Xiaomi Mi Band 4: Levný fitness náramek, který dospěl (minirecenze)

Normální

Jak jsem psal v jednom ze svých starších příspěvků, víc než dva roky zpátky byl Xiaomi Mi Band 2 můj první fitness náramek, takříkajíc jsem na něm začínal a v té době to bylo hlavně o počítání kroků (ostatně to bylo také hlavní určení a funkcionalita toho náramku). Pak jsem ale přešel na Fitbit a dnes na Apple Watch a s Mi Bandy jsem příliš nepřicházel do styku (ačkoliv jsem je kolem sebe denně vídal, samozřejmě). Ale maminka „jela“ na Mi Bandech celou dobu, každý rok dostala nový aktuální model a teď přišla řada na Mi Band 4. Ten mě ale tak zaujal, že jsem si jeden pořídil i já. Jaký je?

Poznámka na úvod: Neberte tento příspěvek jako plnohodnotnou recenzi, to není cíl ani účel tohoto zápisku. Spíš se jen snažím vyjádřit, jak Mi Band postupně dospívá a jaké výhody nová generace přináší. Recenzí najdete na internetu dostatek i v češtině. Dále upozorňuji, že jakákoliv hodnocení níže odpovídají mezinárodní verzi z oficiální české distribuce s firmware 1.0.5.48 a aplikací Mi Fit 4.0.6.

Proč Mi Band, když mám Apple Watch?

U Fitbit náramků jsem si zvykl na sledování spánku. Bylo to u nich možné, protože vydržely typicky 4-5 dní na jedno nabití. U Apple Watch jsem tuto možnost oplakal – ne že by sledování spánku Apple Watch nezvládly, to samozřejmě ano, ale při návrhově jednodenní výdrži na baterii to pro mě pozbývá smyslu, protože bych musel každý večer myslet na to, že musím dát před spaním nabít hodinky, aby zvládly změřit spánek a ještě další den fungovaly. Z toho důvodu jsem si pořídil i starý, dobrý Mi Band 2, který jsem bral na ruku každou noc. Problém s ním ale je, že je to přeci jen zastaralý hardware, který na něco takového nikdy nebyl navržen (Xiaomi jen přidávalo další a další funkce do své Mi Fit aplikace, aby stále nabízelo přidanou hodnotu pro zákazníky i za cenu toho, že nebudou tak úplně dokonalé). No a tak přesnost měření spánku (kulantně řečeno) není nejvyšší. Na Mi Band 3 jsem přecházet nechtěl, protože jsem nevěřil, že bude o moc lepší (zvlášť když používá stejné senzory jako dvojka). Ale Mi Band 4 už má znatelně vylepšený hardware spolu s novým (a na pohled pokročilejším) senzorem tepové frekvence, a tak jsem si řekl, že ho zkusím.

Mi Band 4 na první pohled

Mi Band vypadá posledních pár let v podstatě pořád stejně – resp. zachovává stejné provedení, kdy samotná jednotka (tracker) je vestavěná v jakési kapsli, která se vkládá do (typicky) gumového či jinak elastického a poměrně úzkého náramku. Od doby Mi Bandu 2 se také do jisté míry ustálil vnější design, který s příchodem displeje přešel na poměrně tradiční vzhled s lesklou čelní stranou, která právě displej spolu s ovládacími prvky ukrývá.

