větší výběr), jen jeho rozhraní ještě není tak odladěné, takže je řekněme méně uživatelsky přívětivý.

Nastavení jako takové je snadné – založíte Deezer účet, měsíc máte zdarma Premium+ (nutnost pro poslech hudby offline, tedy nutnost pro provoz na Fitbit Versa), vytvoříte jeden či více playlistů a přidáváte do nich hudbu. Do hodinek nainstalujete aplikaci Deezer a přes mobilní aplikaci Fitbit (sekce Hudba) ji skrze kód na displeji hodinek spárujete se svým Deezer účtem. Pak jen v mobilní aplikaci Fitbit vyberete playlisty, které chcete uložit offline do hodinek. Hodinky pak automaticky stáhnou dané playlisty pokaždé, když jsou na nabíječce a připojené k Wi-Fi. Dodám, že kvalita přehrávání hudby je velmi dobrá.

Ta negativní část je (jako u aplikací) rychlost, se kterou se skladby do hodinek stahují – je to nebezpečně pomalý proces. Pro několik hodin hudby (necelý 1 GB) se připravte minimálně na půlhodinové, spíše hodinové stahování, což je skutečně hodně. Na druhou stranu hodiny se nabíjí zhruba 1,5 hodiny, za které se stihnou synchronizovat i větší playlisty. Naplnit ale celé cca 2,5 GB paměti hodinek tímto způsobem za nabíjecí cyklus nestihnete, následné rozdílové aktualizace v dalších dnech (když si třeba vytvoříte nový playlist, případně upravíte stávající) už ale ano.

Systém a prostředí hodinek

Fitbit používá ve svých „chytrých hodinkách“ vlastní operační systém FitbitOS, jehož nejnovější verzi 2.0 najdete právě ve Verse (do Ionicu teprve postupně přichází). Rozhraní je poměrně jednoduché, ale logické. Hlavní obrazovka je samozřejmě ciferník. Tahem shora dolů zobrazíte notifikace (jako u mobilních systémů), tahem nahoru se dostanete do nového rozhraní Fitbit Today, které ukazuje váš týdenní souhrn. Je ale znát, že se jedná o aplikaci, a tak se nenačte úplně okamžitě, což je škoda – nebojte, nemusíte nijak čekat, ale i ta vteřina zdrží. Tahem doprava se nic nestane, ovšem tahem doleva se dostanete do nabídky aplikací, které se zobrazují na obrazovkách po čtyřech a můžete si je libovolně uspořádat podržením a tahem ikonou aplikace do požadované pozice. Aplikace vlevo na první stránce navíc spustíte z ciferníku stisknutím jednoho ze dvou tlačítek na pravé straně – šikovné. Dlouhým podržením tlačítka na levoboku se dostanete do rychlých voleb (Fitbit Pay, ovládání hudby, rychlé nastavení) a jeho stisk vás vždy vrátí o krok zpět (např. vyskočení za aplikace ven), na hlavní obrazovce pak evokuje vypnutí displeje.

Prostředí je celkově poměrně svižné a intuitivní, ovšem ne tak svižné jako např. Apple Watch – myslím, že ledacos bylo podřízeno výdrži na baterii, což ale i tak chválím. Animace a přechody tak nejsou zcela plynulé a musíte počítat s tím, že aplikace se spouští zhruba vteřinu. Největší výtku mám ale stále ke komunikaci s telefonem, která je někdy zpožděná, a tak se vám často stane, že po změně nastavení hodinkové aplikace v aplikaci v telefonu se změna nepromítne v hodinkách hned. Pak se musíte do telefonu vrátit a ještě chvíli počkat. To je trochu nepohodlné, ale doufám, že se to časem zlepší.

I v této sekci dodám, že celý operační systém a prostředí hodinek je v angličtině.

Výdrž na baterii, nabíjení

Fitbit se chvástá více než čtyřdenní výdrží na baterii (u Charge 2 uváděl dokonce dnů pět). Jaká je realita? Pozitivní je, že v porovnání s Charge 2 jsem na hodně podobných číslech – při mém běžném režimu (třikrát týdně zhruba hodinu fitko, každý den krátké cvičení, aktivní notifikace, sledování srdečního tepu a spánku + občas nějaká instalace či nastavení aplikace) jsem zhruba na 3,5 dnech, což je solidní výsledek. Později se ještě chci dostat k testu GPS a jak ovlivní výdrž.

 

Versa se nabíjí USB nabíječkou v podobě jakési kolíbky, do které se tělo hodinek „nacvakne“ (či lépe řečeno uzavře). Tradičně musíme nabíječku zásobovat energií sami, takže buď ji strčíme do USB portu počítače, nebo musíme použít nabíječku k telefonu či tabletu, Fitbit v balení síťový adaptér nedodává. V tom však nevidím problém a v oblasti hodinek či náramků je to celkem běžné. Nabíjení trvá obvykle méně než dvě hodiny, což je stále snesitelné, ač necelá hodina u Charge 2 (díky menší baterii) mi vyhovovala samozřejmě víc. Co zamrzí, je fakt, že nabíjecí kolébka moc nepočítá s tužšími elastomerovými pásky, a tak s nimi na stole pěkně stát nebude.

