iPhone XR je výborný telefon! (krátká recenze a porovnání)

Normální

Protože se internet veze už od října na vlně „hejtování“ iPhonu XR (alias „dostupnějšího“ iPhonu s aktuálním designem), nedá mi to a přidám i svou trošku do mlýna. Mám totiž za to, že právě onen „hejt“ není vůbec na místě, protože iPhone XR je výborný telefon!

Zatímco v roce 2017 Apple představil dva „klasické“ iPhony (8 a 8 Plus) a jeden speciální, jubilejní model, iPhone X, kterým chtěl dát všem vědět, jakým směrem se budou iPhony dále ubírat (a vlastně, jak už to tak bývá, jakým směrem se budou ubírat také všechny ostatní telefony, které design Applu velmi ochotně kopírují), nyní už celá produktová řada iPhone přesedlala na nový design výročního iPhonu X.

Díra v nabídce

Vedle velmi drahých, špičkových modelů XS a XS Max, které přímo navazují na iPhone X, musel Apple nějakým způsobem zaplnit díru po klasických modelech, které samozřejmě byly o poznání levnější než X, XS či XS Max (nehledě na to, že XS a XS Max posunuly pomyslnou cenovou laťku pro některé už za hranici vkusu, kdy nejvybavenější XS Max atakuje 40 000 Kč). A právě tou záplatou je – vedle loňských modelů – iPhone XR, telefon, který plně přijal nový design a směřování iPhonů v čele s displejem přes celou přední stranu telefonu a 3D skenováním obličeje Face ID coby nové standardní biometrické zabezpečení, jež je tak charakteristické svým výřezem v displeji (ze kterého se stala mánie).

Jak srazit cenu? Apple sáhl k rozumným kompromisům, ale také k jednomu velmi kontroverznímu… Nový iPhone XR nabízí shodný výkon jako jeho výrazně dražší bratři, a tak i iPhone XR spolehlivě kraluje výkonnostním žebříčkům.

No jo, ale jak srazit cenu na úroveň klasických modelů, tedy hluboko pod 30 000 Kč, při zachování všech novinek? Apple sáhl podle mě k rozumným kompromisům, ale také k jednomu velmi kontroverznímu…

Stejný a přece jiný

V první řadě ty shodné prvky – iPhone XR nabízí zcela stejný čipset A12, tedy také shodný výkon jako jeho výrazně dražší bratři. V tomto ohledu nedělá telefon žádné kompromisy, a tak i iPhone XR spolehlivě kraluje výkonnostním žebříčkům. Snížila se pouze velikost operační paměti ze 4 na 3 GB (což je ovšem u Applu běžné, protože modely s vyšším rozlišením či vylepšeným fotoaparátem vždy měly více paměti – viz. klasické a Plus modely) a nabídka úložiště, kdy XS nabízí až 512 GB, zatímco XR „pouze“ 256 GB (osobně doporučuji jako zlatý střed 128 GB, které musí stačit téměř každému – pamatuju si, že jsem měl 6s Plus právě se 128 GB a tu paměť jsem nedokázal zaplnit).

Rozumné kompromisy

Teď ty rozdíly a rozumné kompromisy. Do iPhone XS a XS Max Apple nainstaloval gigabitový LTE modem. Ten tady asi nějakou dobu tak úplně nevyužijete, ale máte ho tam. Levnější iPhone XR nabídne „jen“ LTE Advanced o rychlosti stovek megabitů, ostatně stejně jako loňská série iPhonů. Ještě před dvěma měsíci jsem žil s iPhone 8 a nemohl jsem si na rychlost LTE stěžovat (jak v ČR, tak jinde v Evropě), takže tady nevidím absolutně žádný problém.

Jak jsem trochu nakousl u operační paměti, XR dělá ústupky v případě fotoaparátu, ale asi ty nejrozumnější, jaké si lze představit – nabídne jen jednu čočku širokoúhlého 12MPx fotoaparátu s optickou stabilizací a světelností f/1,8. Jedná se tak o totožný fotoaparát, který najdeme v XS nebo XS Max. Kde je tedy rozdíl? XR nenabídne druhou kameru s dvojnásobným přiblížením. Čili oproti dražším modelům „pouze“ nebudete moci opticky zoomovat (tohle upřímně až taková škoda není, protože druhá telefoto kamera má horší světelnost), ale také se budete muset spolehnout jen na softwarový portrétní režim aktuálně omezený pouze na lidi – druhá kamera v XS a XS Max totiž snímá hloubku scény pro detekci pozadí a jeho efektní rozostření. XR tohle dělá softwarově (podobně jako třeba Google Pixel 3), ale – musím uznat – velmi schopně!

iphone xr barvy

Dále, ačkoliv má iPhone XR aktuální design, mezi další rozumné kompromisy patří odlišné materiály a provedení. A i tady musím chválit, protože na to Apple šel od lesa! Už iPhone X přinesl novou konstrukci – namísto hliníkového rámu používá ocel. Tu logicky převzaly i aktuální modely XS a XS Max. Pro Apple je to relativně nový proces a zvláště spojování oceli a skla na zádi výrobce pořád ladí, jelikož se občas dostávají na trh kusy s nekvalitním slícováním, ostrými hranami nebo poškozenou povrchovou úpravou kovu právě kvůli osazování zadního skla.

