YouTube na Xbox One: Google je zase exot (doplněno)

Normální

YouTube je nejoblíbenější služba svého druhu na světě. Musí být proto dostupná na co největším množství zařízení. Vedle klasické webové verze nebo mobilní aplikace (kterou pro Windows Phone Google stále blokuje) existuje YouTube přehrávač i na chytrých televizích nebo konzolích. Je skvělé, že YouTube aplikace vyšla ihned po uvedení i na Xbox One, jen Google musí být zase exot a nedodržovat design a styl Microsoftu…

Aplikace YouTube pro Xbox One, vyvinutá Googlem, je samozřejmě – stejně jako na jiných platformách (Android, Xbox 360, …) – dostupná zdarma. Stáhnout ji můžete přímo na konzoli ze Store v kategorii aplikací a dostupná byla již od uvedení Xbox One. Za to si zaslouží jak Microsoft (ten zřejmě především), tak Google velkou pochvalu.

youtube-xbox-360

YouTube na Xbox 360

Jenže od tohoto bodu už si Google s YouTube aplikací razí tvrdošíjně svůj styl, aniž by hleděl vlevo nebo vpravo. Když to na úvod shrnu jednou větou: aplikace používá zcela odlišný design, než je dlaždicové “Modern UI” v Microsoftích systémech (podotýkám, že všechny doposud vydané aplikace tento konzistentní design dodržují); používá jiné hlasové ovládání i příkazy než Xbox a ostatní aplikace, no a nepodporuje připnutí (režim snap).

Teď k jednotlivým bodům trošku podrobněji…

Vlastní design

Jak jsem již zmínil, všechny současné aplikace pro Xbox One (od Amazon Videa, přes Machinimu až po Twitch) a drtivá většina aplikací pro Windows 8 nebo Windows Phone používá a odpovídá dlaždicovému a typografickému designu “Modern UI”, který spolu s novými operačními systémy Microsoft uvedl. Modern UI se možná nemusí líbit každému, ačkoliv já jej chválím, nicméně poskytuje důležitý prvek pro Microsoftí ekosystém: jednotnost, konzistenci. Design je velmi jednoduchý, ale promyšlený – založený je na jednoduchých tvarech, hře s barvami, ale hlavně s písmy.

7

Google ale pro svou YouTube aplikaci použil zcela jiný design, který spíše odpovídá nabídce PlayStation, a to i přesto, že na Xbox 360 dodržuje design nabídky této konzole docela důsledně. Navigace neprobíhá v tradičních záložkách, jak je u “Metra” zvykem, ale skrze svislé, obrázkové menu vlevo. Font samozřejmě Google používá svůj vlastní. Celkově máte po vstupu do YouTube aplikace pro Xbox One pocit, že jste si sedli k jinému zařízení – chytré televizi nebo kapesní konzoli.

Jen pro doplnění: YouTube v Internet Exploreru na Xbox One funguje celkem solidně i v HD.

Jiné hlasové ovládání

Xbox, jeho nabídky, ale i aplikace používají jednotný systém hlasového ovládání, kdy po vyslovení magického slůvka “Xbox” začne konzole poslouchat na slovo, případně pomocí “Xbox Select” ukáže všechny aktuální možnosti hlasového ovládání na obrazovce. Zároveň činnost rozpoznávání hlasu a naslouchání stále vidíte v pravém horním rohu.

youtube-xbox-one

YouTube aplikace má i v tomto ohledu svůj vlastní systém. “Xbox Select” vám v jejím případě nebude na nic, neuvidíte ani indikaci činnosti nativního rozpoznávání hlasu. Zde vás totiž aplikace sleduje neustále (podobně jako FIFA 14), indikuje to v levém spodním rohu. To nemám rád, protože kolikrát jen něco říkám pro sebe nebo mluvím na přítelkyni, rozpoznávání hlasu to vyhodnotí jako určitý příkaz a ten se odešle. Jinými slovy nad Xbox One, jeho aplikacemi a všemi ostatními aplikacemi mám plnou kontrolu, protože vím, že mě poslouchá jen na slovo “Xbox”, YouTube mě poslouchá pořád, a to i když na něj nemluvím.

K tomu všemu Google zvolil skutečně “inteligentní” hlasové povely. Např. pro posouvání nabídky o stránku dál běžně v Xbox One aplikacích a nabídkách používáte “Next Page” nebo “Previous Page”, což se pohodlně říká a jasně rozpoznává, a to i pro Čecha. YouTube používá “Scroll left” a “Scroll right”. Zkuste si slovo “Scroll” říct několikrát za sebou…

Nemožnost “snapovat”

Co mě zklamalo velmi, je nemožnost YouTube aplikaci “snapovat”, tedy připnout vedle jiné běžící aplikace či hry. Těšil jsem se na to, že si při hraní hry pustím “walkthrough” (návod), když budu v úzkých nebo budu chtít splnit těžký Achievement, ale ouha, YouTube nesnapuje. Snad v další verzi…

xbox-one-snap

Jen pro doplnění: Internet Explorer s aktivní webovou verzí YouTube ale snapuje…

Aktualizace: Nefunkční SmartGlass, špatné ovládání pohybem

Další ze skvělých vlastností nedotažené (nebo spíš narychlo portované, aby byla včas dostupná) aplikace YouTube je fakt, že až na ovládání přehrávání (play, pauza apod.) vůbec nepodporuje ovládání pomocí aplikace SmartGlass, nutí ale k použití prohlížeče v mobilu a ovládání přes něj. To mi osobně hodně vadí, protože právě SmartGlass jsem zvyklý na ovládání aplikací používat (hlavně prohlížeč a přehrávače).

Ovládání pohybem, tedy rukama, sice aplikace podporuje, ale ve výsledku je k ničemu – tahy posunou pouze o jedno políčko v nabídce či seznamu videí, nemůžete tedy – jako jinde v systému nebo aplikacích – volně rolovat nabídkami a seznamy. Naopak to v praxi funguje takto: zvednu ruku, chytím, posunu, postím. Pohl jsem se o jednu položku a můžu znova. Opět vás to tedy poutá k ovladači.

Podtrženo, sečteno

Mé dojmy z YouTube aplikace pro Xbox One nejsou příliš pozitivní, a to vinou Googlu, který za každou cenu jde svou vlastní cestou. Bohužel však ve většině případů to není k dobrému, právě naopak. Je samozřejmě skvělé, že hned v den uvedení konzole je k dispozici tak důležitá aplikace jako YouTube, a že se na ni tedy nemuselo čekat, není to špatná aplikace, jen by chtělo ji přepracovat skutečně do stylu, designu a za použití funkcí Xbox One, nevymýšlet nic vlastního a nemást uživatele a netříštit jeho “zkušenost”.

Uvidíme, co přinesou další verze, třeba Google mile překvapí…

2 komentáře: „YouTube na Xbox One: Google je zase exot (doplněno)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s