Bezdrátové nabíjení iPhone a Apple Watch + recenze Zens Dual+Watch

Normální

Chcete nabíjet svůj iPhone a Apple Watch bezdrátově a elegantně, bez zbytečných kabelů? Pak jste se určitě poohlíželi po nějaké kompaktní nabíječce nebo nabíjecí stanici. Na trhu, zvlášť zahraničním a speciálně čínském, je takových nabíječek spousta, ale má to pár háčků. Tím největším asi je, že obvykle nepodporují Apple Watch Series 4. Buď budete muset čekat a doufat, že to v Číně vyřeší, nebo musíte zúžit výběr na nabíječky certifikované Applem. Těch věru moc není a cena je samozřejmě násobně vyšší. Já po neblahé zkušenosti s čínskou Baseus nabíječkou vybral certifikované řešení od Zens. Jaké je?

Nabíjíme bezdrátově a organizovaně

Pokud chce člověk doma na nočním stolku nabíjet hodinky a telefon, potřebuje nějaké elegantní, kompaktní a „organizované“ řešení.

O jedné nabíječce pro obě zařízení (tzn. hodinky a telefon) jsem uvažoval už od chvíle, kdy jsem hodinky koupil, protože samotný magnetický „puk“ (alias nabíječka v balení) má v každém případě svá negativa a omezení především s ohledem na to, jak se s nabíječkou manipuluje. Jednoduše řečeno – pokud má člověk doma na nočním stolku nebo na pracovním stole nabíjet hodinky a telefon, potřebuje nějaké elegantní, kompaktní a „organizované“ řešení, ze kterého nebude koukat hromada drátů vedoucích do druhé hromady napájecích adaptérů v zásuvce. Jistě, na cesty jsou samostatné nabíječky (včetně „puku“ pro Apple Watch, který má tu výhodu, že je velmi skladný) zcela v pořádku, na pevnou pozici (jakési nabíjecí hnízdečko, chcete-li) je ale třeba lepší řešení.

20181110_225927809_iOS

To nejlepší, čeho můžete s oddělenými nabíječkami dosáhnout

Pro bezdrátové nabíjení iPhonu můžete použít jakoukoliv Qi nabíječku, tam žádný zádrhel nekouká, ale Apple Watch používají vlastní řešení bezdrátového nabíjení, takže je nelze prostě položit na libovolnou bezdrátovou nabíječku a očekávat, že se nabijí (nabíječka si musí s elektronikou v Apple Watch popovídat a dorozumět se). Proto třeba velmi pěkné řešení od Samsungu nelze použít – podporuje jen hodinky od Samsungu.

resizer.php

Bezdrátová nabíječka pro telefon a hodinky od Samsungu

Bezdrátové nabíječky pro Apple Watch a iPhone

Čili hledání začíná… Z Číny (třeba přes Amazon, GearBest apod.) můžete pořídit v podstatě dva typy nabíječek (v různých podobách), které podporují nabíjení iPhonu a Apple Watch: první variantou je napájecí ploška rozdělená na běžnou Qi část pro jakýkoliv telefon a část s magnetickým důlkem právě pro jablečné hodinky. Jak jsem zmínil, podoby a uspořádání se liší (zcela ploché, se stojánkem pro telefon, se stojánkem pro hodinky apod.), ale princip je stejný. Druhou variantou jsou nabíječky, které disponují vestavěnou Qi nabíjecí částí pouze pro telefon a naopak část pro hodinky tvoří pouze držák pro oficiální nabíjecí „puk“ – do nabíječky tak jednoduše vložíte originální nabíječku pro Apple Watch, která byla v balení s hodinkami, nebo musíte koupit druhou. Ta se pak jen zapojí do USB portu v nabíjecí stanici a je hotovo. Obvykle je stojánek vybaven i „úkrytem“ pro kabel a konektor, takže je finální podoba celkem pěkná.

