AirPods Pro: malá recenze (aktualizováno)

Normální

Po zkušenostech s AirPods 2 a nalezení všech jejich kompromisů a možných problémů s nimi jsem přesedlal na nové AirPods Pro (když je konečně znovu naskladnili). Jaká jsou „Pro“ sluchátka od Applu? Mají opravdu lepší zvuk? Drží lépe v uších? Funguje vůbec u tak malých sluchátek aktivní potlačení okolního ruchu (ANC)? Jak se s nimi telefonuje a jak se s nimi cvičí? Pojďme se podívat na první zkušenosti a mou minirecenzi…

Krátce poté, co jsem si koupil AirPods 2, jsem o nich zde na blogu psal příspěvek. Přestože výhody sluchátek mě nakonec přesvědčily u nich spokojeně zůstat, problémy s nimi jsem měl také. Jednak to byla „nekompatibilita“ s mým pravým uchem (což je ale spíš téma mé genetické výbavy než samotných sluchátek), která vedla k tomu, že jsem při běhu nebo cvičení musel používat silikonové nástavce, jinak by mi pravá pecka (nebo anténa, jak sluchátku díky dlouhé nožce říkal kolega) vypadla během pohybu z ucha. Pak jsem si taky „užil“ laborování s bezdrátovými nabíječkami, kdy zdaleka ne každá ochotně AirPods nabíjí. Výhody ale tedy převážily – neporovnatelná snadnost a přirozenost použití, sluchátka vždy okamžitě připravena a spárována se všemi vašimi Apple zařízeními (takže není problém narychlo sáhnout po služebním telefonu a vyřídit si na něm audiokonferenci, aniž bych se musel zdržovat párováním sluchátek – vše otázka několika vteřin a jediného pohybu prstem), automatické zastavení hudby při vyndání sluchátka z ucha, skvělá velikost i solidní výdrž… Prostě paráda.

Jenže pak nastanou problémy prvního světa – já sluchátka aktuálně používám téměř výhradně ke dvěma činnostem: telefonování a poslech hudby během běhání nebo cvičení (hudbu jen tak neposlouchám a v letadle se mi kvůli hluku AirPods příliš neosvědčily). Cvičení s AirPods u mě nejde bez silikonových nástavců. Jenže s nástavci se sluchátka nevejdou do pouzdra, takže je musíte vždy nasazovat a sundávat. A to znamená myslet na to, že nástavce musíte mít s sebou. No a v 5 ráno, když chvátáte do posilky, na to snadno zapomenete. A nebo vás to zdržuje. Nástavce jsou buď tlusté, které se špatně nasazují, takže opět – budete v 5 ráno laborovat s nástavci, co se ještě ke všemu špatně nasazují. Nebo si pořídíte tenké a lehké nástavce, které se ale po čase vytahají a musíte je měnit… Asi chápete, kam tím mířím – není to nepřekonatelný problém a z čistě praktického hlediska jej není třeba řešit, ale je to něco, co nechcete dělat.

Pak Apple představil AirPods Pro s odlišnou konstrukcí – namísto pecek se jedná o špunty. Navíc se ovocnářská společnost kasala, že mají špunty speciální tvar, aby lépe držely v uších. Já osobně měl vždycky špuntová sluchátka radši, protože mi přišlo, že produkují lepší zvuk (minimálně basy byly vždy slušné), ale ani špunty mi žádné nedržely v uších pořádně – určitě ne na běh. Čili zdálo se, že AirPods Pro by měly řešit můj „problém“, k tomu ještě přidávají aktivní potlačení okolního ruchu, údajně lepší zvuk díky odlišné konstrukci, kratší nožku, adaptivní ekvalizér a – světe, div se – odolnost proti vodě a potu. To je všechno fajn, ale stojí nemalé peníze (ačkoliv v porovnání s AirPods 2 s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem je příplatek relativně nízký, což příliš nechápu), takže jsem nechtěl šlápnout vedle. Objednal jsem je proto přes internet s tím, že je můžu vrátit, když nebudou sedět. Nevrátil jsem je…

První dojmy

Když vybalíte AirPods Pro, nic moc vás nepřekvapí – v balení najdete bezdrátové nabíjecí pouzdro ve tvaru zaobleného kvádru, ve kterém jsou dvě sluchátka, dále už jen USB-C na Lightning kabel a náhradní špunty (malé a velké, střední jsou už nasazené na sluchátkách). Pouzdro sice vypadá masivně, ale ve skutečnosti je jen o trochu větší než to u klasických AirPods. Jen se neotevírá na výšku, ale podél delší strany.

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem kupoval AirPods Pro poměrně brzy, takže to jsou všechno čerstvě vyrobené kusy, ale po otevření pouzdra z něj vycházel chemický zápach lepidla, kterým trochu „nasákly“ i samotná sluchátka. Uvidíme, třeba to vyčichne, ale tohle mě docela překvapilo – u Applu bych to nečekal.

Aktualizace 23. 11. 2019: Po třech dnech už skoro vyčichly. Takže odhaduju, že to bylo skutečně velmi „čerstvou“ dávkou, co ještě pořádně neproschla a neodvětrala, jak se sluchátka Apple snažil znovu rychle dodat na trh.

