Apple Watch Series 4: zkušenosti po měsíci a půl

Normální

Pokud jste četli moje předchozí zápisky o Fitbit Versa, víte, že jsem se dlouho Apple Watch bránil hlavně kvůli výdrži na baterii. Pak ale Apple představil Apple Watch Series 4, které mimochodem považuju za to jednoznačně nejlepší a nejzajímavější, co letos Apple ukázal, a červík v hlavě začal hlodat, až jsem se – po velmi dobré přesvědčovací strategii mého dobrého známého – odhodlal, přemohl své svědomí a podařilo se mi 12. října získat jeden z velmi mála kusů Apple Watch Series 4 (40mm Nike+), které byly dovezeny do ČR. Jaké jsou moje zkušenosti po více než měsíci? Vyplatí se Apple Watch oproti Fitbit Versa, i když vydrží (méně než) polovinu na baterii a stojí dvakrát tolik?

Hodinky Apple Watch Series 4 sice vydrží oproti Fitbit Versa o polovinu méně na baterii, zato jsou ale dvakrát dražší! 😊

Zároveň tento zápisek vlastně můžete vnímat jako popis a hodnocení od člověka, který nikdy žádné Apple Watch nevlastnil a pouze na ně přešel z jiných, převážně fitness náramků. Jen ale – ostatně jako vždy – prosím o shovívavost, zápisek vzniká po chvílích, nepíšu jej takříkajíc „jedním tahem“, takže asi bude znát, že je slepovaný a nepříliš dopředu promyšlený. A to ani nemluvě o tom, že jsem měl v plánu ho vydat už víc než před měsícem…

Můj přístup a použití

Nejprve bych rád popsal výchozí stav, čili jak k hodinkám přistupuju, na co je používám, co je pro mě důležité a co naopak neřeším. Tuto část píšu proto, že každý má jiné požadavky a návyky – pro někoho jsou důležité aplikace a notifikace, pro jiného telefonování a maily, jiný zase dává přednost fitness aktivitám a zbytek je spíš podružný.

No ale nejprve jde o platformu. Já používám Apple iPhone (neplést s „Apple ekosystém“ – od Apple mám jen telefon). Kdybych používal Android, samozřejmě bych mohl na Apple Watch zapomenout, tam by pak pro mě přicházel v úvahu vlastně jenom Fitbit, protože hodinky Garmin ani Samsung mě nijak nepřitahují (nelíbí se mi).

K čemu tedy využívám náramek či chytré hodinky? Především a hlavně je to monitorování denní aktivity a motivace ke splnění stanovených cílů.

Jakou jsem ušel cestu s náramky? První byl Xiaomi Mi Band 2, který mi (opět) připomenul, že by člověk měl dbát o své zdraví, životosprávu a kondici. Fitbit Charge 2 mě pak posunul dál – začal jsem řešit spánek, sledovat cvičení a úspěšně mě několik měsíců provázel i fitness centrem. Fitbit Versa už takový skok nepředstavoval, spíš jsem chtěl zkusit chytré hodinky od Fitbitu, ale díky aplikacím jsem nakonec začal hlídat i pitný režim a čerstvě i makronutrienty. Apple Watch na toto jen navázaly.

K čemu tedy využívám náramek či chytré hodinky? Především a hlavně je to monitorování denní aktivity a motivace ke splnění stanovených cílů (např. ušlých kroků, spálené energie nebo aktivního času). Obvykle cvičím 3-6krát týdně (většinou střídám posilku a běh) a hodinky mám na sobě – kromě nabíjení – de facto pořád, protože je používám také ke sledování spánku.

Používám pouze několik základních aplikací (zprávy, kalendář, minutku apod.) a notifikace omezuju jen na ty důležité (telefon, zprávy, vybrané rychlé zprávy, vybrané kontakty a notifikace jako banka apod.).

Náramek, nebo chytré hodinky?