Protože jsem byl pod vlivem vánočních nákupů a vyskočila na mě slevová akce, objednal jsem pěknou kompaktní nabíječku od Baseus, která patří do první kategorie, má tak vestavěné obě nabíječky, nic nemusíte dodávat ani dokupovat. Design i provedení byly v pořádku, nebyla drahá (necelých 1 000 Kč) – ideální. Jenže hodinky (Series 4) odmítla nabíjet (resp. nabíjení se po několika minutách přerušilo a hodinky se nenabíjely). Pátral jsem a jedná se o aktuální problém všech neoriginálních (resp. necertifikovaných) nabíječek…

Certifikace MFi

Apple Watch Series 4 se s necertifikovanými nabíječkami nenabijí.

Apple podle všeho u poslední generace zpřísnil požadavky pro bezdrátové nabíjení svých hodinek, a tak (podle dostupných informací od uživatelů od verze WatchOS 5.1.1) se Apple Watch Series 4 s necertifikovanými nabíječkami nenabijí. V mém případě nabíjení začalo (nebo se tak hodinky alespoň tvářily) a během 2-3 minut nabíjení přestalo; když jsem hodinky sundal a na nabíječku opět položil, opět pár minut předstíraly, že se nabíjejí a přestaly. Předchozí generace Apple Watch (Series 1-3) tímto „problémem“ podle všeho netrpí. Nicméně abych se Applu trochu zastal, zdá se, že to není jen klasické chamtivé rozhodnutí, aby si Apple chce takříkajíc „namastit kapsu“ na příslušenství, protože uživatelé hlásili, že se s neoriginálními nabíječkami Apple Watch Series 4 nadměrně zahřívaly.

mfi apple watch

Řešení? Jednoduché – kupujte nabíječky s certifikací Apple, která zaručuje, že nabíječka splňuje všechny požadavky Applu (funkčnost, bezpečnost apod.), a tak bude bez problému fungovat. Certifikované nabíječky poznáte podle nápisu či loga „MFi Certified“. Toto označení je obvykle uvedeno jak v popisu produktu, tak na samotném balení – výrobce se jím rozhodně rád pochlubí. Ověřit certifikaci můžete také zde. Asi nepřekvapí, že jsou takové nabíječky znatelně dražší než ty necertifikované. Otázka tak zní, zda vám problémy spojené s necertifikovanou nabíječkou (která ve finále, jak je vidět, nemusí fungovat, nebo může zařízení přehřívat, čemuž bych se u ne zcela levných produktů od Applu osobně rád vyhnul) stojí za to.

20190123_153805166_ios

Pokud si však pořídíte nabíjecí stanici, do které musíte vložit vlastní nabíječku pro Apple Watch, certifikace MFi vás trápit nemusí, stačí zajistit, že je nabíječka certifikovaná pro nabíjení standardem Qi. Jenže nezapomeňte, že taková nabíječka je pak reálně o zhruba 900 Kč dražší, protože tolik stojí originální nabíječka („puk“) pro Apple Watch. Jen pro informaci, poměrně slušná, ale ne drahá bezdrátová nabíječka tohoto typu stojí na Amazonu mezi 25-30 € (tedy mezi 600-750 Kč). Pokud připočtete 900 Kč za nabíjecí „puk“, jste zhruba na 1 500 Kč a výše.

Rychlé nabíjení a napájecí adaptér

Od loňské generace podporují iPhony bezdrátové nabíjení standardu Qi včetně jeho rychlejší podoby. Apple aktuálně podporuje rychlé bezdrátové nabíjení rychlostí 7,5 W, které je znatelně rychlejší než nabíjení standardní rychlostí, a zhruba odpovídá rychlosti, s jakou se iPhone nabíjí při použití běžné 1A drátové nabíječky. Máte-li na nabití telefonu celou noc, rychlost nabíjení vás trápit nemusí a vystačíte si i s běžnými Qi nabíječkami. Pro mě osobně není rychlé nabíjení nutností, ale příjemným bonusem, protože obvykle nabíjím přes noc.

S neoriginální nabíječkou atakujeme hranici bezmála 2 000 Kč.