Mámě před sebou vlastně loňský iPhone s novým hardware a displejem přes celou přední stranu.

Všechny tyhle problémy se iPhonu XR vyhýbají obloukem, protože ten používá konstrukci předchozích modelů s hliníkovým rámem, který za ty roky Apple dovedl k dokonalosti, nehledě na to, že jej taky umí perfektně barvit, díky čemuž je iPhone XR k dispozici hned v šesti úžasných barvách (nejhezčí je samozřejmě červená…). Starší konstrukce se podepsala také na nižším hodnocení odolnosti vůči prachu a vodě, kdy iPhone XR dosáhl (stejně jako loňské modely) „pouze“ na IP67 (30 minut metr pod vodou), přičemž XS a XS Max nabídnou IP68 (30 minut dva metry pod vodou).

Kontroverze zvaná Liquid Retina

20190103_115838000_iOS-2

Potud dobrý, řekli bychom – máme před sebou vlastně loňský iPhone s novým hardware, moderním designem a obrazovkou přes celou přední stranu. A teď ten kontroverznější kompromis – displej…

Na rozdíl od modelů X, XS a XS Max, které nabízí OLED displeje, sáhl Apple u iPhonu XR po – opět ověřeném – LCD (IPS) panelu, který Apple roky ladil podobně jako hliníkovou konstrukci. (Osobně považuji displej v iPhonu 8 za ten nejpřirozenější a nejhezčí LCD, co jsem měl možnost používat.) Jen mu Apple zakulatil rohy, aby omezil rámečky, vyřízl do něj prostor pro 3D kameru se sluchátkem a marketingové oddělení jej teď vznosně nazývá „Liquid Retina“ displej. Do vínku dostal také široký barevný gamut jako iPhone 8 nebo funkci True Tone, která upravuje jeho barvy dle okolních podmínek. A tak je první problém na papíře na světě – obyčejné „elcédéčko“ namísto OLEDu, no fuj!

Takže proč displej s naprosto totožnými kvalitami byl v loňském iPhonu 8 v pořádku, ale letos představuje u iPhonu XR problém?

IPS displej ale potřebuje také o něco víc místa kolem sebe, nehledě na to, že Apple musel vyřešit jednolitost podsvícení i v takto upraveném panelu, a tak nám nabobtnal rámeček kolem celého zařízení. Nový iPhone XR tak bez krytu působí podobně jako iPhone XS s krytem. Nemyslím si, že to je problém, ale je asi fér na to upozornit.

Větší problém je na papíře ale rozlišení displeje – při úhlopříčce 6,1″, která sedí příjemně mezi modely XS a XS Max (na mě už je XR moc velký, o XS Max ani nemluvě, ale v době velkých telefonů je to od Apple asi správné rozhodnutí), nabídne XR rozlišení „pouze“ 1 792 × 828 bodů, což je méně než Full HD a v roce 2018 se to nesetkalo s velkým pochopením těch, kteří vybírají telefon podle čísel (ale ti asi obvykle nekupují Apple). Nicméně jemnost je přes 300 bodů na palec (konkrétně 326), tedy z kategorie jemných displejů Retina.

No a tady bych se rád chvilku zastavil, protože oněch 326 bodů na palec je magické číslo – displeje v iPhonech se s touto jemností objevují od roku 2010 (iPhone 4), kdy jemnost skokově narostla téměř na dvojnásobek a takové displeje Apple označuje jako Retina (pozn.: latinsky oční sítnice). Lidské oko totiž nedokáže rozlišovat jednotlivé body v displeji, pokud jejich hustota přesáhne 300 bodů na palec. Samozřejmě je člověk pořád schopen (do určité míry) rozpoznat větší ostrost jemnějších displejů, ale ne již samotné body. No a tak již od roku 2010 osazuje Apple své telefony Retina displeji, kdy i při různých úhlopříčkách a velikostech samotných telefonů zachovává jemnost displeje. Zapomenout nesmíme na to, že má Apple výborně vyřešené vyhlazování obrazu, a tak i u displeje s nižším rozlišením je vše vyhlazené a zároveň ostré.

Takže proč displej s naprosto totožnými kvalitami (IPS, 326 ppi, kontrast 1 400:1, široký barevný gamut, True Tone, jas až 625 nit) byl v loňském iPhonu 8 v pořádku (mnou dokonce chválen), ale letos představuje u iPhonu XR problém? Jinými slovy: pokud vás netrápil pohled na displeje v předchozích generacích iPhonu, speciálně iPhone 8, pak nemůžete být z Liquid Retina displeje v iPhone XR ani v nejmenším zklamaní. Běžte se na něj v nějakém nákupním centru podívat, budete mile překvapeni!