Když jsem měl Fitbit Charge 2 (ani nemluvě o Xiaomi Mi Band 2), na aplikace a další pokročilé funkce jsem mohl zapomenout. Byl to vážně náramek, ne chytré hodinky. Ano, daly se aktivovat nějaké ty notifikace, ale jelikož se neukládaly, tak ani v tomto to velkého smyslu nemělo. Oznámení hovorů na zápěstí je ale velmi šikovné, zvlášť v případech, kdy nemáte nebo nemůžete mít telefon hned při ruce (máte jej v batohu, ztišený v druhém pokoji nebo je jen zima, máte na sobě vrstvy oblečení a prodírat se k vyzvánějícímu telefonu jen proto, abyste zjistili, že vám volá banka, není úplně splněným snem).

Čtvrtá generace Apple Watch je neskutečně výkonné zařízení, které se prostě nezadýchá, vše je naprosto plynulé, rychlé, bez čekání.

Pak jsem ale přešel na Fitbit Versa, což je pořád hlavně fitness náramek, ale s funkcemi chytrých hodinek – můžete instalovat aplikace, celé ovládání je dotykové, displej je barevný, notifikace se synchronizují s telefonem a zůstávají uložené… Takže ty funkce začnete používat. A začnete objevovat, že některé věci jsou skutečně velmi užitečné a mnohem snáz je vyřídíte na hodinkách než na samotném telefonu. Jenže začnete narážet na omezení Fitbitu. Jednak jsou hodinky výkonnostně slabé – už samotný pohyb v nabídkách operačního systému není zcela plynulý. To ale žádný zásadní problém není. Spouštění aplikací chvíli trvá, zvláště těch komplexnějších, což už trochu odrazuje od jejich používání. Ale největší výtka je směrem k tomu, že hodinky nedokáží být samostatné, celý systém aplikací stojí na tom, že vyžaduje připojení telefonu (které je i po půl roce aktualizací pořád trochu problematické). Pak si samozřejmě začnete říkat, na co je tedy v hodinkách Wi-Fi, protože aplikace ji podle všeho nevyužívají.

No, a to je něco, kde Apple Watch předchozí Versu od Fitbitu zcela decimují. Zvlášť čtvrtá generace Apple Watch je neskutečně výkonné zařízení, které se prostě nezadýchá, vše je naprosto plynulé, rychlé, bez čekání. Aplikace jsou většinou skutečné, plně funkční aplikace, které dokáží fungovat, kdykoliv je k dispozici nějaké připojení (když je poblíž telefon, tahají data přes něj, pokud ne, prostě se připojí ke známé Wi-Fi a funguje vše dál), čili nezrcadlí jen informace z telefonu. A problémy s připojením? Ty jsou u Apple téměř neexistující – vše se synchronizuje a komunikuje takřka bez prodlev, v reálném čase.

Rozdíl v ceně – konstrukce a provedení

Zásadní odlišností mezi Fitbit Versa a Apple Watch je cena. Zatímco Versu koupíte za nějakých 5 000 Kč a oficiální elastomerové náramky za cca 800 Kč, hliníkové Apple Watch Series 4 stojí od cca 11 000 Kč a elastomerové náramky 1 500 Kč. Podtrženo sečteno se tu v řeči nákladů bavíme o dvojnásobku (a více). Pro mě osobně je to ale adekvátní rozdíl daný konstrukcí, hardwarem a celkovým provedením.

Fitbit Versa nabídne celohliníkové tělo, čtvercový displej překrytý tvrzeným sklem a vyměnitelné náramky. Apple Watch nabízí zdánlivě to samé jen s tím rozdílem, že Versa je čtvercová a Apple Watch obdélníkové.

