AirPods 2: běhání a problémy s bezdrátovým nabíjením (aktualizováno)

Normální

Docela dlouho jsem si chtěl pořídit opravdu bezdrátová sluchátka. Protože jsem nechtěl velká sluchátka s hlavovým mostem, tak mě v podstatě mě zajímaly jen dvě kategorie – špunty spojené „obloukem“ za krk a potom „true wireless“ (čili dvě samostatné pecky). A použití? Především poslech hudby z telefonu (iPhone), na sport (posilka) a běh. Stále mě to táhlo k AirPods, nakonec taky vyhrály, ale bez problémů to nebylo – řešil jsem, aby držely v uších při běhu (z mého pravého ucha vypadávají i in-ear sluchátka), no a docela zajímavé zkušenosti mám s jejich bezdrátovým nabíjením.

Výběr

Podobně jako Apple Watch mi přišly i AirPods v podstatě ihned jako nejatraktivnější volba. Jenže – a teď zcela upřímně – dát 5-6 tisíc za sluchátka mi přišlo zvrácené. Dát za sluchátka i víc než tisíc korun mi dělalo problém (a můžeme teď polemizovat na téma, co že jsem to za člověka, když dám třicet za telefon, deset za hodinky, ale najednou se pánovi zdá pět za sluchátka hodně; uzavřel bych to krátce jen tak, že každý máme své nelogické bloky v mozku a – ač nemusí být pro ostatní a často i pro nás samotné k pochopení – žijeme s nimi a buď nikdy nezmizí, nebo je jednou odbouráme). A tak jsem experimentoval s různými druhy, ale nic mě nezaujalo. Navíc bylo jasné, že kategorii sluchátek s obloukem za krkem musím vyloučit – nechci nic, co někde plandá.

Jenže pořád tu byl druhý požadavek – musí držet v uších na sport a běhání. A to je zrovna docela problém, protože pak přichází v úvahu sportovní sluchátka s různými silikonovými výlisky, aby držely v uších, ale jejich problémem je, že sportovní sluchátka jsou sportovní sluchátka. To znamená, že hned na první pohled jako sportovní sluchátka vypadají. Já jsem chtěl ale taková, která by se dala použít takříkajíc za jakékoliv situace. A to mě zase vedlo zpět k AirPods.

No ale jak tedy řešit to, aby držely v uších i během aktivity? Mám totiž zkušenost s drátovými EarPods, které jsou fajn, dokud se nezačnu hýbat. Pak mi to pravé skoro hned vypadne. Řešení je docela jednoduché – na AirPods (i EarPods) se prodávají silikonové návleky s jakýmisi „háčky“ (či „rohy“), které obyčejná sluchátka promění ve sportovní během pár vteřin. No a když neběháte, prostě návleky sundáte a hotovo.

Tak jsem si nakonec jednoho dne (nedávno) řekl (to byl ten moment překonání toho bloku v mozku), že do toho jdu. Vyrazím do iWantu, poprosím je, zda si můžu vyzkoušet AirPods s silikonovými „rohy“ od Spigenu a uvidíme… A světe, div se, klaplo to, ochotný personál iWantu v Plzni to zařídil, „rohy“ zafungovaly skvěle – sluchátka (i to pravé!) držela v uších jako přibitá a já si po chvíli odnášel domů AirPods 2 s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem (ještě, že jsem si pořídil tu Zens nabíječku pro tři zařízení!) a oněmi návleky Spigen Teka.

AirPods 2 s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem

Jaké tedy jsou „nové“ AirPods 2 ve verzi s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem? Nemám žádné delší zkušenosti s původní první generací, nicméně podle všeho, co jsem slyšel, viděl a četl, se novější verze liší jen marginálně. Ale z pohledu člověka AirPody dříve nepolíbeného panuje nadšení – způsob, jakým jsou AirPody navržené, je opravdu hodný Applu a je to další produkt, jehož koupě nelituju, právě naopak!