Posledním kompromisem (v tomto případě ale spíše opravdu krokem zpět) je absence technologie 3D touch (displej citlivý na sílu tlaku – pokud více zatlačíte, nabízí systém a některé aplikace dodatečné možnosti, které jsou v některých případech užitečné – nejčastěji 3D touch používám pro zobrazení widgetů zatlačením na ikonu aplikace nebo pohyb kurzoru v textu zatlačením na klávesnici). Nevím, jak moc tuto funkci využíváte vy, já bych bez ní určitě žít dokázal, ale musel bych si zvykat a byl by to pro mě oproti všemu výše uvedenému jediný jednoznačný ústupek. Nicméně pokud jste 3D touchi nepřišli na chuť nebo by iPhone XR byl váš první iPhone, o nic nepřijdete a buďte v klidu.

A teď nějaké reálné zkušenosti – jak jsem psal, displej v iPhonu 8 jsem měl moc rád, řečeno moderním slovníkem mě „vážně bavil“ – nabídl přirozené barvy a celkové podání obrazu bylo velmi příjemné, jas, jemnost i kontrast mi přišly zcela v pořádku. U iPhonu XR je ten pocit zcela stejný, jen displej pokrývá celou lícovou stranu. Pokud nemáte přímé srovnání s iPhonem XS, kdy položíte oba telefony vedle sebe a budete je zkoumat, nemáte žádný důvod být z displeje v XR rozladění – jedná se o velmi dobrý a příjemný displej. Až ve chvíli, kdy začnete s podrobnou analýzou (vzal jsem si na to i foťák s makro režimem), všimnete si, že XS má zobrazení jemnější. No a OLED má samozřejmě své technické výhody, jako je takřka nekonečný kontrast (nejen pro HDR), opravdová černá nebo vyšší jas, který oceníte na slunci.

Kauza cena

Velkým trnem v oku je pak cena. Jak jsem zmínil, Apple už od loňského roku míří s cenami špičkových iPhonů až ke hvězdám, kdy ani obloha se nezdá být limitem (abych parafrázoval anglický obrat). A tady se svým údajně „podprůměrným“ displejem a dalšími kompromisy iPhone XR pomyslně kraluje. Jeho cenu, která se pohybuje od 22 500 Kč za základní 64GB model až po 27 000 Kč za 256GB variantu, jsem i já zpočátku, kritizoval. Ale pak jsem se nad cenou zamyslel a prostě ani tady, podobně jako u displeje, ta kritika nedává smysl (zvlášť poté, co jsem s telefonem měl možnost strávit nějakou dobu), protože obdobný iPhone stál každý rok kolem 25 000 Kč, ještě teď nový základní iPhone 8 s 64GB pamětí stojí 18 000 Kč.

Závěr

20190103_115500000_iOS-2

Podtrženo, sečteno – rozhodně bych to nestavěl tak, že je iPhone XR telefon horší kategorie. Naopak, myslím si, že je to opravdu povedený a dobře promyšlený produkt, který vychází z minulých generací, ale přidává kupu moderních technologií a bez problému poslouží i velmi náročným uživatelům. Představuje tak v návaznosti na předchozí generace klasických iPhonů jakýsi nový standard Applu, který nedělá výkonnostní kompromisy a používá osvědčené technologie a funkce. A to ani nemluvě o velmi solidní výdrži na baterii, nejdelší ze všech iPhonů, kterou jsem výše nezmínil. Proto až na dočasné skřípání zubů kvůli absenci 3D touch nebo (pro mě) příliš velkým rozměrům bych byl jeho spokojeným majitelem.

Pak tu jsou modely XS a XS Max, které inovují a posouvají laťku výš, představují naprostou špičku toho, co je Apple schopen nabídnout (teď nehodnotím, zda není za plotem tráva zelenější, ale pokud koukáte po iPhonu, asi víte, proč to děláte) – nová konstrukce, nejmodernější konektivita, velmi kompaktní rozměry, minimální rámečky. No a úplně stejně je to i v případě displeje – iPhone XR nabízí povedený displej s pěkným zobrazením, který nemůže urazit vůbec nikoho, kdo jej neodsoudí jen na základě papírové specifikace, ba právě naopak. Ale opět – XS a XS Max jdou dál, nabídnou vyšší rozlišení, tedy také téměř o 50 % vyšší jemnost, úžasný kontrast, vyšší jas a špičkové podání barev. Ale taky stojí o půlku víc než popisovaný iPhone XR. No a to už je otázka docela k zamyšlení – zcela upřímně: pokud bych kupoval telefon jen pomocí logiky, neumím si představit, jak takové XS (nebo nedej Bože XS Max) oproti XR obhájit.

2 komentáře: „iPhone XR je výborný telefon! (krátká recenze a porovnání)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s