Rozdíly začínají v materiálech. Mám za to, že Apple Watch nabízí odolnější slitinu hliníku, ale tím si nejsem jistý. Záda jsou na Apple Watch keramická a senzory překryté safírovým krystalem (oproti průhlednému plastovému okénku na Verse). Čelní tvrzené sklo je typu Ion-X (u dražších verzí safírové, téměř nezničitelné), jehož odolnost je obdobná tomu na Verse. Jenže u Applu je vše jinak, lépe tvarované a slícované. Sklo ciferníku je na Apple Watch plynule zaoblené a naprosto perfektně slícované s hliníkovým tělem, které dále pokračuje a vytváří pocit obdélníkového oblázku.

Rozdíly začínají v materiálech. Dále nabídnou Apple Watch digitální korunku nově s haptickou odezvou. Pak tu máme prvky výbavy, které buď Versa nenabídne vůbec, nebo v omezené podobě.

Tam, kde má Versa trojici tlačítek, nabídne Apple Watch digitální korunku nově s haptickou odezvou (nelze popsat, to musíte zkusit – při otáčení máte opravdu pocit, jako by korunka cvakala) a jedno doplňkové tlačítko. Apple Watch si navíc můžete na ruce otočit dle libosti (pokud máte strach, že si korunku nebo tlačítko omylem stisknete ohnutým zápěstím, případně je pro vás jen pohodlnější ji mít vlevo, není problém – stačí změnit dané nastavení). Zásadní rozdíl je i ve vyměnitelných řemíncích. Zatímco Apple používá roky stejný princip „stisknu a zasunu“, který asi co do jednoduchostí a spolehlivosti nemá obdoby, Fitbit vsadil na nepochopitelně komplikované řešení, které – řekl bych – má svůj původ u Apple, ale není tak elegantní, a hlavně není tak snadné pro uživatele (při výměně řemínků na Fitbitu Versa budete nadávat, to mi věřte).

Pak tu máme prvky výbavy, které buď Versa nenabídne vůbec, nebo v omezené podobě. Apple Watch disponují tzv. Taptic Enginem, což je speciální (a v poměru s velikostí hodinek opravdu gigantický) vibrační modul původně pocházející z telefonů iPhone, který dokáže vytvářet nejdokonalejší vibrace, jaké jsem kdy měl tu možnost pocítit – funguje na jiném principu, a tak není omezen mechanickými prvky běžných vibračních motorků. Apple Watch také nabízí reproduktor s mikrofonem. K čemu? Jednak pro hlasové ovládání (Siri), jednak pro diktování (zprávy a jiné – funguje v češtině!) a pak také pro telefonní (a jiné) hovory – telefonování s hodinkami jsem považoval za naprostou hloupost, dokud jsem to sám nevyzkoušel. Vážně to funguje a – jste-li sami – je to velmi pohodlné také díky hlasitějšímu reproduktoru Apple Watch Series 4. Posledním prvkem výbavy, který Fitbit Versa nenabízí vůbec, je GPS pro monitorování venkovní aktivity (běh, chůze, cyklistika a jiné). Jste-li příznivci Fitbitu, tam lze sáhnout po Fitbitu Ionic, který nabídne stejné možnosti jako Versa, ale má také vestavěné GPS (jen nemá tak univerzální design a velikost).

Celá plocha displeje Apple Watch Series 4

No ale pořád jsme se nedostali k tomu hlavnímu – displej. Fitbit Versa nabídne LCD displej se svítivostí 1 000 nitů, což je jas bohatě převyšující nutnost i za plně slunečného dne, takže i v takových podmínkách je viditelnost špičková. Displej se navíc reguluje senzorem okolního osvětlení. Papírově se Apple až tolik neliší – i zde najdeme displej s 1 000 nity, v tomto případě s OLED technologií, která dokáže nabídnout lepší kontrast, typicky i barvy a s tmavým pozadím šetří energii, regulace senzorem osvětlení je k dispozici i zde. Jenže zatímco displej Fitbitu Versa je čtvercový a má kolem sebe skutečně masivní rámečky, nový displej Apple Watch Series 4 jde – podobně jako u iPhone X – od kraje ke kraji, rozdíl ve velikosti je obrovský. Ale liší se i samotný pocit, kde Apple vyhrává na celé čáře – v porovnání s takřka celoplošným displejem Apple Watch působí Versa až nepatřičně malý v porovnání s plochou hodinek jako takových. Objektivně jsou rámečky příliš velké, Fitbit tento fakt chytře maskuje tvarem krycího skla, které napovídá, že by displej měl být větší, ale po jeho rozsvícení následuje spíše zklamání.