Krabička minimalistická, pěkná. Uvnitř bílé, lesklé, plastové oblé pouzdro velikosti obalu dentální niti (jen poněkud těžší), pak už jen Lightning kabel (hodí se do sbírky…). Pouzdro se s příjemným cvaknutím a jistotou v pevném pantu otevře pohodlně jedním prstem, v ten okamžik dioda (nyní na vnější straně) signalizuje nabití a ihned se na displeji iPhone objeví žádost o párování vašich nových AirPodů, což je okamžitě synchronizováno se všemi vašimi zařízeními v iCloudu, takže můžete klidně hned poté vyrazit běhat s Apple Watch nebo se připojit ke Skype schůzce na služebním iPhonu bez dalšího párování nebo odpojování a připojování jako u běžných Bluetooth sluchátek. Kdykoliv vrátíte sluchátka zpět do pouzdra (což je doprovázeno magnetickým přichycením), dobijí se, a když je příště vytáhnete, jsou zase připravené na několik hodin poslechu. Když otevřete pouzdro, dioda vás upozorní, kolik mu ještě zbývá baterie (zelená = dost na alespoň jedno nabití, oranžová = méně než jedno nabití). A když jsou sluchátka v pouzdře a otevřete ho, dioda signalizuje stav nabití sluchátek stejným způsobem.

Když posloucháte hudbu, sluchátka mají senzory, zda jsou v uších. Pokud jedno vyndáte, pozastaví se přehrávání hudby, poté se samo zase spustí, když sluchátko vrátíte do ucha. Telefonovat se dá samozřejmě i se samotným jedním. Když máte obě, vždy se aktivuje ten „vhodnější“ mikrofon (nevím, jak to sluchátka dělají – možná dle okolního hluku na každé straně). Mikrofony žádná extra sláva nejsou, ale druhá strana rozumí bez problému. Podle všeho umí sluchátka poznat, zda mluvíte nejen díky snímání zvuku, ale i podle rezonování hlavy či pohybu čelisti. A jaké je poslouchání hudby? Za audiofila se nepovažuju, takže moje hodnocení bude zkreslené, ale kvalita je dobrá (pokud jste na basy, AirPods vás asi neuspokojí) a hlasitost průměrná. Hrají ale určitě lépe než drátové EarPods (které ale vůbec špatně nehrají!).

Výdrž na baterii – a to jak sluchátek, tak pouzdra – odpovídá tvrzením Applu, čili zhruba 5 hodin poslechu na jedno nabití, přičemž pouzdro nabije sluchátka tak 4-5x.

Hlavní, oč běží, je ale pocit, jaký z AirPods máte – AirPods jsou neskutečně nekomplikované (lepší vyjádření nemám). Díky totální absenci drátů, mostů, objímek nebo jakýchkoliv jiných výstupků skoro ani nevíte, že sluchátka máte v uších. A jakákoliv interakce s nimi je extrémně snadná, skoro bych řekl až přirozená. V mém případě AirPods způsobily, že poslouchám hudbu mnohem častěji než dřív právě díky oné „nekomplikovanosti“ – už jen to, že sluchátka nezapínáte, jen je vytáhnete z pouzdra. A okamžité připojení k telefonu. A nemusíte na ně mít žádný speciální úložný prostor – s nabíjecím pouzdrem se pohodlně vejdou do kapsy.

Běhání s AirPods a test návleků

AirPods jsou v kombinaci s Apple Watch (a offline Apple Music – kdy se dočkáme offline poslechu Spotify na hodinkách?!) úplně geniálním běžeckým příslušenstvím. Malé, lehké, skladné, s dostatečně kvalitním zvukem a navíc disponují „funkcí“, kterou při běhání taky hodně oceníte – propouští vnější zvuky! Takže máte alespoň rámcový přehled o okolní dopravě, abyste neskončili pod autobusem.