Celkové zhodnocení

A je tu závěr. V první řadě díky, že jste došli až sem (nebo sem jen přeskočili)! Jak bych Fitbit Versu celkově zhodnotil? V první řadě musím říct, že moje očekávání rozhodně splnila, v mnoha ohledech dokonce překonala a vyvrátila všechny moje obavy. Předně, Versa je velmi povedené a precizně zpracované zařízení, na kterém se nešetřilo – konstrukce je prvotřídní a originální příslušenství velice kvalitní. V oblasti senzorů, jejich přesnosti a citlivosti Versa odpovídá vysokému standardu Fitbitu, můj předchozí Charge 2 dokonce překonává. Výdrž je více než ucházející – reálně se pohybuji kolem 3,5 dnů, ale umím si představit, že méně nároční uživatelé se dostanou i k 5 dnům, naopak náruživí sportovci mohou očekávat spíš pod 3 dny.

Jako fitness náramek je Versa výborná a hrdě navazuje na tradici značky Fitbit, ke které přidává zkušenosti a znalosti Pebble. Ale pořád se jedná především o fitness náramek, za „chytré hodinky“ bych Versu vyloženě nepovažoval, protože měřit s takovými Apple Watch se určitě nemůže. Nicméně hledáte-li především fitness náramek, který dokáže samostatně sledovat vaše aktivity, nevypadá na první pohled jako sportovní náčiní, zobrazuje notifikace z telefonu, přehrává hudbu, podporuje změnu ciferníků, můžete si na něj nainstalovat pár aplikací a vydrží několik dní na baterii, je Versa tím pravým pro vás (jako pro mě)!

32 komentářů: „Fitbit Versa: recenze

  • Já jsem doufal, že moje „recenze“ na toto odpověděla. Každopádně Versa umí to samé co Charge 2, má skoro stejnou výdrž na baterii, zdá se mi pohodlnější na nošení, přidává navíc lepší senzory (citlivější senzor tepu a – až bude aktivován – senzor okysličení krve) a základní funkce chytrých hodinek. Plus možnost ukládat a přehrávat hudbu přímo z hodinek (např. ve fitcentru nepotřebujete mobil). Ale zase – je to o tom, zda o ty funkce navíc stojíte.

 1. Michal

  Skvělá recenze, díky.
  Jen mi chybí zmínka o pro mě největším benefitu: fitbit studio – online editor aplikací, ciferníků …
  Jednoduchý editor HTML/XML + javascipt nad jejich API.
  Navrhl jsem si ciferník tak, že pořád vidím všechny údaje, které mě zajímají a nastavil si velikost tak, aby byly snadno čitelné.

  • Fitbit Studio je rozhodně výborná věc, nicméně pro většinu lidí to není benefit vůbec. Pravdou ale je, že oproti jakékoliv jiné platformě je tvorba vlastního ciferníku VÝRAZNĚ jednodušší (stačí základní znalosti HTML a JS) – sám jsem si se Studiem pár dní hrál a vytvářel vlastní ciferník, ale nakonec jsem toho z nedostatku času zanechal a spokojil se s některým z galerie. 🙂

 2. Pavlína Mrázová

  Děkuji za super recenzi. Díky ní jsem se definitivně rozhodla ke koupi. 🙂
  Jen mám na Vás dotaz, zda by bylo možné s něčím poradit. Pokud byste věděl. Na podporu jsem psala, ale bohužel neumím dobře anglicky, takže nedokážu problém tak dobře vysvětlit. Mrázová 🙂

 3. Tereza

  Dobry vecer, nevíte zda se dá stáhnout nějaká aplikace na in-line brusle? Moc dekuji a přeji hezky vecer. Tereza

 4. Sarka

  Dobry den,
  Dekuju za skvelou recenzi. Opravdu nejlepsi, jakou jsem nasla 🙂 Chtela jsem se jen zeptat, jestli nemate zkusenosti se sluchatky airpods. Mam iphone a tyto sluchatka a zajimalo by me, zda lze poustet hudbu z telefonu a na hodinkach ovladat hlasitost. Jestli se netlucou dve zarizeni pres bluetooth. Dekuji za odpoved. Sarka

  • Dobrý den, konkrétně s Air Pods bohužel zkušenost nemám, ale obecně lze poslouchat hudbu z telefonu přes BT sluchátka a hodinkami ovládat přehrávání (zpět, pauza, vpřed, hlasitost). Nemyslím si, že by to s Air Pods mělo být jakkoliv jinak.

