Xbox One Media Remote vs. PDP Talon Media Remote

Normální

Už od svého uvedení je Xbox One kromě herní konzole také (a nebo možná především) domácí multimediální centrum. Pro spoustu lidí včetně mě tak jakákoliv zábava na televizi rovná se Xbox One. Konzoli mám vlastně zapnutou denně skoro stejně dlouho, jako jsem doma, přitom herní doba tvoří zdaleka jen menšinový podíl. Ale pravé domácí centrum musíte moci ovládat. Zde právě přichází na řadu klasický pomocník: dálkové ovládání. Microsoft vydal svou verzi, ale nedávno se objevil na trhu schopný konkurent. Jak si vede oproti oficiální variantě? A má smysl jej kupovat?

Dálkové ovládání pro Xbox One od Microsoftu se objevilo velmi krátce po uvedení konzole jako takové. To samozřejmě dává smysl, protože od začátku Microsoft promoval svou novou konzoli jako „děvče pro všechno“ ve vašem multimediálním obýváku – od her, přes televizi (díky HDMI vstupu), YouTube, streamovací služby (jako je Netflix, Hulu či Amazon Prime), až po hudbu (Spotify) nebo živá vysílání typu Twitch a Mixer. No a multimediální centrum přeci nebudete ovládat gamepadem, který se každých pár minut nečinnosti vypne, že.

IMG_20171107_131210588

Jakkoliv úsměvně a zpátečnicky to může znít, dálkové ovládání je pro každého, kdo chce Xbox One používat naplno, opravdu nutností a zároveň neskutečným usnadněním. Jak jsem řekl, první takové uvedl přímo Microsoft pod názvem „Xbox One Media Remote“, poté se však přidali i další výrobci, kteří – více či méně úspěšně – ovladač kopírovali tak, aby dosáhli nižší ceny, tedy vyšší atraktivity pro zákazníka. Až konečně nedávno se objevil soupeř „na úrovni“ v podobě „Talon Media Remote“ od společnosti PDP, která tradičně dělá velmi kvalitní příslušenství pro Xbox One. Sice u nás nebývá snadno k sehnání, ale v 21. století se můžeme spolehnout na takové vymoženosti, jako je německý či britský Amazon s doručením do Čech…

S oficiálním ovladačem od Microsoftu jsem strávil několik let, Talon používám několik dní. Nejprve si oba v kostce představíme a následně si oba porovnáme v několika disciplínách.

Oficiální Xbox One Media Remote

Oficiální dálkové ovládání od Microsoftu komunikuje s konzolí pomocí tradičních infračervených signálů, které dále roznáší buď Kinect, nebo konzola samotná (ať už externím, nebo vestavěným IR vysílačem). Nese se v minimalistickém a velice kompaktním designu – černá, zaoblená kolébka se soft-touch povrchem příjemným na dotyk skvěle padne do ruky a všechna tlačítka jsou pohodlně dosažitelná bez zbytečného přehmatávání. Cena kolem 500-600 Kč však není nejnižší. Tlačítka mají bílé podsvícení, které se aktivuje pohybem ovladače (jednoduchá a velmi šikovná funkce), napájený je dvěma AAA bateriemi.

PDP Talon Media Remote

IMG_20171107_131438773

Talon od PDP staví jak vizuálně, tak funkčně na ovladači od Microsoftu (všechno od typu komunikace, napájení, podsvícení, povrchové úpravy, vzhledu, do velké míry tvaru a rozmístění tlačítek odpovídá), je to navíc oficiálně licencované příslušenství pro Xbox One. Je však výrazně větší, protože nabízí o jednadvacet tlačítek více (což nemusí znít jako mnoho, ale uvažte, že minimalistický Xbox One Media Remote od Micsoroftu má celkem právě 21 tlačítek), přitom cenově je na obdobné úrovni jako oficiální výrobek.

Vzhled a zpracování

Xbox One Media Remote je kompaktní černá zaoblená kolébka s „pogumovanou“ povrchovou úpravou, díky tomu skvěle padne do ruky a stejně dobře se drží a ovládá. Ani po několika letech dennodenního používání ovladač nelupe, nevrže a – až na ošoupanou spodní stranu a nějaké ty nečistoty – skvěle funguje. Pomyslnou třešničkou na dortu je tradičně honosné tlačítko Xbox ve stejném provedení jako na bezdrátových ovladačích včetně bílého podsvícení, které prosvítá skrz pokovený povrch.