20190612_174853848_iOS

Jak jsem psal, nejsem bohužel majitelem uší plně kompatibilních s AirPods, takže pravé sluchátko mi při pohybu vypadává. Během běžné chůze problém nemám, ale pokud bych měl dělat náročnější pohyby, nedej Bože běhat, můžu se spolehnout, že po méně než třech pohybech bude alespoň jedno sluchátko pryč. Co s tím? Jak jsem psal výše, existují silikonové návleky (obyčejně je najdete pod názvem „ear hooks“, čili doslova ušní háky, já jim raději říkám rohy), které díky výstupkům v horní části zajistí, že budou sluchátka v uších perfektně držet a nevypadnou.

Ihned spolu s AirPods jsem koupil tyto silikonové rohy od Spigenu. Ve zcela obyčejné krabičce najdete dvoje návleky – menší a větší velikost. Mně osobně v pohodě stačí ty menší (a to mám uši poměrně velké), přesto si na běhání pro jistotu beru ty větší pro pocit jistoty a bezpečí (jak by řekly slečny v bílých upnutých kalhotách v reklamně na ženské hygienické potřeby). Tyto návleky problém řeší, ale přesto mají dvě nevýhody, se kterými je třeba počítat – jednak je musíte vždy sundat, abyste sluchátka nabili, neboť se s nimi do pouzdra nevejdou (to mi vrásky nedělá – nasazují a sundávají se opravdu snadno a beztak je používám jen na sport). Další nevýhodou je, že návleky od Spigenu jsou z poměrně tlustého materiálu, takže teoreticky můžou tlačit (tenhle problém nemám) a silikon také trochu víc ucpe zvukovody, takže přijdete o část vnější zvukové propustnosti, kterou jsem výše chválil. Dodám jen, že Spigen vybavil návleky všemi potřebnými výřezy, takže nezakrývají žádné otvory pro akustiku nebo senzory.

Nedalo mi to ale a koupil jsem ještě druhou zde běžně sehnatelnou alternativu, a sice podobné návleky od firmy Epico. Ty mají hodně odlišnou konstrukci i zpracování, což mě zajímalo – zatímco Spigeny se navlékají tak, že skrze ně protáhnete dutinky sluchátek (což má svou výhodu v tom, že se nemohou za provozu svléknout), „rohy“ od Epica se na sluchátka navlečou z vnitřní strany podobně jako návleky na boty v nemocnici. Jsou zároveň mnohem tenčí (Epico udává 0,3 mm) a měkčí – skutečně v uchu působí lépe, jako byste na sluchátkách skoro žádný návlek neměli. Jenže moje nadšení rychle opadlo, protože Epico zapomnělo na jeden detail – vyříznout otvory pro senzory. A to je problém, protože si sluchátka stále myslí, že je máte v uších. Epico mělo asi šablony pro EarPods a zapomnělo na dodatečné výřezy. Dále působí návleky taky mnohem křehčím dojmem – když je přetahujete přes pecky, čekáte, kdy silikon povolí a praskne, na což ostatně výrobce upozorňuje v návodu k použití.

Objednal jsem ale v Číně shodné návleky, ale – dle popisu a fotek – s výřezy, tak až přijdou, vyzkouším je a poreferuju, jaké jsou.

Dodatek 11. 8. 2019: Jak jsem psal, z Číny (AliExpress) jsem objednal tenké silikonové návleky s výřezy pro senzory AirPods, ty dorazily. Stručně a jasně: několik týdnů používám už jen ty (běh i posilka), objednal jsem další troje do zásoby. Jsou stejné jako ty od Epico, jen mají potřebné výřezy na senzory a lépe se „nazouvají“, protože nejsou tak těsné (asi jako kopyto neposloužily EarPods, ale opravdu AirPods). Foto níže. Konkrétně se jedná o tyto, ale předpokládám, že jakékoliv obdobné budou fungovat.