   • Sarka

    Dobry vecer, dekuji za odpoved- uz se mi to povedlo zapnout a vse funguje 🙂 jeste jsem se chtela zeptat, jestli lze nejak ovladat fotoaparat na telefonu skrze hodinky. U Zecyrcle 2 mi slo delat fotky na Iphonu. Jeste jednou dekuji.

   • V poslední době se přesně na toto objevilo pár aplikací – viz galerie aplikací pro Vaše hodinky v aplikaci Fitbit. Nicméně, pokud vím, vždy potřebujete speciální aplikaci fotoaparátu, která si s aplikací v hodinkách „povídá“, a tak jsem to nikdy nezkoušel.

 5. Katka

  Dobrý den,
  děkuji za recenzi. Jen jsem se ještě chtěla zeptat, jestli byl nějaký problém se spojením s telefonem? Konkrétně mám na mysli, když odejdu s hodinkami (například na oběd) bez telefonu, jestli se hodinky po příchodu automaticky bez problémů spojily s telefonem a upozornily na nová oznámení?
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, odpovím dvěma způsoby – obecně a konkrétně.
   Obecně: komunikace s telefonem je obecně největší bolístka Versy. Někdy si umane, že se s telefonem prostě bavit nebude (synchronizace jako taková funguje vždy – alespoň jsem nenarazil na opak, notifikace – zkušenost s iPhone 6S Plus a iPhone 8 – pro mě byly také spolehlivé). Doplácí na to hlavně aplikace, které se někdy nechtějí synchronizovat. Fitbit skrze aktualizace situaci zlepšuje, ale ani zdaleka to není dokonalé. Androidy na toto trpí ale poměrně hodně.
   Konkrétně: s opětovným spojením s telefonem jsem problémy neměl, v nejhorších případech se tak stane během pár minut. Nicméně nová oznámení nedostanete – oznámení se na hodinkách zobrazí v okamžiku, kdy přijdou. Zpětně či dodatečně nikoliv.

 6. Vendy

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda nevíte, jak je to s kompatibilitou a telefony Huawei? Konkrétně s Huawei p8 lite. Četla jsem v diskuzích, že většina lidí má u všech fitbit hodinek problém, diskuze jsou ale starší, tak si dělám naději, jestli výrobci třeba tento problém už nevyřešili? Děkuji

 7. Hanka

  Dobrý den,

  mám nově hodinky Fitbit versa a bohužel hledám nějakou dodatečnou aplikaci pro inline brusle.
  Před rokem jste komentoval, že taková žádná zatím není.
  Hledám i nyní a nejspíše nic. Nemohl byste mi poradit k jaké aktivitě, aby hodinky, alespoň něco rozpoznaly, bych měla tuto aktivitu přiřadit? Zkoušela jsem kolo, ale nerozpoznalo to ani ujeté km.

  Děkuji

  • Zdravím, bohužel, ale dění okolo aplikací pro Versu už nesleduju. Nicméně obecná rada zní: zapněte obecný „workout“ (to je univerzální režim pro sledování jakékoliv činnosti) a pak si cvičení dodatečně kategorizujte, jak potřebujete.

 8. Jana

  Dobrý den mám fitbit versa 2.Po aktualizaci mám hodinky v češtině ale nejde mi dat 24h ciferník jde pouze 12 h.Stahuju ciferniky 24 h ale stejně to nejde.Dekuji za odpověď.Jinak hodinky super.

 9. Marina

  Dobrý den,
  nevíte náhodou, jestli hodinky počítají kroky, kalorie, když mám ruce na madlech kočárku? Co jsem četla jinde zkušenosti maminek, tak jiné fitness náramky/hodinky jim s kočárem nefungují, nebo nefungují přesně.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, když budete tlačit kočárek, hodinky samy kroky nerozpoznají, protože se Vám nehýbe ruka. Každé hodinky poznají kroky podle pohybu a otřesů ruky, které kočárek bude zkreslovat. Kalorie ale počítat budou. Řešením by zde bylo pouze zapnutí aktivity s měřením GPS, pak budou hodinky počítat i ušlou vzdálenost.

 10. Dasa

  Dobrý večer zablokovala jsem omylem hodinky a když je sparuju hlásí mi ze mám Zadat kód co se má ukázat na hodinkách ale k němu se nedostanu. Nevíte jak to mužů odblokovat jinak? Dekuji moc

  • Dobrý den, pak můžete jedině zkusit resetovat hodinky do továrního nastavení a od začátku je znovu spárovat a nastavit.

   To uděláte takto:
   1. Podržte boční tlačítko, dokud se nezobrazí logo Fitbit.
   2. Pusťte ho a znovu hned stiskněte, dokud hodinky dlouze nezavibrují.

   Pak by se měly resetovat, smazat a můžete je nastavit v telefonu, jako by byly nové.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s