Mi Band 2 nabídl miniaturní displej a dotykové ovládací tlačítko. Mi Band 3 displej výrazně zvětšil, čelní stranu zaoblil a kromě dotykového tlačítka přidal i podporu dotyků na samotném displeji. Mi Band 4 jde zase o krok dál – displej je ještě větší, tentokrát dokonce barevný, překrytý je nově tvrzeným sklem (které je ale zasazené do přesahujícího lesklého plastového rámečku), je plně dotykový a dotykové tlačítko nám zůstalo také, ač už nyní není hmatově odlišené. Když pilulku otočíme, bystré oko si všimne nového tepového senzoru s většími snímači i osvětlovači a přemístěných nabíjecích konektorů, které jsou nově na spodní straně (a pokud jste předpokládali, že se bude konečně dát náramek nabíjet, aniž byste museli pilulku vyloupnout z pásku, stejně jako já jste se spletli; říkám si ale, že nebude trvat dlouho a Čína nabídne vlastní řešení). Kromě toho je vše při starém – Mi Band 4 se vkládá do pryžového náramku, mimochodem zcela shodného s minulou generací, takže Mi Band 4 je plně kompatibilní s pásky pro Mi Band 3.

Přesto ale Mi Band 4 působí mnohem dospělejším dojmem. Nevím, zda k tomu přispívá i plochá čelní strana, ale hlavním přispěvatelem v tomto ohledu je větší barevný a jasnější displej.

Ovládání náramku, prostředí, ovládání hudby

Díky tomu, že má na rozdíl od minulých generací náramek plně dotykový, větší displej (Mi Band 3 byl v tomto ohledu omezený), je ovládání o poznání příjemnější, nicméně dokonalé stále není, ale to je vina uživatelského rozhraní a ne samotného hardware.

Prostředí náramku je (aktuálně) v angličtině a má relativně jednoduchou logiku, vlastně stejnou jako dřív – hlavní obrazovka je samozřejmě ciferník (nově si můžete vybírat z více stylů a dokonce si i nové styly stahovat nebo navrhovat z galerie, postupně přibývají, většina je však aktuálně velmi asijská), do dalších funkcí se dostanete tahem nahoru nebo dolů, čímž procházíte skrz nabídku podobně, jako se mění symboly na výherním automatu (každý tah je jedna funkce, vždy je jedna funkce na obrazovce). Když narazíte na funkci, kterou hledáte, stačí na ni ťuknout prstem a jste v její nabídce. A zde je to stejné – pohyby nahoru a dolů. Pohybem prstu zleva doprava se vracíte o nabídku zpět, k vracení slouží také tlačítko pod displejem, tím však také často potvrzujete funkce (jeho dlouhým podržením). Celkově je logika ovládání pochopitelná, ale – jakkoliv zvláštně to na 0,95″ displeji může znít – občas mi přijde prostředí nepřehledné v tom smyslu, že nevíte, kde přesně jste, nebo jak pokračovat – tlačítkem? Tažením? Klepnutím?

Novinkou je schopnost Mi Bandu 4 ovládat přehrávání hudby na vašem telefonu – zobrazena je informace o přehrávané skladbě, možnost ji zastavit, přeskočit a také měnit hlasitost. Do ovládání hudby se dostanete z hlavní obrazovky tažením doprava nebo doleva. Ovládání hudby je příjemnou novinkou, má ale svá omezení. Tak zaprvé ovládání hudby se nespustí hned, je zde „inicializační“ prodleva, která může být v horších situacích i pár vteřin, typicky je ale tak za 1-2 vteřiny připravena (mám pocit, že aktualizace firmware toto vylepšily, takže se dá očekávat, že se bude funkce vylepšovat i nadále). Mi Band 4 samozřejmě nepodporuje provádění více záležitostí najednou (multitasking), takže pokud běží jedna funkce, nelze zapnout jinou. A to je pro přehrávání hudby tak trochu kámen úrazu – zapnete-li sportování, hudbu ovládat nemůžete.

Poslední výtku ohledně prostředí náramku mám k velikosti informací a některých ovládacích prvků na displeji. Tak třeba stav baterie nebo datum bude pro velkou spoustu lidí nečitelný. Občas mi přijde, že si vývojáři neuvědomují, že jejich náramek má pouze 0,95″ displej.