20190811_174540167_iOS

Problémy s bezdrátovým nabíjením

Přestože to znamenalo nemalý nárůst ceny, pořídil jsem AirPods 2 spolu s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem, protože by bylo smutné, kdybych nabíjel Apple Watch i iPhone bezdrátově a vedle toho mi ležely AirPods na kabelu. A to ani nemluvě o tom, že mám doma onu kombinovanou nabíječku Zens pro dvě Qi zařízení a Apple Watch, takže by byl hřích jí nevyužít. Jenže jsem zjistil (a následně si potvrdil hledáním na internetu), že to s bezdrátovým nabíjením pouzdra na AirPods není tak růžové, jak by se mohlo zdát…

Apple tvrdí, že bezdrátové nabíjecí pouzdro pro AirPods (které je mimochodem kompatibilní i s první generací AirPods a můžete jej zakoupit samostatně) nabijete na jakékoliv bezdrátové nabíječce s certifikací Qi. Problém je, že to není tak docela pravda, protože s bezdrátovým nabíjením spousta lidí bojuje a já jsem bohužel jedním z nich. Zkoušel jsem nabíjet na nabíječce Zens, pak taky na nabíječce Ikea a nakonec i na hodně staré nabíječce Nokia (kterou jsem měl ještě s mou starou dobrou Lumií 925) a výsledky nebyly moc pozitivní. V první řadě bylo bezdrátové nabíjení velmi citlivé na umístění – pouzdro muselo být hodně přesně vystředěné, aby se vůbec začalo nabíjení signalizovat (třeba na nabíječce Zens se mi stávalo, že začala po položení pouzdra protestovat blikáním, které znamená chybu nebo cizí objekt na nabíjecí ploše). No, a když už se mi podařilo po laborování s polohou podle všech signalizačních diod nabíjení zahájit (rada: střed cívky najdete podle párovacího tlačítka na zadní straně, což však není střed celého pouzdra, ale jeho vetší části), většinou se nedokončilo a po chvíli prostě přestalo (indikace na nabíječce zhasla). Jen jednou se mi plně povedlo pouzdro dobít, a to s nabíječkou Zens.

Nevím, co je příčinou, těch teorií je více – jednou z příčin může být velikost nabíjecí cívky v pouzdře, která je samozřejmě – vzhledem k velikosti pouzdra – velmi malá. Možná v tom hraje nějakou roli tvar cívky v kombinaci s jejími malými rozměry. Anebo do toho vstupuje taky (podle všeho) kovový pant, který ne na stejné straně jako nabíjecí cívka.

Nicméně se stala zajímavá věc – když jsem se díval na web výrobce mé nabíječky, holandské firmy Zens, všiml jsem si, že mají novou, bílou kolekci nabíječek a u všech se hrdě chlubí s tím, že nabíječky nabíjí taky AirPods. Výrobce jsem tedy s mými zjištěními kontaktoval, ten mi obratem odpověděl, že o problému vědí, že pouzdro na AirPods není tak úplně certifikované Qi zařízení, ale že mají aktualizaci firmware pro své nabíječky, která problém napraví. Požádali mi, ať jim pošlu svou nabíječku, že oni mi obratem zašlou novou. A stalo se – nabíječka na mě čeká v Čechách, takže se někdy 6. července snad dozvím, že problém vyřešili.

Jen pro doplnění, Zens není jediný kvalitní výrobce bezdrátových nabíječek, který má s pouzdrem na AirPods problém, stejné příběhy slýchám z různých stran včetně značek jako Mophie. Tato firma se k tomu třeba ale tak ochotně jako Zens nestaví.

Co bude dál?

Pokud všechno klapne, chtěl bych samozřejmě doplnit článek (nebo napsat nový, uvidíme) o zkušenosti s novými návleky z Číny (tentokrát s patřičnými otvory pro senzory) – chtěl bych je delší dobu používat podobně jako ty od Spigenu a podělit se, zda mají smysl, nebo zda se pořád raději vrátím ke Spigenu. No a pak samozřejmě musím otestovat novou (resp. aktualizovanou) bezdrátovou nabíječku Zens, jak si poradí s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem pro AirPods.

Kdyby vás něco zajímalo, jako vždy pište do komentářů, snažím se odpovídat (ono vás sem moc nechodí, takže to tak složité není – spíš skáču jako ratlík, že mi někdo napsal komentář).

3 komentáře: „AirPods 2: běhání a problémy s bezdrátovým nabíjením (aktualizováno)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s