To jsou důvody, proč je Apple Watch tak výrazně dražší – dostáváte skutečně celkově mnohem pokročilejší, výkonnější a preciznější zařízení.

Velikost, váha a jiné

  Fitbit Versa Apple Watch Series 4 40mm Apple Watch Series 4 44mm
Šířka x Výška 39,4 x 39,4 mm 34 x 40 mm 38 x 44 mm
Hloubka 11,2 mm 10,7 mm 10,7 mm
Váha (hodinky) ??? <30 g ??? 30,1 g 36,7 g
Velikost displeje 1,34″ 1,57″ 1,78″

Půdorys Apple Watch a Fitbit Versa je podobný, hlavní rozdíl je v tvaru, kdy obdélník na výšku překáží asi o trochu míň než čtverec, nicméně problém jsem neměl ani s jedněmi hodinkami.

40mm Apple Watch Series 4, které jsem si kvůli menšímu zápěstí pořídil já, mají velmi podobné rozměry jako Fitbit Versa. Jen Versa má čtvercový tvar, Apple Watch obdélníkový (který mi sedí o trochu víc). Dlouho jsem se rozhodoval, jakou velikost Apple Watch pořídit, a pořád koketoval s myšlenkou 44mm varianty. Rozhodl jsem se pro 40mm, ale přeci jen jsem si ještě před nákupem hodinky vyzkoušel na ruce a mé rozhodnutí bylo správné – 44mm model působí na malých (takže i ženských) zápěstích komicky, jako byste si na ruku plácli malý orloj. Zároveň jsem pořídil verzi Nike+, která se už v balení dodává s perforovaným řemínkem, který po pozitivních zkušenostech s Versou preferuji. Ten originální je samozřejmě lépe provedený, z pevnějšího materiálu a mnohem méně se „vyleští“ otěrem o oblečení či sebe sama.

Půdorys Apple Watch a Fitbit Versa je, jak jsem zmínil, podobný, hlavní rozdíl je v tvaru, kdy obdélník na výšku překáží asi o trochu míň než čtverec, nicméně problém jsem neměl ani s jedněmi hodinkami, takže tohle by mohlo být trochu zavádějící tvrzení. Apple Watch zdánlivě silnější profil, protože z těla hodinek na rubu vystupuje safírová „kopule“ se senzory. Ty jsou u Fitbitu naopak zarovnané s plochou. Ale i tady musím říct, že to má své výhody – zatímco u Fitbitu se stávalo, že senzory občas ztratily takříkajíc nit, u Apple se to stává výrazně, výrazně méně často. Nicméně Apple zase kvůli tomu trochu víc tlačí do ruky, ale moje zápěstí zatím – i když mám citlivou kůži – nijak zásadně neprotestuje. Nemusel jsem ještě hodinky z toho důvodu odložit, a to ani po tréninku. No a na závěr je to váha – Apple Watch jsou zdánlivě těžší než Fitbit Versa (víc skla, keramika a tužší hliník), ocelová verze tuplem. Fitbit se navíc pyšní faktem, že se jedná o nejlehčí chytré hodinky na trhu. Jenže ve finále to mé ruce bylo jedno – větší váhu poznáte, ale zápěstí si stěžovat nebude.

Zklamáním u Versy je, že pokud si kupujete dodatečné řemínky, Fitbit vám dá jen jednu velikost (buď malou, nebo velkou). Apple vždy dává obě velikosti, a to jak v balení s hodinkami, tak při koupi řemínku samostatně.

