Zkušenosti s dual SIM a eSIM v iPhonu

Normální

Nové iPhony XR, XS a XS Max přináší podporu dual SIM. O hardware netřeba pochybovat, ale dokázal Apple upravit systém iOS tak, aby byl provoz se dvěma SIM kartami doopravdy k něčemu? To si povíme v dnešním příspěvku.

Dual SIM telefony včera a dnes

Dual SIM není ve světě mobilních telefonů nic nového. Ve svých posledních dnech tuto funkci standardně nabízely telefony s Windows Mobile, no a Android toto uměl už dávno, přičemž dnes se u telefonů se zeleným robotem funkce stává praktivcky standardem. Obvyklá fyzická implementace je taková, že druhý slot na SIM je sdílený se slotem na MicroSD kartu. To je samozřejmě výhodné pro výrobce, který v těle telefonu nemusí hledat dodatečné místo pro druhou SIM (protože by stejně pravděpodobně nabídl kombinaci jedné SIM a MicroSD karty). Znamená to ale, že obvykle – až na výjimky – nemůžete provozovat telefon se dvěma SIM a zároveň SD kartou, což se ve světě Androidu (zvlášť budeme-li se bavit o střední či nižší třídě telefonů) často limitující.

Fakt, že se dual SIM podpoře Google se svým Androidem věnuje už několik let, samozřejmě znamená, že Android je v tomto ohledu mnohem dál díky nasbíraným zkušenostem. Takže podpora a možnosti fungování se dvěma SIM v jednom telefonu je dnes už na velmi vyspělé úrovni.

K čemu je dual SIM

Pokud jste se nikdy o dual SIM nezajímali (nebo jste vždy byli Apple ovce, takže ani nevíte, co to dual SIM je), řekněme si jen krátce, co to je a k čemu je to vlastně dobré – aneb proč byste dual SIM telefon měli chtít.

Inu, dual SIM znamená, že můžete do jednoho fyzického telefonu vložit dvě SIM karty. Jinými slovy můžete mít v telefonu dvě telefonní čísla. Můžete tak mít v telefonu jak osobní, tak firemní číslo, což je výhodné, když s sebou nechcete nosit dvě zařízení. Nebo cestujete, takže vedle domácího čísla můžete mít v telefonu i místní číslo ze země, ve které pobýváte, takže voláte za lokální ceny a nemusíte řešit drahé mezinárodní hovory. Případně máte jedno číslo na telefonování a zprávy a druhé číslo na mobilní internet. No ale taky můžete scénáře kombinovat – jste v zahraničí, máte v telefonu domácí číslo a druhou, místní SIM pro data. To je třeba můj případ.

Apple a dual SIM

Do vlaku výrobců podporujících dvě SIM karty nyní naskočil po aktualizaci na iOS 12.1 i Apple s iPhony XR, XS a XS Max. Jednak, jak tomu tak bývá, na to jde Apple trochu jinak než ostatní, ale hlavně je zajímavé sledovat, jak a zda dokázal iOS pro dual SIM provoz uzpůsobit.

2018-iPhones-1024x482

Co je to eSIM?

V první řadě je třeba říct, že Apple nenabídne (až na Čínu, kde prodává speciální verzi iPhone XR) dual SIM fyzicky. Namísto toho máte v telefonu jeden fyzický slot na SIM (v tradičním šuplíčku) a druhá SIM je elektronická (tzv. eSIM). Elektronická SIM, neboli eSIM, funguje jako klasická SIM karta jen s tím rozdílem, že namísto plastové kartičky s čipem má telefon uvnitř elektroniku, která do sebe tuto SIM nahraje. To má své výhody a nevýhody.

Popravdě těch nevýhod se ale zdá být víc než výhod. Jednak v ČR aktuálně eSIM podporuje pouze T-Mobile (mám štěstí, jsem u nich). U operátora dostanete kartičku s QR kódem a klasickými PINy a PUKy, QR kód naskenujete telefonem, telefon si přes internet popovídá s operátorem a to je vše – eSIM je aktivní. (Podporována je i možnost přidání eSIM přes aplikaci operátora, ale touto cestou zatím v ČR nejdeme – škoda, zjednodušilo by to celou situaci.) Jediné, co na eSIM nyní nefunguje, jsou SIM aplikace (jako SIM banka) – nevím, zda toto dnes ještě někdo používá, já ne, takže to pro mě omezení nebylo. Ale je třeba to mít v patrnosti. Mnohem důležitější je ale fakt, že eSIM lze nahrát a aktivovat jen jednou, tím se spáruje s vaším telefonem. Když telefon vyměníte (třeba jen proto, že bude mít poruchu a vy dostanete nový), potřebujete novou eSIM. S tím souvisí i fakt, že když se vám telefon porouchá, nemůžete z něj eSIM vyndat a dočasně použít náhradní telefon – je třeba novou SIM nebo eSIM.

