Lumia 930 versus Lumia 830

Normální

Loni na jaře jsem manželce koupil Nokii Lumia 930, vlastně ihned, jak telefon vyšel. Netrvalo dlouho a já, coby spokojený majitel Lumie 925, jsem na novější vlajkovou loď Windows Phone přesedlal taky. V říjnu jsem dostal služební telefon Lumia 830 a během sžívání se s novým přístrojem mi přišlo příhodné srovnání s mou vlastní „devětsettřicítkou“. Proč? Protože Lumia 830 je velmi povedený telefon, který hned v několika ohledech vlajkovou loď překonává. Navíc v ohledech, které jsou pro mě celkem důležité…

Lumia 930

Aby bylo hned na úvod jasno, Lumia 930 byla ve své době špička telefonní nabídky Windows Phone (dnes v éře Windows 10 s modely 950 to samozřejmě již neplatí), vlajková loď, která se snažila díky výkonnému hardware (který pro Windows Phone není třeba) a štědrým specifikacím zaujmout zákazníky především Androidu, kde samozřejmě obecně platí, že „víc proužků, víc Adidas“. Lumia 930 se tak ukázala nejen s tradičně kvalitním zpracováním a designem včetně zářivých barev, nejen s velmi solidním fotoaparátem, ale pro Windows Phone netradičně také s moderním čtyřjádrem Qualcomm Snapdragon 800, 2 GB RAM a 5″ Full HD AMOLED displejem.

V oblasti výkonu a specifikací si tak Lumia 930 ve světě Windows Phone hledala jen těžko soupeře, kterým se stal maximálně HTC One ve Windows Phone verzi, nicméně v několika ohledech už přístroj s výkonem a komponentami výrazně větší Lumie 1520 (což už je de facto phablet) už narážel na fyzikální omezení a také technologická omezení dané doby. Tak předně, celohliníkový kompaktní rám v kombinaci s výkonným procesorem má za následek při silném zatížení opravdu výrazné zahřívání přístroje. Jsou situace, zvláště v létě, kdy autonavigace spojená s nabíjením vynutila restart zařízení z důvodu přehřátí, což je poměrně nepříjemné (stejné zážitky jsem měl svého času s HTC 8X). Obecně zahřívání je asi největší problém jinak skvělého přístroje.

Lumia 930 – opět kvůli protichůdnému působení požadavků na výkon a kompaktní rozměry – nabízí sice pouze nutnou tloušťku rámečku displeje, takže působí na 5″ telefon skutečně kompaktně (ve skutečnosti se její velikost téměř neliší od 4,5″ předchůdce, Lumie 925). Jenže co nepojal „půdorys“, to musí dohnat tloušťka a odráží se to v ostřejších hranách těla, díky čemuž se telefon nedrží až tak pohodlně, jak by si člověk po zkušenostech s Lumií 925 nebo 920 přál.

Jednolité tělo si dále vyžádalo nemožnost uživatelské výměny baterie. To mi opravdu nevadí, nicméně u takto výkonného zařízení se často nemusíte spokojit s 32GB vnitřní pamětí (ač opět pro mě žádný problém), kterou ale nerozšíříte, protože chybí slot na SD karty – prostě se nevešel.

Posledním ne snad neduhem, ale trochu zklamáním, je absence funkce zvané Glance Screen, tedy v češtině „obrazovky rychlého přehledu“ – většina Lumií je schopna i po uzamčení a uspání přístroje nechat na displeji (dle přání uživatele) zobrazený čas, datum, upozornění a další informace (následující schůzka, počasí apod.). To je velmi příjemné hlavně u displejů typu AMOLED, protože tato funkce z principu jejich činnosti nemá téměř žádný dopad na baterii. Bohužel v době uvedení Lumie 930 nebyl k dispozici 5″ AMOLED displej s podporou této technologie (tedy s paměti), funkce Glance Screen tak u vlajkové lodi zcela chybí, což zamrzí nejen uživatele přecházející z předchozích generací, ale také při srovnání, že Lumie s poloviční nebo třetinovou cenou Glance Screen standardně nabízí.

