Čínské pásky pro Apple Watch, čínské kryty pro iPhone (doplněno!)

Normální

Při pohledu na ceny originálního příslušenství pro produkty Apple spousta lidí zapláče – víc než tisíc korun za silikonový kryt?! Patnáct stovek za nylonový pásek k hodinkám?! A to ani nemluvě o „prémiovějších“ verzích, jako jsou kožené kryty nebo kovové pásky. Co zkusit čínské kopie za zlomek ceny? Na ty se dnes v porovnání s originály chci zaměřit…

Nejprve krátký úvod – internet se hemží diskusemi na téma cen produktů Apple. Objektivně jsou jablečné výrobky poměrně drahé, to je neoddiskutovatelné. Je samozřejmě otázka, zda cítíte, že vám Apple za tu cenu navíc dává dostatek přidané hodnoty – kvalitu, design, ekosystém – řekněte si sami. Čili dost dobře se může stát, že vám ty stovky či tisíce navíc prostě stojí za to – to je ale jen a pouze vaše rozhodnutí, které jako jakýkoliv jiný spotřebitel musíte udělat a sami před sebou jej ospravedlnit. Tenhle krátký úvod píšu proto, že tu nechci zabředávat do klasických trollích a žabomyších válek, kde jedni říkají, jak je Apple předražený šunt a ti druzí zase oponují podobně plochým (čti: hloupým) tvrzením: „Když na to nemáš, tak si to nekupuj!“ obvykle následovaným výrazy typu „socka“.

Tenhle příspěvek se bude snažit porovnat, jak si vedou čínské kopie sportovních pásků k Apple Watch v porovnání s originály a obdobně silikonové kryty pro iPhony. V mém případě testováno na Apple Watch Series 4 40mm a iPhone XS a XR.

Sportovní pásky pro Apple Watch: kopie versus originál

Když jsem kupoval Apple Watch, záměrně jsem sáhl po edici Nike+. Ne proto, že bych byl bůhvíjaký sportovec, ale jen a pouze kvůli pásku – po zkušenostech s minulými náramky a hodinkami jsem totiž věděl, že uzavřený gumový, silikonový či elastomerový pásek mi nedělá dobře na kůži a vždy dostanu reakci (nejspíš proto, že kůže nemůže větrat). Nike+ nabízí gumový pásek s větracími otvory. Ačkoliv to opravdu pomáhá, pořád nebyla moje kůže spokojená na dosedacích plochách (typicky tam, kde je přezka, ale také tam, kde na kůži dosedá provlékaná část). Tak jsem zkusil Sport Loop (sportovní provlékací pásek), kterému jsem se mimochodem původně bránil, a světe, div se – vyřešil moje problémy! Sport Loop můžu nosit celý den dokonce poměrně utažený (na rozdíl od gumového), aniž by moje kůže trpěla. Je to dáno tím, že Sport Loop je navržený tak, aby umožnil kůži dýchat – nevím, zda k tomu přispívá jen samotný prodyšný materiál nebo spíš „polštářky“ z jednotlivých vláken, které zajistí, že pásek nedosedá na ruku ucelenou plochou, ale funguje to – palec nahoru. Zprvu jsem měl problém si zvyknout na fakt, že se sportovním provlékacím páskem máte pocit, jako byste hodinky vůbec neměli na sobě. (Dnes původní gumový Nike+ náramek v podstatě nenosím.)

Koupil jsem indigový a červený, no ale – jak to tak bývá – nedalo mi to a z Číny objednal dvě kopie za pár dolarů. Neobjednávám ty nejlevnější s vírou, že budou snad o něco lepší. No a o několik týdnů později náramky dorazily. No a teď k popisu a rozdílům…

Balení komentovat nebudu – je jasné, že za pár dolarů z Číny vám nepřijde efektní Apple balení v bílé krabičce se všemi těmi snadno otevíratelnými pásky a fóliemi. Pásky jsou prostě v tužším uzavíratelném pytlíku, což je naprosto v pořádku.