Aplikace Mi Fit

Mi Fit, což je aplikace od Xiaomi, která sdružuje všechna fitness zařízení této značky (náramky, hodinky, váhy a jiné), prošla s vydáním nové hlavní verze 4.0 mnoha změnami. No, mnoha změnami… ve skutečnosti vývojáři vzali původní verzi, hodili na ni nový grafický kabátek (někdy tak bezohledně, že o 1-2 úrovně hlouběji se nachází staré rozhraní, ale s každou aktualizací to postupně dohání) a nová verze byla na světě. Problém je, že zatím je stále nová aplikace docela nepřehledná a to, že mísí staré a nové rozhraní, tomu taky moc nepřidává. Považuju se za zkušeného uživatele a přesto mám s Mi Fit často pocit, že jsem se někam dostal náhodou. Stručně řečeno – aplikace sdružuje velké množství informací, ale vůbec se jí nedaří vám je jednoduše podávat nějakou přehlednou a ucelenou formou. Věřím ale, že se to bude zlepšovat, protože předchozí verze byla v tomhle ohledu už docela daleko.

20190727_095010000_iOS

Dodám ale tu zásadní změnu, kterou verze 4.0 přinesla, a to je podpora více zařízení stejného typu. Dříve jste např. nemohli mít dvě váhy a dva náramky, v nové verzi toto možné je, ačkoliv aktivní z každé kategorie může být jen jedno, ale přepnutí aktivního zařízení je otázka pár ťuknutí. Za to chválím!

Měření, sledování, sport a podobně

Xiaomi se chvástá, že je Mi Band 4 snad ve všech možných ohledech lepší. Má větší, barevný a jasnější displej (dotykový 0,95″ AMOLED, 400 nit, 120 x 240 bodů), víc senzorů (3osý akcelerometr a 3osý gravitační senzor), nový senzor srdečního tepu (s integrovaným senzorem přiblížení – aby náramek poznal, zda je na ruce, nebo ne; zatím to moc nefunguje), víc paměti (512 kB RAM, 16 MB ROM), lepší Bluetooth (5.0), 135mAh baterii… Má to ale nějaký reálný vliv na podávané výsledky? Rychlá odpověď zní: ano, má.

Já ho používám pro měření spánku, kde by jak lepší senzory, tak nový snímač tepu měly pomoci. A skutečně pomáhají. Pořád jsme ale v teritoriu levných náramků (nezapomeňte, že Mi Band 4 oficiálně stojí cca 1 200 Kč, oproti Fitbitům, které začínají na dvojnásobku), takže očekávání musí být nastavená realisticky. Ale Mi Band 4 je naplňuje – ano, sledování spánku je přesnější. Ani zdaleka není tak přesné jako na Fitbitu, ale je přesnější než na Mi Band 2 – je schopen rozpoznat i kratší přerušení spánku a mnohem přesněji detekuje, když se vzbudím.

V měření aktivit už od třetí generace Mi Band velice vyspěl, protože je schopen fungovat ve většině případů samostatně bez telefonu (jen na běh či chůzi je dobré telefon mít u sebe, protože náramek nenabízí GPS) – jdete do menu, vyberete cvičení, typ cvičení (k dispozici jsou: běh, pás, kolo, chůze, cvičení, plavání) a náramek už se stará o zbytek (čímž myslím měření tepu, kroků, spálených kalorií a podobně). Tady se chvilku zastavím – i Mi Band 4 má stále tendenci být přísnější než konkurence. Přizná vám asi o 10 % méně kroků než Fitbit nebo Apple Watch, podobně i spálené kalorie (Apple Watch mi udaly cca 200 kalorií, zatímco Mi Band 4 180). Měření tepové frekvence je pro mě ale pořád trochu otazník. Nový senzor je citlivější a – když opravdu měří – dokonce poměrně přesný (srovnáváno s Apple Watch). Při sportu je dobré mít pásek opravdu více utažený, jinak budou výsledky nepřesné (v mém případě byl rozdíl oproti Apple Watch 10 tepů za minutu – Watch ukazovaly průměr necelých 90, zatímco Mi Band 4 se vytasil s necelou stovkou). Xiaomi by ale stejně měli na měření tepu zapracovat, protože se zdá, že senzor, zda je náramek na ruce, buď nefunguje správně nebo ještě není aktivní, neboť se mi pravidelně stává, že Mi Band 4 naměří tepovou frekvenci, i když jej nemám na ruce. Snad toto Xiaomi v dalších aktualizacích vychytá.

