Nabíjíme bezdrátově iPhone, AirPods a Apple Watch

Normální

V minulém článku o AirPods 2 jsem psal o problémech s jejich bezdrátovým nabíjením (v kombinaci s originálním pouzdrem od Apple), kdy se spousta i značkových nabíječek prostě nechytá (namátkou Zens, Ikea, Nomad, Mophie, Nokia). No a dřív jsem psal o bojích s nabíjením Apple Watch 4 pomocí neoriginálních nabíječek. No a jelikož jsem nabral nějaké další zkušenosti, rozhodl jsem se o tom zase sepsat článek – dnes kromě informací taky představím dvě řešení, která podporují nabíjení všech tří zařízení – iPhone (konkrétně XS), AirPods 2, Apple Watch 4 – najednou v kompaktním provedení.

Problémy s nabíjením AirPods

minulém příspěvku jsem psal o tom, že jsem si pořídil Apple AirPods 2 s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem, psal jsem o zkušenostech s běháním, posloucháním hudby z Apple Watch a obecně mých zkušenostech. Zabrousil jsem do tématu bezdrátového nabíjení, kde jsem si stěžoval, že má hromada nabíječek s AirPods problémy a buď je nenabíjí vůbec, nebo jen s velkými problémy.

V mezičase jsem vyzkoušel pár dalších nabíječek a k mému překvapení je to všude dost podobné – jednak musíte hodně laborovat s umístěním, aby bylo nabíjení vůbec signalizováno (když budu parafrázovat Top Gun, musíte najít tón). Pokud jste měli někdy problém s bezdrátovými nabíječkami, které byly citlivé na umístění telefonu, v případě AirPods budete nadávat. No ale ani perfektní zarovnání nemuselo vést k úspěchu – když už se mi podařilo najít tu správnou pozici a nabíječka nezačala hned protestovat, rozsvítila se indikace nabíjení na nabíječce i pouzdru, tak obvykle během několika minut následovalo přerušení nabíjení. Indikace nabíjení zhasla. A pak následovaly dva případy – buď se už nabíjení znovu nezapnulo, nebo se nabíjení po chvíli znovu aktivovalo, ale ve skutečnosti baterie nepřibývala (to byl případ nabíječky Ikea).

Moje nabíječka Zens Dual+Watch (viz moje recenze) v 70 % odmítala AirPods úplně – když jsem je na nabíječku položil, začala blikat dioda signalizující buď chybu nabíjení, nebo nežádoucí předmět na nabíječce. V těch zbylých 30 % se nabíjení spustilo, přerušilo a pak už nepokračovalo.

Z diskusí na internetu jsem zjistil, že je to velmi rozšířený problém, se kterým se lidé setkávají po celém světě s nabíječkami od různých výrobců (namátkou Zens, Ikea, Mophie, Nomad). Zdá se, že výrobci musí své nabíječky mírně upravit pro AirPods, v případě Zens je to jen přehrání firmware (stačí kontaktovat podporu), případně nákup nového modelu s již aktuálním firmware.

Nevím, jak se k tomu budou stavět ostatní výrobci. Předpokládám, že to bude hodně dané jejich politikou, ale také vztahem s Applem. Zens bez problému firmware přehraje, když jim nabíječku pošlete do Nizozemska na servis, včetně pošty bylo vše vyřízeno do 10 dnů. Slyšel jsem ovšem, že Mophie nebo Nomad se k tomu tak pozitivně nestaví.

Problémy s nabíjením Apple Watch 4

Jelikož se jedná o souhrnný článek, musím zopakovat i příběh o problémech s nabíjením Apple Watch 4 – zdá se totiž, že Apple změnil něco v logice jejich nabíjení oproti minulým generacím, a tak mají neoriginální (necertifikované) nabíječky problém je nabíjet. Projevuje se to tak, že nabíjení začne, ale během pár minut se přeruší a již nepokračuje, přičemž hodinky jsou obvykle zahřáté.

Čína se teď vytasila s novými verzemi svých nabíječek, tak mi to, pitomci, nedalo a zase jsem jednu zkusil (konkrétně Hoco CW21 3v1). No a co myslíte? Ano, je to trochu lepší – nabíjení se přeruší po delší době (někdy třeba až po 15-20 minutách!), přesto se mi hodinky za celou noc nenabily a jejich teplota nebyla úplně přirozená. Nehledě na to, že neustálé zahajování nabíjení, které je doprovázeno cinknutím, je v noci, kdy máte hodinky na nočním stolku vedle hlavy, opravdu „příjemné“.

hoco cw21

Které nabíječky fungují?

Takže se nám problém rozšiřuje. Předtím byly trable jen s Apple Watch 4, kdy jednoduché řešení bylo použít buď certifikovanou (Made for iPhone / Made for Apple Watch) nabíječku, nebo koupit nabíječku, do které vložíte svůj vlastní nabíjecí puk pro Apple Watch. Jenže teď máme na scéně ještě AirPods, jejichž podporu nelze brát za samozřejmou ani náhodou. Zde jsou dvě řešení – buď použít nabíječku od renomovaného výrobce, kterému můžete věřit, když tvrdí, že AirPods nabíjí (protože Čína si s tím hlavu neláme – cokoliv, co má Qi cívku, je pro ně automaticky „compatible with AirPods“), nebo koupit nabíječku s drátovým nabíjením AirPods (to je samozřejmě jistota, v nabíječce bude jen Lightning konektor s lůžkem, do kterého vaše AirPods vložíte; to řešení se mi i docela líbí).