Teď ale k samotnému pásku. První věc, na kterou je třeba u čínských kopií upozornit, je samozřejmě kvalita, resp. její výkyvy. To je ostatně důvod, proč nikdy neobjednávám jeden kus, ale vždy minimálně dva – můžete objednat totožné zboží od totožného výrobce, ale kvalita bude diametrálně odlišná. To se stalo i v tomto případě – jeden pásek byl bez problému, druhý pásek měl však špatně odlité/vylisované úchyty do hodinek, nešel nasadit, a tak jsem jej musel vyhodit. V tu chvíli samozřejmě ve výsledku dvojnásobně stoupla cena pásku. Vadného kusu jsem ale před vyhozením využil na pevnostní testy – dal jsem mu opravdu co proto, natahoval ho, deformoval. A víte co? Prošel bez ztráty kytičky! Samotný pásek se z úchytů na koncích nevytrhl ani po vyvinutí opravdu velké síly (takové, kterou nemáte šanci při nošení nikdy vyvinout). A úchyty docela slušně odolávají deformaci – nejsou z tvrdého plastu, který praská, jsou poměrně ohebné a k tomu, aby se úplně zlomily, nestačilo ani ohnutí do pravého úhlu!

Originální sportovní provlékací pásek od Apple je poměrně tuhý – nenatahuje se snadno, ačkoliv samozřejmě z principu určitou flexibilitu má. Materiál (tkaný proužek nylonu, u kterého Apple nikdy nezapomene zdůraznit, z kolika že vláken je vyroben – je to pár stovek, pokud vím, ale nepamatuju si přesné číslo) je zároveň poměrně tlustý – to je zprvu problém, než se pásek ohne v poloze, ve které jej budete nosit, po pár dnech už to ale problém není. Ten neoriginální je dosti jiný – na pohled působí vlastně skoro stejně (ačkoliv třeba barvy nejsou tak syté a ne vždy zcela sedí – to je daň za nízkou cenu: detaily), ale na omak je to úplně jiná písnička – je mnohem jemnější, měkčí a poměrně ochotně se natahuje, ovšem zdá se, že se (zatím) vrací do původní délky. To, že je měkčí a jemnější, mi tak úplně nesedí – máte zvláštní pocit, že na ruce vůbec nic nemáte, ale to je taky jen o zvyku. Materiál je ale taky tenčí, poměrně vysoké „polštářky“ z nylonových vláken jsou u čínské kopie velmi zredukované, což je zásadní – čínská kopie (alespoň pro mě) nefunguje tak dobře jako originál, takže se stává, že mi s ním ruka trochu protestuje, ale – pravda – výrazně méně než s tím gumovým.

Pak už jsou to hlavně detaily – originální pásky mají u konců már milimetrů zúžený povrch (odstraněné „polštářky“), aby se u úchytů lépe ohýbaly. Kopie toto nenabízí. Originál má také vždy na rubové straně značku, pro jakou velikost hodinek je určený (40 mm, nebo 44 mm; případně postaru 38 mm a 42 mm). „Suchý zip“ je opět lépe provedený u originálů – oválky suchého zipu jsou v barvě pásku a zapuštěné. Ty neoriginální je mají v jedné barvě (obvykle šedá) uchycené na povrchu, takže trochu vyčnívají – nic, co by dělalo problémy. Suchý zip ale na neoriginálech taky méně drží, nejspíš kvůli tenčímu materiálu s nižšími „polštářky“, háčky zipu se tak nemají za co pořádně zachytit. Nicméně drží dostatečně na to, aby se neuvolnily samy od sebe.

No a co úchyty? Pokud nejsou špatně vylisované, sedí celkem bez problému. Zase, se to o detailech – originální pásky od Apple krásně nasednou a jasně zacvaknou na místě, u kopií tak jasný pocit nemáte. Pokud vám přijdou čínské pásky se špatně vylisovanými koncovkami, nesnažte se je na hodinky dostat silou! V lepším případě si „jen“ odřete hodinky, v horším případě je už nedostanete dolů! No a jako poslední poznámku zmíním barvu úchytů a koncovky – originální pásky vždy přesně kopírují barvu pásku samotného, kopie jsou v tomto (řekněme) benevolentnější – aby nemuseli vyrábět příliš mnoho odstínů plastu, používá se metoda „nejbližší shody“, a tak třeba na svítivě červeném pásku budete mít vínově červené koncovky.