S rychlým nabíjením přichází další háček ohledně neoriginálních nabíječek – ty totiž obvykle stojí mezi 500 a 1 000 Kč. Aby se na takovou cenu mohli dostat, nenajdete v balení napájecí adaptér. Chcete-li využít rychlé nabíjení, nestačí vám obyčejná 1A USB nabíječka, potřebujete adaptér s podporou QuickCharge 3.0 (cca 24 W), který stojí dalších cca 350 Kč. Jen pro informaci, v tuhle chvíli tak snadno i s neoriginální nabíječkou atakujeme hranici 2 000 Kč.

Řemínky Apple Watch

Důležité je zvolit nabíječku také podle toho, jaké řemínky pro Apple Watch používáte. Nabíjecí stanice jsou buď ploché, kde hodinky položíte na rovnou podložku, nebo se stojánkem, kam hodinky „zavěsíte“. Ploché nabíječky jsou skladnější, ale rozumí si jen s rozepínacími pásky (Sport Band apod.). Provlékací pásky (Sport Loop, Milanese Loop apod.) musíte buď před nabíjením odepnout, otočit, nebo skrz ně nabíječku protáhnout – nepříliš pohodlné. V takovém případě je lepší nabíječka se stojánkem. A jsme opět u klasické teze ceny – takové jsou dražší.

Zajímavé certifikované nabíječky

Aktuálně jsou na trhu tři nabíječky, které mě zaujaly (všechny se začínají až nyní prodávat, nebo se prodávají teprve velmi krátce) – od Zens, Nomadu a od Belkinu. Zens sází na nabíjení tří zařízení najednou v kovovém provedení (dva telefony na ploché nabíječce s rychlým nabíjením a Apple Watch na stojánku), Nomad v hliníkovo-koženém provedení nabíjí telefon a hodinky (kožený „polštářek“ pro telefon a malý stojánek pro Apple Watch) a Belkin v bílé i černé barvě nabíjí dvě zařízení bezdrátově a jedno přes USB (stojánek pro telefon, malý stojánek pro Apple Watch a jeden 5W USB port).

Všechny tři jsou certifikované, jde tak o to, jaké provedení preferujete a kolik jste ochotní utratit peněz – Zens je nejlevnější (cca 2 600 Kč), Nomad je uprostřed (cca 3 200 Kč) a nejdražší je Belkin (4 000 Kč). Ačkoliv se mi nejvíc líbila nabíječka od Belkinu, přišla mi už příliš drahá, a tak jsem zvolil řešení od Zens (i když jsem původně uvažoval i nad nabíječkou, do které bych vložil svůj „puk“ pro Apple Watch, jenže pak jsem výpočtem uvedeným v předchozích odstavcích došel k tomu, že zrovna moc peněz neušetřím, když bych musel koupit nabíjecí kabel a ještě rychlý napájecí adaptér).

Zens Dual+Watch Aluminium Wireless Charger

Zens je evropský výrobce, který se specializuje na kvalitní nabíječky, aktuálně na ty bezdrátové včetně power bank. Po klasických bezdrátových nabíječkách pro jedno nebo dvě zařízení nyní přišel s variantou pro nabíjení až tří zařízení najednou – v podstatě „jen“ vzal svou existující duální bezdrátovou nabíječku (podložku) v kvalitním kovovém, hliníkovém provedení, připevnil k ní kovové leštěné rameno s pukem pro nabíjení Apple Watch a produkt byl na světě.

Apple Watch je možné nabíjet i s provlékacími náramky. Nabíjecí podložka podporuje až 10W rychlé Qi nabíjení dalších dvou zařízení.

