Dlouhodobé zkušenosti s podtaktováním procesoru na HTC Touch Diamond

Normální

9voltBattery Jak už jsem několikrát napsal, už dlouhou dobu (na můj vkus nechutně dlouhou dobu – přes 1,5 roku) vlastním “mobilní telefon” HTC Touch Diamond vybavený operačním systémem Windows Mobile 6.1 (oficiální upgrade na verzi 6.5 není, neoficiální zatím nechci, když není čeština). Před nějakou dobou jsem psal článek o vydařené aplikaci nueDynamicClock, která přidává některým Windows Mobile zařízením od HTC (odmítám používat termín “Windows Phones”) funkcionalitu běžných počítačů a notebooků, a sice automaticky mění takt a napětí procesoru v závislosti na vytížení.

Touch Diamond totiž nedostatky Windows Mobile a nenažranost rozhraní TouchFlo 3D řeší opravdu výkonným procesorem Qualcomm o rychlosti 528 MHz (ano, na dnešní poměry Snapdragonů je to chudý příbuzný, ovšem až mě děsí, kam až se procesory v mobilech dostanou ve snaze nabídnout milion 3D efektů). Zařízení si hraje na stylovku, a tak je krom “skvělého”, lesklého vzhledu nutná také co nejnižší tloušťka těla přístroje. S tím souvisí i útlá baterie. Už teď je asi všem jasné, že 528 MHz procesor a slabá baterie není úplně ideální kombinace pro dlouhou výdrž. Řešením tedy může být zmíněná aplikace nueDynamicClock.

nueDynamicClock – tak trochu závodní šnek

Při mých nastaveních (co nejnižší rozumný takt procesoru při standby, poloviční takt při “nicnedělání” a o pětinu snížená rychlost při plném výkonu) se opravdu výdrž Diamondu znatelně prodloužila, určitě o 100%. Zpočátku jsem z toho byl nadšený, ovšem nadšení po určité době opadlo z toho důvodu, že se telefon začal chovat tak trochu jako šnek – všechno trvalo déle, hlavně akce, které závisí na rychlém probuzení přístroje (80 MHz při probuzení místo 528 MHz je znát). Nabíhání zámku S2U2 se citelně zpomalilo, čímž vznikla i drobná prodleva, než bylo možné zařízení odemknout. Při příchozím hovoru se telefon probudil zhruba za takovou dobu, co můj první E-TEN Glofiish X600 (jinými slovy – ne zrovna včas). Buzení pomocí G-Alarmu na tom bylo podobně. To vše mě nakonec vedlo k závěru, že bych buď musel přehodnotit nastavení programu, čímž bych ovšem výdrž telefonu téměř vrátil na původní hodnoty, nebo program jednoduše odinstaluji. Druhá možnost vyhrála a já si zase užívám poměrně rychlý přístroj.

Silnější baterie?

Pro HTC Touch Diamond je možné zakoupit kromě standardní také silnější baterie. Zařízení tím bohužel ztratí svou krásu a ladné křivky. Na obrázek, jak takovou baterií vybavený Diamond vypadá, se můžete podívat níže (jen pro silné nátury).

dpp_0024_2

2 komentáře: „Dlouhodobé zkušenosti s podtaktováním procesoru na HTC Touch Diamond

  1. Ondřej

    S tou baterkou je to docela macek!! Telefon pro pořádný chlapi! A já proč furt vomakáváš mýho mega samsunga 🙂

  2. Matěj

    Proč vomkávám toho Tvýho Samsunga? No vždyť píšu – už mám Diamonda 1,5 roku… 🙂 (to je rekord, myslím)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s