Podtrženo, sečteno: Vyplatí se neoriginální pásky? To je hodně individuální. Já je osobně (maloměšťácky) používám jen, když jdu cvičit či běhat, abych si ty originální nezašpinil či příliš rychle nezničil potem. Ale dlouhodobě bych je nenosil – jednak z nich nemám tak dobrý pocit, ale hlavně mi částečně vrací problémy s citlivou kůží. Nicméně mě kvalitativně překvapily – jsou povšechně vážně velmi slušné, přitom stojí desetinu těch originálních. Zavrhnout je rozhodně nemůžu.

Doplněno 25. 4. 2019:

Abych měl vyváženější reference, podobně jako níže u krytů pro iPhone jsem objednal ještě jednu „várku“ pásků z Číny, tentokrát od jiného prodejce. A světe, div se, příjemná změna! Pásky byly paradoxně o něco levnější než ty, o kterých píšu výše – čili logika typu „kup to dražší“ taky není všespásná bohužel, pořád je třeba experimentovat a prostě se smířit s tím, že na jeden dobrý kus je třeba koupit tak 3-4 „špatné“. Nové pásky taky úplně jinak vypadají a působí. Čím se liší? Když to shrnu, jsou velmi, ale opravdu velmi blízko originálu v tom, jak „fungují“, jak vypadají a jaký z nich máte pocit.

Výrobci se podařilo dosáhnout vyšší pevnosti a tuhosti, takže se pásky nenatahují, ač jsou stále dostatečně pružné a jemné. Oba pásky, které dorazily, mají zcela precizně vylisované koncovky, které bez problému zapadají do těla hodinek a působí hodně podobně jako originály (ačkoliv mají maličko vyšší tolerance, takže se mohou mírně „viklat“ v hodinkách). Taky s nimi nemám žádný problém na ruce, což je velká výhra. Jak toho bylo dosaženo? Jednoduše – celkový materiál je tlustší. Pořád samozřejmě není takový jako originál – ten je tuhý a pevný i přesto, že je tenčí, navíc „polštářky“ jsou jemnější, z tenčích vláken, zatímco čínské pásky působí spíš jako (a teď to přeženu) přezky z batohu („polštářky“ jsou hrubší, vlákna silnější), ale kvalitativně, pocitově i na pohled jsou tyhle druhé pásky mnohem, mnohem lepší a – když vyberete nějakou slušnou barvu – ani bych se příliš nebál se s nimi ukázat i mimo posilovnu – na pohled jen těžko poznáte. I suchý zip je v barvě pásku a drží perfektně! Pořád samozřejmě platí, že takové ty úplné detaily čínské pásky stále netrefují – např. suchý zip vystupuje nad povrch, takže se pásek špatně protahuje skrz průchod v úchytu hodinek.

Leč, aby úplné nadšení a opojení trochu opadlo, dva problémy stejně mají – „zarážka“, která zabraňuje, aby pásek prošel provlékací koncovkou a uvolnil se, je u jednoho pásku širší, než by měla být – příliš přesahuje a nevypadá to hezky (zřejmě výrobce omylem použil koncovku z větší, 44mm verze pásku – opět ta kvalita a detaily…). Větším problémem pro mě ale je délka pásku – je asi o 1,5 cm delší než originál, což prostě nevypadá dobře, pokud máte užší zápěstí, zvlášť v kombinaci s větší zarážkou.

Pásky ale celkově hodnotím velmi dobře. Kdyby nebyly zbytečně prodloužené, vůbec bych neměl sebemenší problém je používat na denní nošení, kvalita i provedení je až překvapivě solidní, s předchozí várkou se vůbec nemohou srovnávat.