Talon, jak jsem zmínil, z oficiálního ovladače vlastně vychází, takže principiálně vše, co zaznělo výše, platí i pro něj, ale je znát, že se všude maličko šetřilo. Ale popořadě… Přestože je ovladač výrazně větší (delší), tvarem vychází z toho oficiálního s tím rozdílem, že je jeho spodní strana částečně plochá, díky čemuž se nekýve na stole (to byla jediná věc, která mi na oficiálním modelu vadila). Ve finále se tak i Talon velmi dobře drží a padne. Ale – asi kvůli velikosti – není tak pevný a i úplně nový ovladač mi ihned po vybalení mírně povrzává a lupe (plast při tlaku prostě pracuje). Pogumovaná úprava se zdá být výrazně tenčí (čili očekávám, že bude rychleji odcházet), tlačítka nejsou součástí lícní plochy, ale klasicky jí prostupují, takže počítejte s běžným usazováním nečistot. No a na hodnotné logo Xbox zapomeňte, v případě Talonu se musíte smířit s klasickou plastikovou „kapkou“ s obrázkem vespod.

V oblasti vzhledu a kvality netřeba dlouho rozjímat – přestože je Talon více než dostatečně kvalitní ovladač, který rozhodně ani zdaleka neurazí, s oficiálním Xbox One Media Remote se prostě nemůže měřit.

Ovládací prvky a ergonomie

Jak jsem krátce zmínil, ovladač od Microsoftu nabízí celkem 21 tlačítek (trojici Xbox, menu a view, ovládací kříž s potvrzovacím tlačítkem, OneGuide, zpět, hlasitost včetně ztlumení, přepínání programů a šestici ovládání přehrávání), což je sice nízký počet, ale právě díky tomu tak skvěle padne do ruky. Rozmístění tlačítek mi navíc přišlo logické, k tomu všemu se všechna bíle podsvítí, jakmile s ovladačem pohnete, načež po pár vteřinách zase plynule pohasnou. Nízký počet tlačítek Xbox One Media Remote vás však tak či onak dožene. A to především v situacích, kdy některé aplikace (a paradoxně i některé funkce konzoly jako takové, což považuji za zásadní provar Microsoftu!) prostě spoléhají na gamepad, jehož tlačítka na dálkovém ovládání nenajdete (A, B, X, Y, bumpery a triggery budete hledat jen marně). Pokud máte s Xboxem propojený set-top-box, budete na chybějící tlačítka s čísly denně nadávat, o neexistujícím tlačítku nahrávání ani nemluvě.

A přesně tohle všechno jsou ty mezery, které se snaží větší Talon vyplňovat – vše výše vyjmenované (a ještě víc – rychlé přepínání mezi posledními dvěma kanály, televize a videa, titulky) právě Talon bravurně přidává, za nejlepší doplněk však jednoznačně považuji čtveřici tlačítek A, B, X, Y, čísla, která výrazně jeho plochu zvětšují, bych na ovladači mít ani nemusel. Ale ani zde není všechno tak růžové. Předně, ač se ovladač výrazně prodloužil, především jeho horní část je příliš stísněná. Elegantní a ergonomické rozložení oficiálního ovladače tím výrazně trpí. Některá tlačítka (zde vypíchnu hlavně tlačítko zpět) se přesunula daleko od své pozice na ovladači od Microsoftu, a tak ani při běžném procházení skrze nabídky Xboxu se neobejdete bez otravného přehmatávání. Dále mi vadí nekonzistentní podsvícení – některá tlačítka (Xbox a A, B, X, Y) třeba nejsou podsvícená vůbec. Podsvícení navíc zůstává aktivní výrazně kratší dobu než u Xbox One Media Remote, přičemž během pohasínání viditelně bliká.

Výsledek? Inu, v tomto bodě je to těžké. Medaile za ergonomii jednoznačně putuje ovladači od Microsoftu, ale – i přes několik přešlapů – to Talon bohatě vyvažuje přidáním několika tlačítek, která microsoftímu ovladači zoufale chybí. Proto zde dávám bod Talonu.

Celkové zhodnocení

Xbox One Media Remote je vynikající dálkové ovládání, na jehož kvalitě, ergonomii a všech detailech je jasně vidět, že jej Microsoft navrhl od základu sám. Jedinou chybu, kterou dělá, je omezená nabídka tlačítek, která vás však bude iritovat čím dál tím víc – mít o čtyři tlačítka navíc (A, B, X, Y), nebyl by žádný důvod dívat se po jiném.

PDP Talon Media Remote naopak ani zdaleka dokonalý není, spoustu toho okoukal od Microsoftu, ale vydal se lacinější cestou, což je znát od chvíle, kdy jej poprvé vezmete do ruky, a vlastně vám to bude připomínat denně. Jenže právě přidaná chybějící tlačítka jsou zde klíčová, a tak si sice můžete při povrzávání nebo pohledu na laciné tlačítko Xbox postesknout, ale stejně ho budete používat alespoň o trošku radši než ovladač od Microsoftu.

Čili za mě z praktického a pragmatického hlediska vyhrává Talon, ve všem ostatním má ale ovládání od Microsoftu daleko navrch.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s