Sluchátka jsou pak sice s kratší nožkou, ale celkově působí mnohem masivněji než klasické AirPods, ač to na pohled nemusí vypadat. Hodně záleží, jakou máte stavbu ucha, ale jsou to takové bambulky. V uchu ale vypadají dobře, určitě ne hůř než klasické AirPods.

Teď ale k tomu podstatnějšímu – zatímco původní AirPods se z pouzdra vytahovaly dobře, dokonce i pouzdro samotné se pohodlně otevíralo pohybem jednoho prstu, to tady už tak snadné není. Tím, že se pouzdro otevírá na šířku, jej nemůžete tak pohodlně a s jistotou uchopit do jedné ruky, takže si to musíte buď velmi dobře natrénovat, nebo vám nezbude nic jiného, než si zvyknout na otevírání dvěma rukama. No a když už absolvujete tu „radost“ s otevíráním, ještě hůř se pak z pouzdra vytahují samotná sluchátka – tím, že jsou zaoblená a už na sobě de facto nemají žádné hrany, je to znatelně náročnější. Podtrženo, sečteno: manipulace s pouzdrem i sluchátky je není úplně pohodlná. Dodám ještě, že výklopné víčko pouzdra AirPods Pro má výrazně větší vůli než u původních AirPods – celkem chápu důvody (má trochu jiný pohyb otevírání), ale není to ono…

Aktualizace 30. 11. 2019: Nakonec se ukázalo, že Apple přeci jenom na vyndávání sluchátek z pouzdra myslel, jen lidem (včetně mě) nedošlo, jak se to má „správně“ dělat. Pokud uchopíte otevřené pouzdro do ruky, sluchátko vyskočí, pokud na něj zezadu (tedy od víčka) zatlačíte. Chytré!

Oproti původním AirPods mají AirPods Pro jiný způsob ovládání. Namísto poklepání, které by u špuntů, pravda, bylo spíš nepříjemné než pohodlné, nabízí nová sluchátka ovládání stiskem nožiček, na kterých najdeme hmatově odlišené plošky se senzory citlivými na stisk. Tenhle způsob ovládání mě zatím ale příliš nepotěšil. Tak či onak jednotlivé akce můžete nastavit (podobně jako u starších AirPods) v sekci Bluetooth vašeho telefonu.

Jak sedí?

S AirPods Pro jsem už absolvoval procházku, běh, cvičení i běžný poslech. Nejdéle jsem je měl v uších asi hodinu. Výsledek? Jednoduše sedí skvěle a nevadí.

Jakmile si zvolíte vhodnou velikost špuntů (jak jsem psal, v balení najdete tři páry, přičemž ty prostřední jsou, jak bývá zvykem, na sluchátkách již nasazené), s čímž vám může pomoci průvodce v samotném nastavení AirPods Pro v nabídce Bluetooth, sedí v uších výborně. Neměl jsem problém s vypadáváním ani přílišnou „těsností“, s čímž nejspíš pomáhá design, kdy Apple nezapomněl na otvor, který vyrovnává tlak ve zvukovodu a nedovolí tak, aby vám gumové špunty zcela zacpaly ucho. To oceňuju! Dokonce mám pocit, že zkrácená nožička tím, že je o něco více zahnutá, vytvoří jakýsi „háček“, který ještě umocní držení v uchu.

V tomto ohledu tedy sluchátka splnila přesně to, co jsem žádal – můžu je používat pohodlně a s jistotou, že mi nevypadnou, a to i během běhání nebo cvičení. Paráda!

Jak hrají?

Už jen vzhledem k odlišné konstrukci by měly AirPods Pro hrát lépe než klasické AirPods. Tento pocit by měl umocnit ještě adaptivní ekvalizér, který mění vyvážení zvuku na základě obsahu, který sluchátka přehrávají. Na úplně první poslech mi zněla sluchátka poněkud zastřeně, ovšem s mnohem výraznějšími basy samozřejmě. Pak jsem zvuk porovnal s klasickými AirPods, které mají zase naopak ostré výšky. Ve finále tak mám pocit, že celkově hrají AirPods Pro lépe než původní AirPods, jen ne o tolik, kolik jsem očekával. Nicméně proto, že zvukový přednes nebyl důvod, proč jsem „Pro“ verzi pořizoval, zklamaný být nemůžu.

Aktualizace 23. 11. 2019: Poté, co jsem nechal sluchátka nějakou dobu rozehrát (a možná pomohla i aktualizace firmware), musím uznat, že se zvuk citelně zlepšil – AirPods Pro hrají výrazně lépe než AirPods, a to v celém rozsahu. Ve skladbách jsou dobře slyšet prvky, které klasické AirPods nedokáží reprodukovat. Nehledě na to, že AirPods Pro podávají řádově lepší výkon u komornějších nebo klasických skladeb, kde je nutné, aby byly slyšet všechny nuance a složky.

