Call of Duty: Ghosts, nebo Battlefield 4?

Normální

Nevydržel jsem a podlehl masivní kampani, která vychvalovala Call of Duty: Ghosts na nové generaci konzolí – jak je vše jinak, jak je komisař Rex, totiž Riley, úžasně reálný a vytvoří pouto s hráčem, jak začíná zcela nový příběh a ladění hry… Naopak jsem se zase nenechal odradit problémy s Battlefield 4 a obě hry koupil na Xbox One. Pokud zvažujete, kterou koupit, nabízím svůj pohled na to, která je lepší.

Jednak asi z nedostatku stříleček, které jsem prostě na nové konzoli a hlavně novém ovladači chtěl vyzkoušet, ale také ze silného nedostatku her na Xbox One obecně (co si budeme povídat, po dvou měsících od uvedení konzole člověk prostě většinu her již hrál, některé ho nezajímají – jako basketbal nebo americký fotbal – a jiné se dají hrát pořád – FIFA 14, Forza 5). Drtivá většina zajímavých her ještě nevyšla a dřív než v létě nebo na podzim to nebude (nehledě na to, že člověk prostě nemůže koupit najednou kupu her, které mají dohromady skoro stejnou cenovku jako konzole).

Jak víte, spolu s Xbox One jsem koupil taky tři velmi dobré hry, které člověka zabaví (skvělou Forzu 5, FIFu 14, no a průměrný, ač nádherný a zábavný Ryse), později ještě doplnil o kratičké Halo: Spartan Assault a vynikající Assassin’s Creed IV (pro Petru). Jenže Ryse a Halo člověk – kdyby chtěl a neplnil maximum Achievementů – dohraje s trochou nadsázky za odpoledne, no a i když má v zásobě kupu nedohraných her na Xbox 360 (ať už zakoupených, nebo získaných zdarma skrze Games with Gold), přeci jenom ta “nová generace” láká a chce zkusit něco dalšího. Zvlášť, když jsem v posledních týdnech Xbox One dost zanedbával kvůli skvělému Bioshocku 1 a 2 (ano, jsem ostuda, nikdy předtím jsem to nehrál, ale už teď je mi jasné, že další na řadu přijde Infinite).

No a tak volba padla na vlastně poslední dvě hry ze všech, co zatím vyšly, které mě zajímají – Battlefield 4 (ten jsem preferoval já) a Call of Duty: Ghosts (preferovala Petra). Battlefield i Ghosts nás zaujaly už při představení na E3 v létě. Battlefield vypadal efektně, což zaujalo mě, Ghosts hrály na city díky německému ovčáku Rileymu a navíc slibovaly konečně po pěti dílech nekonečně stejné série Call of Duty (třech Modern Warfare a dvou Black Ops) výraznější změny.

Co koupit: Battlefield 4 , nebo Ghosts?

Dnes to vezmu poměrně přímočaře. Už v předchozích odstavcích jsem se hodně “vykecával”, takže teď už můžu věcně – odpovím na otázku, která ze dvou her (stojících samozřejmě přímo proti sobě) je lepší. Nejprve z pohledu jednotlivých “funkcí” a aspektů (příběh, hraní, grafika, multiplayer), potom celkově.

Upozorňuji, že jsem ani jednu z her nedohrál, mé dojmy jsou založené na několika prvních misích a obecně nepříliš dlouhých zkušenostech. Proto bude mé hodnocení poměrně nevyvážené a minimálně z poloviny ovlivněné prvními dojmy. Na druhou stranu budu aspoň upřímnější.

Příběh/kampaň

Kampaň Call of Duty: Ghosts slibovala velké změny minimálně v dojmu ze hry, ale také měla více působit na city díky více “lidskému” příběhu, většímu zdůraznění klasických hodnot (rodina, přátelství, hrdinství) a také propojení se psím parťákem Rileym. Ačkoliv úvodní intro je poměrně emotivní a upřímně mě docela navnadilo, hra ihned padá zpět do klasického stylu Call of Duty, který se od Modern Warfare doposud nezměnil, a je plný těch nejtěžších klišé, stereotypů a amerického vlastenectví. Zde tedy zklamání.

Battlefield 4 je v tomto mnohem přímočařejší a na nic si nehraje, přesto ze souboje vychází jako vítěz. Nejspíš právě proto, že se za každou cenu nesnaží nadávkovat vám ten potřebný patos známý z Call of Duty, a tak veškerý děj i zvraty působí o něco přirozeněji a hlavně občas i zapůsobí.

Hraní

Marná sláva, ani ve stylu hry samotné u Ghost nedošlo k žádné změně a hra působí vážně jako jakýkoliv předchozí díl – nepřátelé vám rádi nabíhají do rány, očekává se od vás jen variace na téma “krytí a střelba s mířidly”, kterou občas vystřídá – aby vše tolik nenudilo – ovládání nějakého naváděného bojového prostředku, případně vyšlete Rileyho. Nevím, jestli je to tím, že jsem si před Ghosts zahrál Modern Warfare 3, ale výsledkem každopádně je, že Ghosts už pak nudí a změny nevidíte.