Hardware, systém a ovládání

Apple Watch Series 4 je o světelné roky jinde…

Taky v hardwaru samotném se Versa od Apple Watch drasticky liší. Versa (stejně jako Ionic) sází na velmi jednoduchý, 32bitový procesor od Toshiby s jedním jádrem, frekvencí až 120 MHz, 2,2 MB operační paměti a v podstatě pouze základními 2D grafickými funkcemi (proto také jednoduché uživatelské prostředí i ciferníky), který kombinuje s 4GB vestavěným úložištěm pro uživatele (2,5 GB k dispozici). Z připojení je k dispozici Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 4.0 a NFC pro Fitbit Pay (které jsou již v ČR spuštěné). Ze senzorů to pak je akcelerometr, gyroskop, barometr, senzor srdečního tepu a senzor krevní kyslíkové saturace (ten stále není ani po půl roce aktivní). Apple Watch Series 4 je o světelné roky jinde…

Apple osadil svou aktuální generaci hodinek svým vlastním 64bitovým procesorem S4 se dvěma jádry. Příliš mnoho se o něm neví, Apple si samozřejmě svá tajemství střeží, ale tvrdí, že je dvakrát rychlejší něž procesor S3 v předchozí generaci hodinek. Jeden vývojář na něm dokonce spustil benchmark a tvrdí, že mají Apple Watch Series 4 výkon minimálně srovnatelný s iPhone 6S, což – převedeno do běžné řeči – znamená, že máte na zápěstí ve 40mm pouzdře výkon, který byl běžný ve špičkových telefonech pár let zpátky. A to je poměrně dech beroucí výsledek! Vestavěné úložiště čítá 16 GB. Připojení pokrývá vedle Wi-Fi b/g/n a Bluetooth 5.0 také NFC (pro Apple Pay, které má do ČR přijít začátkem roku 2019 – už aby to bylo!) a nechybí vestavěné GPS. Paleta senzorů nabízí nový přesnější senzor srdečního tepu (a to jak se zeleným, tak červeným světlem), rovněž gyroskop, vylepšený akcelerometr a barometr. Úplnou novinkou je EKG, které ale zatím není aktivované – jsou třeba schválení místních zdravotních organizací, v USA je ale na spadnutí, tak snad se dočkáme brzy i v Evropě.

Operační systém FitbitOS 2.0 (nyní již 2.1), který najdeme ve Verse je hodně jednoduchý, ale celkem dobře navržený a pro ovládání hodinek dostatečný. Ovládání je dotykové, podporuje tahy (ač ne opravdová gesta), je jasně rozdělený na sekce – ciferník, nabídka aplikací, notifikace, Fitbit Today a rychlé menu, jež lze vyvolat z jakékoliv obrazovky nebo aplikace. Dále tu máme trojici tlačítek, která jsou také chytře integrována do systému.

Apple Watch je i díky svému vyššímu výkonu mnohem pokročilejší, co se systému týče. WatchOS ve verzi 5.1 je – jak se na poměry Apple sluší a patří – velmi pěkný, plynulý systém s elegantně animovaným prostředím. Vše je plynulé včetně přechodů mezi aplikacemi, ciferníky, nabídkami a vším ostatním. Systém si drží logiku a styl mobilního iOS, takže pro uživatele iPhonu působí téměř ihned intuitivně – tahem dolů zobrazíte notifikace, tahem nahoru rychlé menu, tahy doleva nebo doprava přepínáte mezi nainstalovanými ciferníky, díky podpoře 3D Touch (resp. Force Touch) podporuje systém i zatlačení na displej pro zobrazení dalších možností. Na pravé straně máme ale ještě dvojici fyzických ovládacích prvků – digitální korunku, která slouží k rolování, když jí otáčíte (za doprovodu haptického „cvakání“), ale také k návratu o obrazovku zpět nebo do nabídky všech aplikací. Dvojitým stiskem se vrátíte k minulé aplikaci. No a druhým prvkem je tlačítko zobrazení karet – standardně slouží jako přepínač posledních aplikací, ale dá se nastavit i jako přepínač mezi oblíbenými aplikacemi. Osobně používám o něco častěji korunku než dotykové ovládání – přijde mi pohodlnější, ale hlavně mi vyhovuje fyzická odezva.