Velmi pozitivně hodnotím lepší displej. A to nejen velikost a barevnost, ale hlavně jas. Přestože 400 nit není žádný zázrak, oproti minulým generacím je to násobné vylepšení! Mi Band 2 nebyl na slunci vidět vůbec, Mi Band 3 skoro vůbec a s Mi Bandem 4 na displeji aspoň něco rozluštíte, zvlášť pokud si jeho jas zesílíte na maximum (dobré je, že lze aktivovat automatický noční režim, kdy se jas displeje ztlumí – to je pro ty momenty, kdy se v noci chcete podívat na hodinky, ale nepřejete si laserovou operaci očí).

Dodám, že díky udávané výdrži 5 atmosfér, je s Mi Band 4 možné běžně plavat, na potápění ale rozhodně vhodný není a přesto buďte opatrní!

Výdrž, jiné

Hodně se mluví o výdrži, protože pásky Mi Band mají velmi dlouhou výdrž na baterii. Jenže tím, jak Xiaomi do pásků přidává více funkcí, lepší hardware, lepší displeje a podobně, se samozřejmě zvyšuje energetická náročnost, takže jsme se dostali už na 135mAh baterii (jen pro porovnání, Mi Band 2 používal 70mAh baterii), kdy se teoretická výdrž ustálila na 20 dnech (reálně počítejte s 10-15 dny). Jak jsem zmínil, přestože má Mi Band 4 nově nabíjecí kontakty na spodní straně, tedy stále viditelné, pořád jej musíte při nabíjení vyndat z pásku. Nabíječka už není nasouvací, je to nově taková „lodička“, do které pilulku zacvaknete.

Mi Band 4 v sobě ještě nabízí pár dalších docela užitečných funkcí. Jednak je to minutka, stopky, vyhledání telefonu (začne zvonit a vibrovat), aktivace budíků (nastavit je musíte v aplikaci), předpověď počasí dle aktuální polohy, ale také správa režimu nerušit. I bez telefonu lze na náramku pár věcí nastavit skrze nabídku nastavení – např. jas displeje, který by ale mohl být (podobně jako další možnosti) lépe přístupný, restart a reset.

Náramek zobrazuje také notifikace z telefonu pro zvolené aplikace. Pokud notifikaci odstraníte na náramku, zmizí i z telefonu. Problém je však s češtinou, která není podporovaná, takže místo háčků a čárek budete mít čtverečky nebo paznaky. Funguje však zobrazení jména volajícího, což se hodí, abyste nemuseli vytahovat vždy telefon z kapsy.

Závěr

Podtrženo, sečteno, Mi Band 4 je povedená evoluce od Xiaomi, která bude pokračovat v dominování trhu s levnými náramky a zase uvidíme spoustu Čechů, kteří jej budou mít na zápěstí. Opravdu je ve všech ohledech lepší než minulé generace, to je bez debat, navíc působí mnohem dospěleji. Přechod z Mi Band 3 asi zásadní výhody nepřinese (ale při investici 1 200 Kč to asi není tak těžké obhájit, za lepší displej to stojí), z Mi Band 2 doporučuji přechod okamžitě – budete nadšení.

Mi Band 4 to dělá prémiovým náramkům těžké. S každou generací toho umí víc a víc, takže běžný člověk moc důvodů sáhnout třeba po Fitbitu mít nebude.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s