Po zkušenostech s Battlefield 3 musím říct, že ani zde nedochází k žádným výrazným změnám, přesto mi ale oproti trojce přišlo Battlefield 4 zábavnější, s méně “Call of Duty” filmovými prvky a naopak více přirozeným bojem. To je ostatně vlastnost, která výrazně odlišuje Battlefield 4 od Ghosts: působí mnohem přirozeněji a reálněji, je také náročnější – zastřelit a trefit někoho není tak jednoduché, v misích navíc častěji kombinujete své vlastní síly s podporou dalších jednotek, protože bez nich se neobejdete, což hře dodává dynamiku – nepřipadáte si, že jste tam sami.

Grafika

Jestli bych Ghosts odpustil ledacos, určitě to není grafika. Tolik keců, kolik padlo kolem vylepšeného enginu, šlo opravdu vniveč – Ghosts ani na počítači nevypadají bůhvíjak a grafická zastaralost enginu se začíná ukazovat v plné kráse (podobně jako u Assassin’s Creed), protože přidáním pár světelných a částicových efektů opravdu k výrazné změně nedojde. Graficky působí hra stejně jako předchozí díly, nejlépe bych to popsal slovem “ploše”. K tomu si ještě připočtěme, že Infinity Ward grafickou stránku na nových konzolích tak (doslova) odflákli, až to občas bije do očí, především šíleně zubaté a dále než metr od hráče neostré stíny, které působí snad ještě hůře než na Xbox 360, občas rozmazané textury a další podobné neduhy.

ghosts-stiny bf4

Vlevo: stíny v Ghosts, vpravo: Battlefield 4, zdroj: Digital Foundry

Battlefield 4 oproti tomu skutečně možnosti nových konzolí ukazuje, světelné efekty, textury, fyzika, voda reagující na pohyb hráče – vše vypadá velmi dobře, v mnoha ohledech autenticky, zde prostě nemám co vytknout. Mít hra vyšší rozlišení nebo lepší vyhlazování, aby na Xbox One nepůsobily tak špatně tenké objekty v dálce, bylo by to dokonalé.

ghosts

I Ghosts ale umí vypadat pěkně, zdroj: Digital Foundry

Multiplayer

Multiplayer příliš nehraju, toto hodnocení bude opět jen na “první dobrou”, do detailu zacházet ani nemůžu – nejsem tak dobrý hráč, abych poznal menší změny.

Call of Duty byla vždy především multiplayerová záležitost, Ghosts ale ani tady příliš nepřekvapí – je tu pár režimů navíc, ale v globálu výrazné změny nečekejte, protože vše, a to i v tomto případě, působí pořád a pořád stejně. Na druhou stranu je to pozitivní zpráva pro ty, kteří mají multiplayer Call of Duty rádi – je takový, jaký čekáte: uzavřenější, menší, nesoucí se v “arénovém” duchu.

Battlefield 4 na nových konzolích (a PC samozřejmě) nabízí obrovské online bitvy mezi až 64 hráči, což je úžasné. Bojové prostory jsou, jak je zvykem, velké, otevřené, kombinují možnost pohybu po souši, vodě i vzduchu díky mnoha dopravním prostředkům. Díky rozšířené fyzice, padajícím budovám a systému dynamických změn se nikdy hráči nenudí – takhle si představuju online hraní válečné hry.

Celkově

Pokud jste přečetli mé předchozí řádky, asi chápete, jaký bude závěr – Battlefield 4 upřímně drtí Ghosts snad ve všech ohledech, ve kterých může (jen snad kampaně mají obě hry přihlouplé, ovšem Battlefield 4 si aspoň při tom na nic nehraje). Fakt, že se ani v tomto dílu Call of Duty nezměnilo, je skoro až alarmující, zvlášť když člověk všude slyšel, jak je Ghosts změnou a vývojem v sérií. Když se k tomu ještě přidá totálně odfláknutá grafická stránka na nových konzolích, skoro lituji utracených peněz.

Každopádně ani jedna hra není špatná, i přes všechno, co jsem napsal, není Call of Duty: Ghosts špatná hra, nicméně nejenže vůbec nenaplňuje sliby vývojářů, především už popáté za sebou přichází se stejně stavěným příběhem, nepřesvědčivou grafikou a s nulovým vývojem.

Asi jsem skutečně na Call of Duty: Ghosts hodně tvrdý, nicméně celá moje “zaujatost” a zklamání je způsobená jen a jen tím, co Activision, potažmo Infinity Ward, slibovali, no a pak následné porovnání s tím, co dodali.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s