Baterie a nabíjení

Fitbit Versa nabídne až 5denní výdrž na baterii. U Apple je všechno jinak. Výdrž na baterii dosahuje 1-2 dnů.

Fitbit Versa nabídne až 5denní výdrž na baterii. Reálně mi hodinky vydržely pod 4 dny (3-3,5 dne, podle zátěže a cvičení), což považuji za hodnotu tak akorát. Z toho důvodu můžete také Versu (ostatně jako i další aktuální Fitbity) použít k monitorování spánku. A že jsou v tom sakra dobré – tak podrobné statistiky jen tak někde neuvidíte (podrobně rozepsané fáze spánku a každé ráno doporučení a vysvětlení, jak kvalitu spánku zlepšit). Nabíjení trvá slabé dvě hodiny a probíhá vložením do plastové kolébky s několika piny, které se připojí k spodní straně hodinek.

20181110_225927809_iOS

U Apple je všechno jinak. Výdrž na baterii dosahuje 1-2 dnů (reálně si umím představit i dny 3, pokud byste deaktivovali většinu funkcí a používali je jen zlehka), jistota ale je hodinky nabíjet přes noc, když jdete spát. Apple Watch nativně sledování spánku nepodporují, existují na to ale aplikace (dokonce jedna, mimochodem velmi dobrá, kopíruje Fitbit). Jenže pak se dostanete opět k problému výdrže a budete muset hodinky nepohodlně nabíjet během dne třeba v práci. Apple Watch se nabíjí elegantní nabíječkou (alias „stetoskopem“) bezdrátově – nabíječka (stetoskop) se magneticky přicvakne k rubu hodinek a nabíjení začne. Doba nabíjení je podobná jako u Versy.

Mobilní aplikace a správa hodinek

Aplikace Watch slouží k párování, nastavení, aktualizaci a instalaci aplikací do Apple Watch. Pak máte aplikaci Aktivita, která zase ukáže vaše statistiky. Aplikace Zdraví agreguje všechna data z dalších zdrojů.

Fitbit má jednu jedinou aplikaci, skrze kterou spravujete všechna vaše zařízení (hodinky, náramky, váhy), v té samé aplikaci pak vidíte obchod s aplikacemi pro hodinky, nastavení, aktualizace, ale také všechny vaše statistiky, příjem tekutin a jídla. Když si na aplikaci zvyknete, je poměrně přímočará, ale hlavně vše máte takříkajíc jako na dlani. Jen rychlost instalace aplikací do Versy je tristně pomalá a synchronizace dat někdy hapruje.

To u Apple je to složitější. Aplikace Watch ve vašem iPhonu slouží k párování, nastavení, aktualizaci a instalaci aplikací do hodinek. Vše bez zaváhání, rychle a pohodlně. Pak máte aplikaci Aktivita, která zase ukáže vaše statistiky a standardně se synchronizuje s aplikací Zdraví, která je jakýmsi středobodem, jež agreguje všechna data z dalších zdrojů (aplikace, zařízení apod.). Na Aktivitě mi vadí, že zpětně se zaznamenanými daty už nic neuděláte – označili jste si špatně trénink? Máte smůlu, editovat už nejde. Chcete sledovat příjem tekutin? Stáhněte si aplikaci. Jídlo? Váhu? Spánek? Odpověď je stejná. Nutno ale dodat, že samostatné aplikace (třetích stran) jsou obvykle lepší než jedna velká „vše v jednom“. Jen nemáte vše tak snadno pohromadě.