20191120_162117514_iOS

Zmínit ale musím, že AirPods Pro jsou výrazně hlasitější než klasické AirPods. To při porovnání pecek se špunty asi nepřekvapí. Jen mě zaujalo, že zvýšenou hlasitost začnete rozpoznávat až od vyšších úrovní.

Jak se s nimi telefonuje?

K telefonování nemůžu mít žádné výhrady, ostatně telefonuje se s nimi stejně dobře jako s předchozími modely. Protože jsou mikrofony v nožičkách a podporují formování paprsku (kdy se snaží zaměřit váš hlas), nesetkal jsem se s problémem a druhá strana mě slyšela minimálně stejně dobře jako s klasickými AirPods. Tady mi naopak méně ostrý projev sluchátek vyhovoval, protože lidi, se kterými často telefonuju, mají vyšší hlasy, což se ještě umocní, když používají sluchátka (např. náhlavní JBL) v kombinaci s kompresí zvuku. S AirPods to bylo někdy nepříjemné, AirPods Pro toto eliminují.

A co ANC?

ANC, neboli aktivní potlačení okolního ruchu, je dnes na vzestupu – u drahých sluchátek, zvláště značek jako Bose, je tato funkce běžná už dlouho (v oblibě je mají především cestující v letecké dopravě), ale už se dostává i do mnohem dostupnějších kategorií, což je dobře.

20191120_162138907_iOS

Jak ANC funguje? V kostce snadno – sluchátka obsahují nejenom reproduktory, ale také mikrofony. Ty snímají okolní zvuky a spolu s poslouchaným obsahem (hudbou, filmem, hovorem) vám do uší pošlou taky obrácenou frekvenci okolních ruchů. Tím se ruchy eliminují, podobně jako plus a mínus na opačných stranách rovnice. ANC je typické hlavně u velkých náhlavních sluchátek, kde taky dává největší smysl, Apple to ale zkusil do sluchátek malých, kde v takovém případě ale jiná cesta než špuntů nebyla, protože sluchátka musí i pasivně omezovat okolní zvuk, což by u pecek nešlo.

Nikdy jsem sluchátka s ANC nepoužíval, jen párkrát zkoušel, takže mé hodnocení bude velmi subjektivní a bez jakéhokoliv vzorku, ale přesto – ANC na mě okamžitě udělalo dojem. Aktivuje se vložením sluchátek do uší a najednou zaslechnete to božské ticho, svět už vás netrápí, nepatříte do něj – jako byste byli za odhlučňovacím sklem. Stoprocentní „odhlučnění“ to samozřejmě není, ale první pocit vás vážně zasáhne – je to jako být ve vakuu. AirPods Pro s jistotou eliminují méně hlasité monotónní ruchy, jako je běžící běžecký pás nebo zvuky v dopravě, ale třeba taky do velké míry projíždějící osobní či nákladní automobily, i když jsou velmi blízko vás. Na to ostatně pozor! Ostré a náhlé změny nebo velmi hlasité zvuky neodfiltrují.

Aktualizace 23. 11. 2019: Po nasbírání dalších zkušeností s ANC musím opravdu uznat, že funguje velmi dobře. Jen musím znovu varovat a zdůraznit, že v rušném prostředí (např. za provozu ve městě nebo silnici) může být ANC velmi nebezpečné! Pokud posloucháte hudbu na rozumnou hlasitost (rozhodně ne víc než na 70-75% hlasitost) a máte aktivní ANC, hlučný traktor, který se k vám bude blížit mimo zorné pole, uslyšíte až zhruba 3 metry od vás. Běžný automobil až metr od vás a jezevčíka štěkajícího tři metry od vás neuslyšíte skoro vůbec. Myslete na to a dobře volte, kdy ANC použít a kdy naopak ne!

K dispozici je přímo v centru akcí nastavení tří poloh – zapnuté ANC, vypnuté ANC (to znamená, že sluchátka tlumí jen pasivně díky špuntům v uších) a tzv. režim propustnosti. Ten vnější mikrofony využije naopak k zesílení okolních zvuků, které vám pak pouští do uší. Podobně jako naslouchátko. Režim propustnosti můžete aktivovat i dlouhým podržením nožičky sluchátka. A funguje dobře a bez prodlevy.

Závěrem

Apple AirPods Pro jsou velmi dobrá, univerzální sluchátka. Pokud chcete jediná sluchátka (podobně jako já), která zastanou poslech, sport, telefonování i cestování, jsou AirPods Pro jedna z nejlepších nebo úplně nejlepší volba na trhu (z pohledu Apple uživatele). Dělají kompromisy, především ergonomie pouzdra není příliš dobrá a zvuk je jen o trochu lepší než u původních AirPods, ani cena není nejnižší (ačkoliv za přemrštěnou se považovat také nedá), ovšem jako celek jsou AirPods Pro výborný produkt, který vás okouzlí svou nekomplikovaností – otevřete pouzdro, nasadíte do ucha a o víc se nestaráte. Čili pokud vám sednou, směle do nich – mně, který měl vždy se sluchátky (i špuntovými) problém, sedly AirPods Pro skvěle.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s