Omluva Aceru za TimelineX & “hliníkové” šasi Pavilionu

Normální

acer_3820tghp_pavilion_dv6-3040us_2

Jelikož jsem měl možnost si před určitou dobou osahat a na chvíli vyzkoušet dva velké rivaly nedávné doby (i když stále aktuální), a sice Acer Aspire TimelineX (5820TG, resp. 3820TG) a nový HP Pavilion dv6 (v “hliníkovém” šasi), rád jsem se o informace z této krátké zkušenosti podělil na fóru, kde jsem tvrdil, že má Pavilion pevnější šasi – nevím, jestli jsem nebyl při smyslech, ale ani náhodou! Co se tuhosti konstrukce jsou na tom oba notebooky prakticky stejně – 15" varianty se prohýbají celkem obstojně (leč samozřejmě kvůli nízké tloušťce), 13" modely jsou na tom přirozeně podstatně lépe. Přišlo mi ale, že Pavilion je v oblasti opěrek podstatně měkčí, Acer zase kolem touchpadu.

Hliník se odstěhoval do Humpolce!

Velkým hitem dneška je všechno, co je kovové (nebo kov alespoň imituje). Použití kovu je ale dvousečnou zbraní, ovšem nejprve si uvedeme základní informace – pokud nemá notebook konstrukci stylu Apple MacBook Pro či Lenovo ThinkPad (opravdu kovové šasi), rozhodně se nedá o kovu mluvit jako o faktoru, který zlepšuje tuhost těla – jedná se o běžné plasty, na které je připevněný tenký kovový plíšek (běžně se používá u mobilních telefonů už dlouhou dobu), obvykle z hliníku. Rozum vám asi naznačí, že tím opravdu notebook bytelnější neuděláme, jen “lépe” vypadá a do letáků můžete napsat “luxusní hliníkové šasi”.

875912007269rollcage

Pozitiva to ale samozřejmě má – povrch se hůře škrábe, takže kupříkladu na vnější straně víka displeje vidím hliníkový plíšek rád, zvlášť když jde do rohů. Ovšem kov není možné používat bezmyšlenkovitě a v mnoha směrech se to nevyplácí ani preciznímu Applu či Lenovu – hliník prostě vodí teplo, a to podstatě lépe než plast. Proto se pak ze čtyřjádrového MacBooku Pro stává občas přímotop, obdobně někdy dopadá např. ThinkPad T410s (Lenovo ovšem na rozdíl od Applu naštěstí chápe, že povrch, se kterým se setkává uživatel – tj. hlavně oblast kolem klávesnice – by měl být především plastový: v zimě nestudí, při zátěži nepálí). Nejvíc k vzteku jsou ale kovové, doběla rozpálené opěrky zápěstí Mrkající veselý obličej.

Reklamy

5 thoughts on “Omluva Aceru za TimelineX & “hliníkové” šasi Pavilionu

 1. vývoj nezastavíme...

  Velmi dobre napísané. Stále je to tak, že najistejšie je si ten laptop pred kúpou aspoň trochu ošahat, aby človek nebol sklamaný, že je to len nejaký plasťák v alobale.

  Inak foto Macbook vs. Thinkpad je výborné, nahý Thinkpad vyzerá super, ako „terminátor medzi notebookmi“ 😀

  Na takom odolnom notebooku mám najradšej, že si človek vôbec nemusí pri bežnom používaní dávať pozor, aby niečo neurval – pri väčšine ostatných som (aspoň podvedome) vždy opatrný, aby mi niečo nezostalo v ruke.

  Škoda, že ludia na to postupne prestávajú „počuť“, a výrobcovia teda logicky tiež.

 2. Pravda. Jinak ano – kvalita jde dolů, resp. kvalitních notebooků ubývá, těch nekvalitních tryskem přibývá. A tak je dnes výkon levný, ale kvalita obvykle velmi drahá.

  Jsem ale optimista – vidím na fórech, že lidé si začínají kvalitu uvědomovat a některé vlaštovky už upřednostňují právě kvalitu nad výkonem. Snad ten trend vydrží…

 3. Zax19

  Tak už delší dobu mě vrtalo hlavou jestli ta horčíková výstuž která byla zminěna jako jeden z plusů Toshiby Satellite A300 Pro (bude tomu 3 roky) je důvod proč mě sakra tak hřejí ruce(ikdyž taky to začlo až později). Nějak mi nedocházelo že ten vrchní kryt je asi hliníkový, takže jsem teď celkem naštvaný, ruce mě palí už při 60°C vnitřních teplot…

  Teď bude celkem problém pokud budu vybírat laptop se solidní grafikou a současně odolnou kostrukcí, taková kombinace asi moc k nalezení nebude, respektive ta kostra bude dost teplovodivá….

  • Nemusí to tak být. Proto mám rád ThinkPady – přes hořčíkovou slitinu je plastový korpus, který v tomhle smyslu funguje velmi dobře, ale to zmiňuju i v článku.

   • Zax19

    To já nevyvracím, ale kde mi o to že se pak těžko hledá něco co má odolnou konstrukci, ne příliš zvýšenou vodivost a současně solidní grafickou kartu. Hádam že Thinkpad s grafikou jako je třeba GT 540M by se asi sháněl těžko a nebyl by zrovna nejlevnější.

    Jen mi příjde, že před těmi třemi lety jsem se vyhnutím lesklých plastů dostal k tepovodivému hliníku a teď se vlastně budu muset vyhýbat jak nedostateční vnitřní konstrukci tak špatnému povrchu z hlediska lesklých plastu i matného hliníku/hořčíku.

    Je tedy zvláštní, že zpočátku se povrch nerozehříval ale s postupem času se hodně snižila efektivity chlazení (i po vyčištění v servisu byl teploty vyšší než po zakoupení) a tedy i při nižších vnitřních teplotách dochází k rozehřívání povrchu.

    Docela vážně uvažuji o nějakém prvovizorním řešení (vůbec netuším jak dlouhu budu laptop ještě používat), uvidím co mi řeknou v servise ale napadá mě akorát nějaká nalepovací folie, prostě něco na tu malou plochu vlevo od touchpadu.

    Ještě bych dodal, že je zvláštní že snad ani na
    http://notebooky-forum.notebook.cz/index.php
    nevisí, čekal bych to někde ve FAQ zmíněno (v souvislosti s tím na co si dát při výběru pozor).

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s