Různý přístup Fitbitu a Applu k aktivitě

Rád bych poukázat na to, že se Apple liší také v přístupu ke sledování aktivity a cílů oproti Fitbitu (ale – mám pocit – i ostatním značkám). Fitbit vás motivuje a sleduje především s ohledem na jeden cíl, který si vyberete (u většiny lidí je to buď počet ušlých kroků nebo energie). Navíc ta motivace a upozorňování nejsou moc (řekněme) proaktivní. Apple oproti tomu používá tři pevně dané ukazatele (tzv. kroužky aktivity), a sice červený pohyb (aktivní energie), zelené cvičení (čas strávený pohybem) a modré stání (každou hodinu vstát a alespoň minutu se hýbat). Pro každý z nich si zvolíte denní cíl (který vám pak každý týden hodinky revidují a nabídnou nový – buď nižší, pokud nedokážete nastavenou laťku překonat, nebo vyšší, pokud ji překonáváte příliš snadno – to je chytré) a hodinky sledují, jak si vedete a motivují vás, abyste všechny tři kroužky uzavřeli.

Apple používá tři kroužky aktivity – pohyb, cvičení a stání. Pro každý z nich si zvolíte denní cíl a hodinky sledují, jak si vedete a motivují vás, abyste všechny tři kroužky uzavřeli.

Zpočátku jsem z toho byl trochu zmatený – na jednu stranu to pro mě bylo zbytečně komplikované, na druhou stranu zase nikdo neřešil ušlé kroky nebo vzdálenost, což pro mě byla u Xiaomi i Fitbitu alfa a omega – „hlavně ty kroky!“. Nicméně po pár dnech jsem si zvykl a teď, když se nad tím zpětně zamyslím, musím dát Applu zapravdu – nejde o to, zda ujdu 8 000 kroků, nebo 15 000, jde o to, zda jsem byl aktivní (a to jak s ohledem na spálenou energii, tak čas) a neseděl několik hodin v kuse – to ale s Applem dnes již asi všechny hodinky sdílí.

Fitbit a vlastně i Xiaomi mě byly schopné každou hodinu terorizovat, ať vstanu. Fitbit po mně chtěl udělat 250 kroků. Někdo s tím asi nebude mít problémy, ale v mém případě, coby u stolu v kanceláři pracující člověk, se to jen těžko plní. Ale dobře, řekněme, že mám čas se projít, tak prostě ty dvě minuty tomu věnuju. Jenže pokud trávíte čas na schůzkách a ještě častěji telefonních konferencích, hodně těžko budete kolegům vysvětlovat, že je za deset pět a vy prostě musíte na chvíli odejít, protože jinak nesplníte svůj hodinový cíl. Apple vás jen donutí vstát a minutu se hýbat, což třeba u mě v praxi znamená se sluchátky vstát z židle, udělat pár kroků u stolu a pořádně se protáhnout pohyby horní poloviny těla.

To byl jednoduchý příklad, ale Apple jde v tomto ještě dál a byl jsem až překvapený, jak dobře dokáže logika na pozadí pracovat. Hodinky mě každé ráno, když už jsem na nohou a probuzený (ne ihned poté, co vstanu, většinou až u snídaně), upozorní, že se mi v minulých dnech dařilo plnit cíle a ať se dnes zase nezapomenu hýbat. V průběhu dne mě zase upozorní, že touhle dobou mám obvykle za sebou už víc pohybu, tak abych se hýbal. Nebo naopak naznají, že dnes jedu nad normu, pochválí mě a povzbudí, ať rozhodně nepřestávám. Do toho dostáváte podobně jako na Xboxu jakési „achievementy“ za splněné cíle či osobní rekordy – nejdelší chůze, nejdelší běh, rekord v aktivitě, rekord v počtu dní bez přerušení plnění cílů a podobně. To je všechno fajn. Ale zřejmě se hodinky učí ještě víc (nejspíš i podle polohy a jiných faktorů), protože při jednom nadstandardně dlouhém pracovním dni, kdy už jsem fakt neměl na žádné cvičení ani náladu ani sílu, mě hodinky už nevybízely, abych šel cvičit – nechaly mě být a odpočívat. (Možná je to díky GPS – věděly, že jsem byl v práci, že jsem tam byl mnohem déle než obvykle, daly si 1+1 dohromady a nechaly mě užít si večer relaxem.)

