Matějův mišmaš #1 – Změna je život

Normální

Už dlouho se přemlouvám (skoro nutím), abych zas něco napsal na blog (aneb, jak říká můj spolužák a spolubydlící z koleje, “růžový blogísek” – zdravím Krndu, který tohle jednoznačně nikdy nebude číst). Když už mě napadne něco, o co bych se měl snad i touhu podělit s internetem (který můj blog naštěstí úspěšně obchází), skočí mi do toho v poslední době především práce, jinak taky práce, někdy práce a často dokonce práce; sem a tam i nějaká ta povinnost, a když už by se zdálo, že si urvu nějakou tu minutu, alarmuje mě svědomí, protože zanedbávám přátele (velká omluva patří Dr. Budínovi), rodinu a přítelkyni. No a to všechno dohromady je důvodem, proč nepíšu na blog, což by až tak zásadní nedostatek nebyl, ale hlavně proč bude dnešní příspěvek tak odporně rozsáhlý (tedy alespoň tematicky, délka předem jistá nikdy není – jak se často píše na doplňcích stravy a zubních pastách za malou hvězdičkou: “Výsledky se mohou lišit. / Results may differ.”).

Téma I. – Změna je život

Něco se se mnou asi děje. Všechny symptomy nasvědčují tomu, že ve svých 22 letech konečně začínám dospívat, ač jsem dodnes žil v přesvědčení, že tento důležitý životní proces mám už dávno za sebou. Nu což, dějí se různá překvapení! Začalo to asi takhle…

Internet…

1175642432_jpg_smallJak jsem už vícekrát dal nejenom zde na blogu najevo, opravdu nemám rád operátora O2, protože jeho přístup k zákazníkům (nemyslím ten, který vytváří jejich marketingové oddělení) je nejen dle mých osobních zkušeností velmi tristní. Zařekl jsem se proto, že O2 už nikdy nesmí ani do mobilu, ani do domu. No jo, jenže u nás v malé vísce je velký problém s internetem – nabídka je tu velmi chudá (myšleno pomalá, drahá a sto let za opicemi), takže jsem vždy koketoval s myšlenkou, že bych pořídil ADSL internet od O2. To bohužel v době, kdy jsme rychlejší způsob připojení pořizovali, nebylo možné – ještě se čekalo na zřízení ADSL ústředny. Po čtyřech letech využívání nestabilní 2 Mb/s WiFi připojení s tragickým omezením stahovaných dat (za cenu do 1 000 Kč nebylo ani možné pořídit neomezený tarif) jsem to už jen horko těžko snášel, na lince O2 si ověřil dostupnost ADSL a byl kvůli limitované akci na vážkách.

Když se k tomu ještě připojil fakt, že Katka začala pracovat jako operátorka O2 call centra (tím přirozeně padla podmínka, že O2 nesmí do domu), zlomil jsem se definitivně, původní WiFi internet zrušil a úspěšně a relativně rychle (týden) přešel na O2 ADSL 8 Mb/s bez jakéhokoliv omezení stahovaných dat. Zkušenosti mám zatím veskrze pozitivní – síť je stabilní, s řádově lepší odezvou a (pro mě) přímo luxusní rychlostí, která opravdu většinou odpovídá tomu, co jsem si zaplatil. Nejspokojenější jsou ale asi rodiče, kteří nadšení z nového připojení dávají silně najevo, já jsem zatím neměl čas internet ani pořádně otestovat.

“Hračky” + Windows Mobile

Nejenom naši si všimli mé změny ve smyslu utrácení za “hračky” (= mobily, notebooky, software apod.). Představte si, že svůj současný notebook (ThinkPad R400) mám už přes rok (konkrétně bez pár dnů 13 měsíců), navíc jsem k němu teď dokoupil rozšířenou tříletou NBD záruku s ochranou proti náhodnému poškození, což mě nezanedbatelnou měrou váže k tomu si notebook ještě nějaký ten pátek nechat (s velkým sebezapřením asi až do jejího konce, kterýžto se datuje k 5.8.2012). Mobil (HTC Touch Diamond) a vůbec celý Windows Mobile jsem vyměnil až téměř po dvou letech, což je v Matějově knize soukromých rekordů jednoznačný vítěz v rámci kategorie – před pár dny jsem koupil Nokii E52. Co se software týče, stále používám starý dobrý balík Adobe CS3 a Microsoft Office 2007. Až se objeví studentské licence, pouvažuju nad Office, ale Creative Suite určitě kupovat nebudu – nemá to pro mě smysl.