Shrnu to: chcete-li mít jistotu, že bude nabíječka fungovat jak s Apple Watch 4, tak s AirPods, kupte buď nabíječku od renomovaného výrobce (ideálně s MFi certifikací), která výslovně podporu obou zmiňovaných uvádí, nebo kupte bezdrátovou nabíječku s jednou cívkou pro telefon, lůžkem pro nabíjecí puk Apple Watch a drátovým nabíjením AirPods. První možnost vás přijde na 2-4 tisíce korun, druhá možnost zhruba na 1-2 tisíce (nezapomeňte na napájecí adaptér, který obvykle musíte koupit dodatečně a stojí zhruba 300-400 Kč).

Níže dvě vyzkoušené nabíječky, které spolehlivě nabíjí iPhone, Apple Watch 4 a AirPods:

ZENS Dual+Watch Aluminium Wireless Charger (ZEDC05B = černá / ZEDC05W = bílá)

Bezdrátovou nabíječku Zens Dual+Watch (v původní černé barve) od nizozemského výrobce mám už delší dobu na nočním stolku v českém domově a používal jsem ji pro nabíjení iPhone (XS) a Apple Watch 4. Říkal jsem si, jak je zbytečné, že nabije tři zařízení, když mám jen dvě, no ale pak jsem koupil AirPods a hle, třetí cívka se najednou hodila! Tedy kdyby fungovala…

20190707_084244672_iOS

Nabíječka mi AirPods odmítala nabít – buď hned hlásila chybu a nabíjet ani nezačala, nebo – po dlouhém laborování s přesným umístěním sluchátek – o chvíli nabíjet přestala. Bylo mi to divné, protože Zens nedávno představil bílou řadu svých nabíječek (stejné modely, jen v bílém provedení), u kterých výslovně uvádí podporu AirPods. No a jelikož jsou to nabíječky certifikované Applem (MFi) a Zens je spolehlivý výrobce, kontaktoval jsem jejich podporu. Vysvětlili mi, že pro AirPods je třeba aktualizovat firmware nabíječky, pak bude vše v pořádku, a že když jim nabíječku do Nizozemska pošlu, obratem mi pošlou zpět aktuální. To se taky stalo.

Takže nové verze této nabíječky spolehlivě nabíjí Apple Watch 4, AirPods i iPhone. Bílá verze bude vždy fungovat, protože má již aktuální firmware, nové skladové zásoby černých variant taky. Jen pozor na starší černé modely, tam byste mohli narazit a řešit přehrání firmware, které leze kvůli zaslání do Nizozemska do peněz.

Zajímavé je, jak nabíječka podražila. Když se v ČR začala prodávat, cenovka byla kolem 2 700 Kč (v zahraničí 99 €). Nyní je v nabídce za 3 000 Kč a víc.

UNIQ Aereo (bezdrátová nabíječka 3v1) – minirecenze

Apple Premium Reseller iWant začal nabízet nabíječku UNIQ Aereo. Jedná se o kompaktní, uhlově černou plastovou nabíjecí podložku s povrchovou úpravou příjemnou na dotek, která hezky vypadá a která dostala pozitivní hodnocení v celkem tragické recenzi na Letem Světem Applem, ale taky několik pozitivních recenzí od uživatelů na různých nákupních portálech. Nabíječka je přímo učená pro nabíjení tří zařízení – AirPods, iPhone a Apple Watch všech generací. Fakt, že ji prodává iWant, je už samo o sobě docela dobrým vodítkem, že by měla fungovat; na prodejně mě ubezpečovali, že by nenabízeli nic, co není kompatibilní. No a tak jsem ji – i za podle mě přestřelenou cenu – koupil. A víte co? Opravdu funguje!

UNIQ Aereo je poměrně malá plastová oválná krabička, která ukrývá dvě cívky – vlevo menší pro AirPods, uprostřed větší pro iPhone – a průstřel pro vložení nabíjecího puku pro Apple Watch. Ano, čtete správně, musíte použít svou nabíječku pro Apple Watch, podobně jako u některých čínských nabíječek (uvnitř nabíječky se nachází USB port a úchytky pro uskladnění kabelu; pokud budete kvůli nabíječce kupovat speciální nabíjecí puk, kupte ten s kratším kabelem, ušetří vám to námahu). To má ale jednu obrovskou výhodu – nemůže se vám stát, že budete mít s nabíjením Apple Watch jakékoliv generace problém. Čili tento problém je vyřešen. S nabíjením iPhone jsem žádný problém neočekával, taky zde žádný není. No ale co AirPods? Levá nabíjecí ploška je určena speciálně pro ně a – když je správně umístíte (taky by tam mohlo být nějaké vodítko!) – spolehlivě se nabijí. V balení navíc najdete i kvalitní USB-C kabel a rychlý (QC 3.0) napájecí adaptér.

Co je na nabíječce špatně? Kromě výpalného za funkčnost, které je součástí ceny, nechápu, kdo vymyslel dát napájecí USB-C konektor na přední stranu (zvlášť úsměvné je to proto, že na většině propagačních materiálů buď kabel úplně chybí, nebo je vzadu, což je klamavé). Vede to jen k tomu, že v balení najdete zalomený napájecí kabel, aby vepředu nepřekážel. Druhý problém, který s nabíječkou mám, je fakt, že výrobce schoval indikační diody dovnitř, takže nejsou vidět – na jednu stranu to může pomoct estetice (nehledě na to, že diody jsou modré – nesnáším modré indikátory), ale fakt, že nevím, zda se nabíjí, nebo ne, mě trochu štve. Je to ale asi jen o zvyku.

2 komentáře: „Nabíjíme bezdrátově iPhone, AirPods a Apple Watch

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s