Silikonové kryty pro iPhone: kopie versus originál

Už od té doby, co jsem si pořídil můj první iPhone, iPhone 6S Plus, jsem se ponaučil a pořídil na něj pouzdro. Měl jsem silikonové a kožené. Je zajímavé, že Apple na svých doplňcích neustále pracuje, protože se pouzdra s každou generací zlepšovala. U silikonového pouzdra pro iPhone 6S Plus mě štvalo, že silikonová vrstva na sebe šíleným způsobem chytala takřka cokoliv (prach, drobečky, vlasy… cokoliv) – jako magnet na nepořádek. A nošení telefonu v kapse? Téměř nemožné, nemohli jste jej vytáhnout z kapsy, právě kvůli protiskluzové úpravě. Kožené pouzdro jsem měl rád, ale štval mě tuhý chod tlačítek, který se ani po měsících používání zásadně nezlepšil – s koženým pouzdrem jste zcela ztratili odezvu tlačítek, takže jste mačkali i víckrát jen proto, že jste nevěděli, zda se tlačítko zmáčklo; to bylo extrémně nepříjemné v případě ovládání hlasitosti během hovoru. A světe, div se, Apple tuhle zpětnou vazbu sesbíral a další generace náležitě vylepšil a vylepšuje stále – silikonové pouzdro dostalo jemnější povrchovou úpravu, která tolik nezachytává nečistoty, no a kožené pouzdro dostalo plastová tlačítka (namísto kožených). V obou případech ohromné zlepšení. U iPhone 8 jsem ještě pořizoval obě pouzdra, ale s iPhone XS jsem už přešel pouze na silikonová. Apple je ještě maličko vylepšil tím, že mají lepší barvy (u silikonového pouzdra na iPhone 8 barva na sluníčku jakoby zesvětlá, kdežto pouzdru na iPhone XS slunce barvu ještě rozzáří) a tlačítka jsou obarvená doplňkovou barvou (barva loga Apple na zadní straně), aby více vynikla – drobnosti, ale příjemné!

No a podobně jako s pásky k hodinkám výše jsem se neudržel a objednal z Číny pár kopií – dvě pro iPhone XS a čtyři (2×2 s odstupem času) pro iPhone XR, pro který Apple dělá jen průhledné pouzdro (nechápu… respektive chápu, ale nesouhlasím). Jaká jsou moje zjištění?

20190414_055016000_iOS

Modrý = originál, červený = kopie

Originální silikonové kryty jsou vyrobené tak, že jejich základem je tuhá, ale ohebná „kostra“, která zajistí, že kryt obepíná tři hrany telefonu a za spodní hranu se zachytí jakýmisi jazýčky v rozích, přičemž mírně přesahuje úroveň displeje – to aby kryt částečně chránil i jeho. Tahle vnitřní kostra je potažená barevným silikonem, uvnitř je vystlaná mikrovláknem (to aby byl telefon jako v bavlnce). Z boků vystupují překryvy tlačítek, díky kterým nemusíte ta opravdová lovit pod úrovní krytu (jsou krytá a zároveň vystouplá, čili dobře nahmatatelná), na levé straně najdete otvor pro přepínač tichého režimu (není to nejlepší řešení, protože se nepřepíná tak snadno, ale chápu, že o moc lépe to nejde), na zadní straně otvor pro kameru a samozřejmě nutné logo Apple, které má originální kryt řešené tak, že splývá s povrchem – jako by bylo součástí samotného silikonu. Samozřejmostí je, že originální kryt dokonale sedí ve všech ohledech a tlačítka mají jasnou hmatovou odezvu i při stisku. Dodám, že originální kryty se dělají v mnoha barevných odstínech, kterých obvykle během roku přibývá (viz nedávná jarní kolekce), přičemž vždy decentně ladí hlavní barva s doplňkovou barvou loga Apple a tlačítek.

Jak jsou na tom čínské kopie? Inu, opakuje se nám tu vzorec z pásků k hodinkám, ovšem s tím rozdílem, že v tomto případě je i balení téměř dokonalou kopií toho originálního (tedy až na uchycení papírové části k průhlednému plastu).

Nejprve to zásadní – provedení a kvalita. Čínskou kopii poznáte po vybalení (vlastně už během vybalování – zase se jedná o lepidlo mezi papírem a plastem, které je na originálu vyvedené tak, že lze papírová záda sejmout bez poškození a trhání papíru) takřka hned – na první pohled a na omak působí kopie velmi dobře, uvnitř dokonce najdeme mikrovlákno, silikon má ten podobný jemný saténový povrch příjemný na dotyk…

Podíváme-li se ale trochu blíž, uvidíme, že kvalita je znatelně horší: kopie má viditelné spoje z formy, které nejsou začištěné (často dobře viditelné u tlačítek), mikrovlákno je uvnitř ne vždy přesně uchycené a slícované s krytem (poznáte hlavně kolem výkrojů pro fotoaparát nebo přepínač tichého režimu, hodně napoví rohy, kde je mikrovlákno často krabaté nebo přečnívá). Pak už je to jen kosmetika – tlačítka nejsou barevná, což ani nelze, jelikož na rozdíl od Apple mají čínské kopie i logo nanesené jako další barvenou vrstvu. Co to znamená? Že vyčnívá nad povrch, nejspíš se po čase odře, takže stejným způsobem by nanést barvu na tlačítka nemělo smysl – velmi rychle by se sloupala. Takže jediné řešení je jít cestou Apple, kdy je barva nějak součástí silikonu, to ale, obávám se, bude poměrně náročný a drahý proces. Navíc barva loga nehraje s krytem – zatímco Apple se snaží, aby bylo logo velmi decentní a příliš „nezářilo“, kopie používají velmi kontrastní barvy. To ale do jisté míry dává smysl…