Otázka ale zní, jak k mé “proměně” došlo? Odpověď je celkem jednoduchá – jednak, moje preference v oblasti mobilů a notebooků se z velké části ustálily – ThinkPad je notebook, který mi prostě vyhovuje; jen kdybych snad měl víc peněz, koupím si vyšší model (T410 nebo T410s). Co se mobilů týče, tam jsem po rapidní eskalaci z několika stovek korun na počátku na 13 000 na konci úspěšně spadl na současných 6 000 Kč, což už považuju za rozumnou hladinu.

Windows Mobile “nevermore”

4343_1 U mobilu je pro mě důležitá správa kontaktů, propracovaný kalendář a hlavně synchronizace s PC. Dostal jsem se až k Windows Mobile (6 a 6.1), o kterých jsem si myslel, že jsou to pravé ořechové – otevřenost, plná nativní kompatibilita s Outlookem… První pokus se nepovedl – problém jsem viděl v implementaci v původním E-TENu. Přechod k HTC jsem prožíval pozitivně, protože rozdíl byl velmi patrný (tady bych se nezdráhal použít rčení “jako nebe a dudy”), ovšem po určité době jsem zjistil, že Windows Mobile jsou nemoderním a funkčně silně nedostatečným operačním systémem, jehož reputaci nemůže ovlivnit ani urputně se snažící HTC – člověk trávil na internetu dlouhé hodiny hledáním dodatečných aplikací, které by do zařízení doplnily funkce, jež “umí” i ty nejlevnější mobily za desetinovou cenu (automatický zámek klávesnice, resp. displeje, správa doručenek, ukládání MMS na paměťovou kartu, kontrolované Bluetooth přenosy, použitelný budík, rozumné dialogy ukládání souborů …), přesto zbyla velká spousta problémů, které prostě nenapravíte (pomalý telefonní modul, kterému se navíc čas od času přihodí, že se ani jedna strana neslyší; veškeré zprávy, kontakty a agenda se ukládají do malé vnitřní paměti, kterou postupně úspěšně zaplní; nedostatečné šetření energie atd.), ale co je nejhorší, významně tím zhoršíte odezvu a rychlost celého systému (což je upřímně u mašiny s 528 MHz procesorem, akcelerací 3D a téměř 200 MB RAM opravdu silné kafe), některé aplikace pak z důvodu zaplnění paměti RAM podpůrnými službami ani nespustíte (např. YouTube přehrávač, více záložek v Opeře). Není divu, že všichni významní výrobci protěžují Android – aby Windows Mobile zařízení rozumně fungovalo, musí to být monstrum typu HTC Leo (1 GHz procesor, půl “giga” RAM, obří displej, ale hlavně mírně upravené Windows Mobile 6.5).

Nokia – convincing people?

Přestože jsem Nokii dlouhodobě odmítal, nakonec jsem u ní – stejně jako v případě O2 – stejně skončil, protože tu prostě nic lepšího není. Nejsympatičtější mi byl po zániku mobilní divize Siemens dravý Sony Ericsson, ten se však v oblasti manažerských telefonů (což je v podstatě kategorie, kterou hledám) zaměřil hlavně na dotykové počítače s Windows Mobile a Androidem, běžné modely cílí hlavně na vzhled. Já sáhl po Nokii E52, která tvoří nástupce legendární E51, poháněná je Symbianem S60 (3rd Edition) a musím uznat, že si v tomto směru dala Nokie opravdu záležet – komfort silně převyšuje běžné mobily, ale i Windows Mobile, protože je vychytaný téměř každý detail; za vyloženou lahůdku považuju neustálé dotazování, když se člověk chce připojit k internetu – Windows Mobile se připojí, aniž by se na cokoliv zeptal, S60 se nejenom zeptá, ale dá na výběr, které připojení použít (samozřejmě vybírám většinou WiFi). Když navrch ještě přihodím opravdu příjemnou výdrž baterie, nemám si zatím na co stěžovat. Takže – Windows Mobile, odpočívej v pokoji!

Když budeme mluvit o noteboocích konkrétně, tak dalším důvodem, proč teď nemám potřebu si nové “hračky” pořizovat, je fakt, že v podstatě neustále mám nějakou tu “hračku” půjčenou (nejen) díky/kvůli práci pro ExtraNotebook a Lenovo Blog. Nehledě na to, že mi Lenovo v tomto směru vychází opravdu velice vstříc. Z toho mají doma pochopitelně většinou radost, má to ale občas i své stinné stránky – je to práce…

A to je zatím všechno. Původně měl být zápisek delší, ale poté, co jsem zhlédl jeho délku, musel jsem ho rozdělit na dvě části. Zbytek mišmaše, téma II., se objeví velmi brzy. Díky za pochopení!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s