Apple Watch jsou schopné detekovat příliš nízký nebo příliš vysoký srdeční tep a upozornit na něj. K dispozici je taky detekce pádu, kdy hodinky automaticky informují záchranku, pokud se do minuty nezvednete. V další aktualizaci bychom se měli také dočkat rozpoznání srdeční arytmie. To vše považuji za vynikající funkce, zvlášť pro starší lidi.

Na závěr této sekce ještě zmíním geniální funkci rozpoznání aktivity – pokud si zapomenete zapnout měření chůze či běhu, nic se neděje – hodinky totiž poznají, že cvičíte a po 10 minutách vás vyzvou, zda chcete sledování cvičení zapnout a přihodí zameškaných 10 minut do výsledků taky, jen přijdete o GPS data z těch úvodních 10 minut.

„Závěr“

Ani na vteřinu nákupu nelituju. Pokud zvažujete Apple Watch, nyní je ta nejlepší doba.

To by bylo k Apple Watch a srovnání s Fitbit Versa asi prozatím všechno. Pokud vám není jasné, co jsem se snažil tím vším říct, tak to shrnu asi takto – věděl jsem, že jsou Apple Watch výborné chytré hodinky. Věděl jsem, že mají spoustu fitness funkcí. Věděl jsem, že jsou Apple Watch Series 4 ty nejlepší Apple hodinky vůbec. Ale bál jsem se, zda nevyhodím 11 tisíc oknem a nebudu litovat a vracet se k Verse (ostatně jsem to měl zpočátku jako záložní plán – pořád jsem mohl hodinky ve 14denní lhůtě vrátit). Jenže stačily necelé dva dny a bylo mi jasné, že žádné vracení zpět nebude. Apple Watch Series 4 jsou špičkové chytré hodinky a výborný fitness tracker. Jsou tak dobré, že jsem rád zapomněl na sledování spánku (k tomu používám můj záložní Xiaomi Mi Band 2, který sice měření spánku nemá moc přesné, ale na „od-do“ v posteli stačí a přihodí k tomu i nějakou tu více či méně přesnou statistku), netrápí mě jednodenní výdrž (zpočátku jsem jel na dva dny, ale to je při mém použití na doraz), užívám si nejenom plynulosti, rychlosti, doopravdy funkčních aplikací, ale dokonce musím přiznat, že mě Apple Watch motivují ještě víc než Fitbit – kroužky aktivity doopravdy fungují. Pak v kombinaci s doplňkovými aplikacemi (WaterMinder a známé Kalorické tabulky) máte vše stoprocentně pokryté a pod palcem.

20181112_172436133_iOS

Takže nepřekvapí, že jsem z hodinek nadšený. Ani na vteřinu nákupu nelituju. Pokud zvažujete Apple Watch, nyní je ta nejlepší doba. A pokud nutně nemusíte mít ty nejnovější (ač to za nový design stojí), klidně kupte Series 3, které nenabízí o mnoho méně, ale jsou znatelně levnější (nyní kolem 8 000 Kč).

6 komentářů: „Apple Watch Series 4: zkušenosti po měsíci a půl

  1. Anonymní

    Zdravím Matěji,

    přemýšlím o koupi Apple Watch tak sosám informace kde se dá, dávám přednost poznatkům od skutečných uživatelů. Proto jsem si s velkou chutí přečetl Vaši zkušenost s Apple Watch. Chválím za obsáhlý popis a pohled z různých stran běžného používání.
    Mám podobně útlé zápěstí a vůbec mne nenapadlo přemýšlet o velikosti hodinek, automaticky jsem uvažoval velký model muž, malý žena. Váš postřeh dává smysl. Zmínil jste povedenou aplikaci od třetí strany kopírující Fitbit pro sledování spánku, můžete doplnit její název?

    Díky za skvělé postřehy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s