Aktualizace iOS 13.1 zpomaluje bezdrátové nabíjení iPhonů

Normální

S poměrně nepříjemným zjištěním přišli majitelé iPhonů kompatibilních s bezdrátovým nabíjením standardu Qi (tedy iPhone 8 a novější) po aktualizaci na iOS 13.1 – mnohým se nabíjení výrazně zpomalilo. Ostatně stalo se to i mně. Co za tím je? Proč to Apple dělá? Kterých nabíječek se to týká?

Aktualizace iOS 13.1

Nedlouho po vydání iOS 13 (a nových iPhonů 11) vydal Apple v rychlosti také aktualizaci na iOS 13.1, protože původní iOS 13 (řekněme) nepatřil mezi zcela bezchybné systémy, neboť obsahoval spolu s WatchOS 6 mnoho drobných problémů. Když jste pak měli štěstí a problémy se zrovna vám nasčítaly, měli jste o „zábavu“ postaráno (třeba mně na iOS 13 zlobila synchronizace s Exchange serverem, nejvíc na to pak doplácely maily, ale kalendář, úkoly i kontakty vykazovaly problémy; s WatchOS 6 zase moje Apple Watch Series 5 konzumovaly mnohem víc baterie, než by bylo zdrávo – to vše se nakonec po vydání iOS 13.1 a WatchOS 6.0.1 napravilo).

Zpomalené bezdrátové nabíjení

Jenže Apple v rámci aktualizace iOS 13.1 přidal také úpravu, která omezuje výkon nabíjení některých bezdrátových nabíječek. Jak se to projevuje? Zakoupili jste „rychlou“ bezdrátovou nabíječku, která např. podporuje až 10W nabíjení, pokud máte telefon se systémem Android, nebo až 7,5W tzv. „rychlé Apple nabíjení“, pokud máte jablečný telefon. Až do aktualizace na iOS 13.1 se váš telefon bez problému nabíjel právě výkonem 7,5 W. Pak přišla aktualizace a vy jste překvapivě zírali, jak že dlouho nabíjení trvá – najednou oproti běžným 2-3 hodinám se nabíjel i víc než 4 hodiny. (Já jsem na to přišel tak, že nová funkce chytrého nabíjení nestihla do probuzení plně nabít telefon).

Důvod zpomalení

Přestože Apple se k tématu nijak nevyjádřil, z testu a analýzy čínského webu (originál z Chongdiantou zde, překlad serveru ChargerLAB do angličtiny zde) vyplývá, že po aktualizaci na iOS 13.1 se v případě některých (a tady se nebojím říct většiny) bezdrátových nabíječek s podporou rychlého nabíjení snížil nabíjecí výkon ze 7,5 W na klasických, základních 5 W. Toto omezení se podle všeho týká nabíječek, které nedodržují Applem doporučovanou metodu regulace napětí s pevnou frekvencí a nesplňují tak standard rychlého bezdrátového nabíjení Applu, který mimochodem (pokud vím) loni konsorcium kolem bezdrátového nabíjení Qi přijalo (podobně jako má svůj standard i Samsung).

A zrovna regulaci napětí s proměnlivou frekvencí, kterou Apple nedoporučuje (taková regulace ale není všeobecně v elektrotechnice doporučovaná, zvláště u citlivých komponent, neboť může vyvolávat rušení a jiné nežádoucí účinky), používá většina bezdrátových nabíječek, zvlášť těch levnějších. Z grafů měření je rovněž vidět, jak „zpomaleným“ nabíječkám klesl „šum“ po snížení výkonu na 5 Wattů – nabíjecí výkon je bez rozptylu, stabilní, také nabíjecí proud má mnohem nižší výkyvy (zhruba o 70 %).

Které nabíječky jsou postižené?

20191012_125356721_iOS-Edit

Obecně lidé na fórech hlásí problémy s bezejmennými, čínskými nabíječkami. Zatím jsem nečetl, že by některá z nabíječek certifikovaných Applem (MFI), byla tímto omezením ovlivněná, tedy také všechny bezdrátové nabíječky prodávané v Apple Store by měly být bez problému. Z diskusí vyplývá, že nabíječky Nomad jsou v pořádku také, moje nabíječka Zens, kterou mám doma, se také nezdá být zpomalená (z krátkého testu pomocí aplikace Amper vyplývá, že nabíjí 7,5 W, nehledě na to, že má Apple i Qi certifikaci). Naopak nabíječka UNIQ Aereo 3v1 se zpomalila (nemá však certifikaci Apple ani Qi, nicméně byla zakoupena v iWantu, takže se teď snažím získat nějaké informace od výrobce a od iWantu, uvidíme).

Aktualizace 15. 10. 2019 – vyjádření iWant: Prodejce (APR iWant) mě nejprve potěšil rychlou odpovědí a následně zklamal, jak se k „problému“ postavil (žel z mé zkušenosti to není poprvé) – mé problémy je mrzí, ale jedná se o problém software, nikoliv nabíječky. Nabíječka má dle jejich slov všechny potřebné certifikace. Když jsem poukázal na to, že nabíječka nemá certifikaci Qi, není uvedena na webu konsorcia Qi coby schválené Qi zařízení a samozřejmě ani nemá certifikaci Apple, jenom odpověděli, že děkují za informace. Tak snad se vyjádří i výrobce, Uniq.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s