Jak je to tedy s dual SIM u Apple?

A teď k druhému tématu – jak se v iOS Apple s podporou dual SIM popral? Podařilo se, nebo je znát, že Applu zkušenosti chybí? Odpověď záleží hlavně na tom, jak chcete dual SIM používat. Začnu mým scénářem, pro který je implementace dual SIM od Apple vyhovující – jako hlavní SIM používám mou domovskou eSIM od českého T-Mobile a ve fyzickém slotu mám SIM zahraničního operátora, kterou používám pouze pro data. Když přijedu do ČR, přepnu data na českou SIM, tu zahraniční vypnu. Odchozí hovory i SMS vždy přes primární českou eSIM. Jak jsem psal, v tomto případě mě implementace Apple vůbec neomezuje.

 

Co teď napíšu, bude asi znít téměř provokativně, ale problém může nastat ve chvíli, kdy chcete vážně aktivně používat obě SIM. To znamená volat z nich, psát zprávy a podobně. Na to příliš implementace v iOS nemyslí. Proč? Z jednoho jediného důvodu – indikace a výběr, ze které SIM uskutečňujete danou akci, je (mírně řečeno) nepřehledný. Celý výběr SIM je založený na konkrétním kontaktu jako takovém – pro každý kontakt si nastavujete výchozí SIM (případně se použije poslední SIM, ze které jste kontaktu volali). Chcete-li zavolat z jiné SIM, výběr je poměrně dost krkolomný. Indikace SIM také není příliš viditelná – symboly jsou malé, hodilo by se odlišení pomocí barvy. Vytáčíte-li číslo, můžete si vybrat SIM přímo na obrazovce číselníku. Opět ale – nepříliš viditelně. Dále, iMessage a FaceTime můžete používat pouze s jednou SIM (jedním číslem).

 

Z výše uvedených důvodů jsem nakonec zavrhl kombinaci osobního a firemního čísla, protože bych určitě často – nevědomky či omylem – volal z jiného čísla, než bych chtěl. V případě textové komunikace je pak nepřehlednost ještě umocněná.

Chybí mi barevné odlišení SIM (nyní lze odlišit jen miniaturním písmenkem) včetně barevné indikace napříč systémem nebo alespoň možnost vybrat si vlastní ikonku pro každou SIM (implementovat toto do stávajícího designu iOS by asi bylo případně jednodušší než barvy). Pak bych ocenil možnost před uskutečněním hovoru vybrat SIM, nebo alespoň dlouhým podržením kontaktu či čísla vybrat z nabídky. Bez toho je dual SIM provoz na iPhone opravdu nedotažený, pokud jej chcete pohodlně používat k čemukoliv jinému než jen v konfiguraci volání-data.

Aktualizace 19. 12. 2018: To nejlepší, čeho můžete momentálně dosáhnout, je přidání ikonky (emoji) do popisku dané SIM. Neřeší to žádné systematické potíže a krátné označení SIM prvním písmenkem zůstane stále limitující, jakož ostatně i všechna další aktuální omezení dual SIM implementace v iOS, ale alespoň něco…

20181218_162739000_iOS

2 komentáře: „Zkušenosti s dual SIM a eSIM v iPhonu

  1. Dozasznicek

    Mě by spíše zajímalo, jak vybrat SIM pro odchozi volani v pripade zmenskaneho hovoru. Asi jsem blbej, nebo to nejde vubec?

    • Bohužel, ale na to odpověď nemám. Myslím, že je to opět stejná písnička – použije se buď SIM přiřazená k danému kontaktu, nebo výchozí SIM, pokud žádná přiřazená není. A to je přesně to, co mi na implementaci dual SIM u Apple vadí – chtěl bych mít možnost vybrat SIM, ze které chci volat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s