Provedení nabíječky je kvalitní, zde netřeba vznášet žádné stížnosti – protože je nabíječka z řady „aluminium“, je její tenká základna vyrobena z jednoho kusu černě eloxovaného hliníku, ze kterého vystupuje masivně působící leštěné kovové rameno, na jehož konci je pod vhodným úhlem vestavěná magnetická nabíječka pro Apple Watch. Zde mám výtku – bílý napájecí kabel není v ramenu zcela ukrytý, je vedený ve žlábku na vnější straně ramene, takže je plně viditelný. To mi přijde jako škoda, měl by být v ramenu schovaný, ačkoliv chápu, že stávající řešení je výrazně jednodušší na výrobu. Lícní strana nabíjecí podložky je rámovaná pryžovým okrajem a celá potažená měkčeným povrchem, aby nabíjená zařízení neklouzala nebo se nepoškrábala. Na přední straně základny najdeme na zkoseném okraji dva bílé diodové indikátory nabíjení, které svítí směrem k podložce, a tak neoslňují ani v noci, přesto jsou vidět. Na zadní straně uprostřed pak najdeme jen konektor pro napájení. To je zajištěno 24W napájecím adaptérem, bohužel však s nestandardním konektorem (byl bych raději za USB či Lightning). Jedná se ale o běžný váleček, který by v případě potřeby bylo možné poměrně snadno nahradit.

zedc05b-exploded-view

Nabíjecí rameno pro Apple Watch poskytuje přesně ty výhody, které jsem hledal – protože jsou hodinky nad podložkou, je možné je nabíjet i s provlékacími náramky bez toho, abychom je museli sundávat nebo otáčet. Jen toto provedení naopak do jisté míry omezuje nabíjení tří zařízení současně – hodinky jsou nad druhým nabíjeným zařízením, takže těžší řemínky budou ležet na nabíjeném zařízení. Tahle potíž se ještě umocňuje, pokud používáte kovové pásky – telefon pod hodinkami byste si tak mohli i poškrábat, když nebudete opatrní. Pro mě osobně toto žádné omezení nepředstavuje, protože nabíjím vždy jen jeden telefon a hodinky (proto jsem si také nabíječku pořizoval), ale je nutné to zmínit – tři zařízení nabíjet lze, ale má to svá omezení a ne vždy to bude zcela pohodlné.

Samotná nabíjecí podložka podporuje až 10W rychlé Qi nabíjení (jak jsem psal, iPhone aktuálně podporuje 7,5 W, některé Androidy až 9 W) dvou zařízení – jedno vlevo na podložce pod ramenem nabíječky hodinek, druhé na pravé polovině. Jak jsem zmiňoval výše, rychlé Qi nabíjení pro mě není zásadní, protože nabíjím přes noc, ale je to příjemný bonus, kdy se iPhone bezdrátově nabíjí v podstatě stejně rychle jako s drátovou nabíječkou.

Indikační dioda svítí směrem dolů

Celkově jsem s nabíječkou spokojený a nezaznamenal jsem s ní žádné problémy, k tomu ještě díky kovovému provedení velmi dobře vypadá. V reálu je jen o něco větší, než jak působí na fotografiích, hlavně díky masivnímu ramenu pro hodinky. Apple Watch Series 4 samozřejmě úspěšně nabíjí, a to bez jakéhokoliv nadměrného zahřívání nebo výpadků, ačkoliv někdy pár vteřin trvá, než si hodinky s nabíječkou popovídají a začnou indikovat nabíjení. Co se nabíjení iPhonu týče, ani s tím nemám žádný problém, naopak je příjemně rychlé. Jen jsem se musel naučit pokládat telefon trochu více k prostředku nabíjecí plochy, aby se úspěšně nabil – stačilo si jen jednou zvyknout. Uměl bych si ale popravdě představit o pár stovek nižší cenu.

Zmíním ještě, což ale může být jen ojedinělý problém, že bych si dokázal představit o něco lepší balení produktu, protože mi nabíječka přišla (z německého Amazonu) s drobnými škrábanci na kovovém ramenu hodinek od obalového materiálu (asi jak rameno tlačilo na hranu vnitřní vystýlky z kartonu a třelo se o ni).

Koupit nabíječku na Alza.cz

Koupit nabíječku na Amazon.de

3 komentáře: „Bezdrátové nabíjení iPhone a Apple Watch + recenze Zens Dual+Watch

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s