Co však může být pro někoho zajímavé, je fakt, že čínské kopie seženete ve větší paletě barev než originály. Na druhou stranu můžete téměř zapomenout na to, že by kopie trefily originální odstíny. A další zajímavost – čínské kopie najdete i ve variantách se zakrytou spodní hranou, což může být pro někoho velmi lákavé.

Nicméně opět – kryt stojí obvykle méně než desetinu toho, co originál, takže stěžovat si na barvu loga je nemístné. Pojďme se spíš podívat na to, jak se kryt používá, jak sedí a jaké jsou s ním zkušenosti. Inu, v první řadě – z šesti objednaných krytů pro dva různé telefony (iPhone XS a iPhone XR) byly dobré jen dva, s přimhouřením oka tři. Kde je problém? Kryty prostě nesedí – typickým problémem bylo, že kryt neobepnul telefon dostatečně, jako by byl maličko menší, než by měl být (hlavně co do hloubky – jazýčky se tak nezachytí dostatečně). Potom nefunguje dostatečně ani ochrana displeje. S tím souvisí i nepřesně usazené mikrovlákno – ono totiž když přesahuje nebo se v rozích krabatí, nabude na tloušťce a kryt nesedí. U iPhone XS nelícoval přesně otvor pro fotoaparát (byl maličko větší, než by měl být – nevypadalo to až tak dobře). Pak byl u jednoho krytu pro iPhone XR problém s tlačítky – opět kvůli nepřesné výrobě byla tlačítka jakoby stále napůl stisknutá. Celkově byla odezva tlačítek mnohem horší – u originálního krytu vždy při stisku cítíte ono jasně kliknutí, u čínských kopií je to loterie. Jeden kryt pro iPhone XS byl také uvnitř od lepidla.

Originální kryty uživatelé kritizují s ohledem na životnost – že se brzy saténová silikonová vrstva oleští a kryt nevypadá pěkně. Tak špatnou zkušenost nemám ani s původním krytem pro iPhone 6S Plus, ačkoliv tam „leštění“ znát bylo hlavně v rozích. U aktuálních krytů to není ani zdaleka tak markantní, ale věčné rozhodně nejsou. Což je za 1 200 Kč, pravda, trochu smutné. Čínské kopie jsou na tom ale násobně hůře – už po několika týdnech používání jsou znát velké vyleštěné plochy tam, kde telefon drží ruka. U originálního krytu je opotřebení zlomkové.

Abych ale jen nekritizoval – čínské kopie silikonových krytů se zlepšují. První várka, kterou jsem objednal, byla hrozná. Druhá várka výrazně lepší. A ta třetí opět znatelně lepší. Je tedy dost možné, že když objednáte kryty někdy teď či za měsíc či dva, bude vše v pořádku. Nezapomeňte objednat ale víc kusů, kvalita značně kolísá až tak, že vám ze tří krytů bude pasovat jen jeden.

Zhodnocení: Čínské kopie silikonových krytů pro iPhone vypadají a působí na pohled téměř identicky a musíte být velký odborník, abyste je rozeznali od originálů. Bonusem je, že existuje více barevných variant, než kolik jich nabízí Apple, pořídit můžete taky varianty, které kryjí i spodní hranu telefonu. Ale kvalita kolísá obrovským způsobem a musíte mít štěstí na opravdu dobrý kryt. Pak je třeba zmínit nižší životnost – kryt bude poměrně rychle vypadat silně použitý tím, že se vyleští. Jak se na to dívám já? Osobně bych čínskou kopii silikonového krytu nosil jen tehdy, kdybych neměl jinou možnost (jako moje maminka s iPhone XR, kde Apple originál nenabízí).

2 komentáře: „Čínské pásky pro Apple Watch, čínské kryty pro iPhone (doplněno!)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s