Zatím možná má stručná recenze působí negativně, ale tak to zdaleka není – Lumia 930 je jinak špičkový telefon, který vyniká v mnoha ohledech. Když pominu subjektivní záležitosti, jako je velmi zajímavý design kombinující usedlou skleněno-hliníkovou část s dynamickými barevnými zády (ač jsou k dispozici i nudné bílé a černé verze, moje oblíbená je signální oranžová, manželka má signální zelenou), tak má telefon opravdu skvělý displej s živými barvami, skvělou ostrostí a výbornou čitelností na slunci, o citlivosti ani nemluvě. Dále nabízí Lumia 930 opravdu špičkový výkon – nezáleží na tom, co po ní budete chtít, vše zvládne. Špičkový je také zvuk – systémový reproduktor je až překvapivě kvalitní, záznam zvuku díky několika mikrofonům čistý a telefonování díky tomu také na mnohem, mnohem vyšší úrovni, než je běžné. A to ani nemluvím o opravdu povedeném 20MPx fotoaparátu. Perličky typu vestavěné bezdrátové nabíjení zmiňuji jen na okraj.

A co Lumia 830

U popisu tohoto telefonu se odrazím od Lumie 930. Lumia 830 je totiž její dostupnější alternativa – stále se jedná o 5″ telefon, nicméně namísto Snapdragonu 800 zde máme řadu 400 s polovičním taktem. Namísto 2GB paměti RAM typu DDR3 se musí Lumia 830 spokojit s 1 GB DDR2. Menší je vnitřní paměť, displej má rozlišení 720p a jedná se o IPS, nikoliv AMOLED, fotoaparátu ubyla polovina pixelů. Zato má ale Lumia 830 snímatelná záda, slot na microSD kartu, konstrukci mnohem blíže starší Lumii 925 a podporuje Glance Screen.

Co je výsledkem? Inu, máte-li možnost obě zařízení přímo porovnat vedle sebe, „osmsettřicítka“ samozřejmě nedoručí onen prémiový pocit – displej není špatný, ale barvy nejsou tak zajímavé, černá není úplně černá a grafika je o poznání hrubší. Tělo pořád nabízí kombinaci plastu, hliníku a skla, ale už ne v tak jednolitém provedení – snímatelný zadní kryt dělá voje a způsobuje také mnoho nepřesností v lícování materiálů. Rámeček kolem displeje se oproti vyšší sestře zvětšil. Chci-li fotit, výsledek bude znatelně horší než u vyššího modelu, což ostatně platí v podstatě o všech aspektech a funkcích. Až na rychlost, tedy, protože Windows Phone v tomto ohledu exceluje a hardware, na kterém běží, má na plynulost a odezvu jen pramalý vliv.

Ano, vše je tak nějak horší, nebo spíš – lépe řečeno – běžnější, jenže… A to je velké „jenže“: telefon je lehčí, má příjemnější tvar do ruky, lépe se drží, díky snímatelnému krytu si můžete kdykoliv změnit barvu přístroje nebo jej doplnit o vyklápěcí „flip cover“. A co je ještě důležitější – telefon se jen minimálně zahřívá a vydrží zhruba o 30-50 % déle na baterii. Jistě, nabízí teoreticky méně než poloviční výkon, ale zase – ve světě Windows Phone to většinou představuje rozdíl jen ve specifikacích v letáku.

Závěr

Pak ale přijde další, poslední jenže – pořád si notujete, jak že se Lumia 830 dobře drží, jak je lehká, jak se nezahřívá, jenže… začne se vám stýskat po té půlce chybějících pixelů na fotkách, po lepší světlosti snímače, po hezčích barvách a ostřejším obrazu displeje, lepší čitelnosti na slunci, kvalitnějším zvuku… a najednou je rozhodnuto.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s