ThinkPady řady SL – porovnání generací v obrazech

Normální

Lenovo ThinkPad SL400 SL410_03

Na ExtraNotebook.cz jsem psal novinku o tom, že Lenovo představilo nástupce prvních ThinkPadů řady SL. Původní řada SL ve mně extrémní pocity radosti nevzbudila, to skrývat nebudu. Nová generace ale (podle všech informací, které zatím mám) zdá se být v některých nejzásadnějších aspektech lepší. Rozhodl jsem se proto, než budu moct jeden kousek otestovat, “hodit na papír” pár věcí, které se mi podařilo zjistit, co se konstrukce týče.

Displej a víko

Původní “es elka” měla povětšinou lesklé displeje a rovněž (nepochopitelně) lesklá víka z poměrně měkkého plastu. Co to znamená, asi nikomu vysvětlovat nemusím. Nové modely řady SL sice lesklé displeje zachovávají, zato budou k dispozici jak s lesklým, tak s matným víkem displeje, v Čechách dokonce pouze s matným. (Proslýchá se, že příští rok už řada R pokračovat nebude a zbude pouze SL a T.) Že má displej poměr 16:9 a LED podsvícení, snad taky už není ani nutné zmiňovat – holt nastolený trend je jasný.

Podstatný rozdíl je i v tvaru víka displeje a jeho konstrukci – kromě zámků, kterými stále neoplývá, dostal konečně nějakou tu vychytávku z vyšších řad. Předně se jedná o tvar totožný třeba s novým T400s – víko je tenké, pouze horní hrana je rozšířená. Díky tomu už víko nedosedá okrajem na základnu stylem “plast na plast” (přestože záměrem to jistě nebylo) jako u původních SL modelů, ale měkce si sedne na gumové podložky. Přirozeně tomu musela být přizpůsobena i základna, která je v podstatě úplně rovná.

Z čeho mám ale obavy? Jelikož víko shodilo rámeček, který způsoboval problémy, jeho funkcí bylo ale zároveň víko zpevňovat, což nyní odpadá. Nu, uvidíme, jak na tom “odlehčená verze” bude…

sl400-410_displej

sl400_displej_FOTO sl410_displej_FOTO

Základna

Původní modely neměly žádnou rozsáhlou výztuž základny (víka displeje pochopitelně už vůbec ne), v těle se vyskytovaly pouze dva hořčíkové odlitky, coby základní rám, aby se neprohýbaly strany notebooku. S lítostí musím oznámit, že nová verze nemá ani to. To může na první pohled působit špatně, ale do žita bych flintu rozhodně neházel (třeba takové obyčejné, plastové Lenovo G550 drží jak přibité) – opět musím říct, že podle toho, co jsem mohl vidět, vypadá “vanička” základny lépe navržená – přijde mi, že má víc “sloupků”, takže by tělo mohlo lépe držet a nemuselo by se prohýbat. No, uvidíme, ale ani u původních modelů bych prohýbání jako problém neviděl – tedy až na prostor DVD mechaniky, leč…

… ten naštěstí doznal na nové generaci změny – na pohled už vypadá jako u vyšších modelů – Lenovo konečně přidalo mírné žebrování, které by mělo prohýbání redukovat (stejné žebrování mám i na své R400, je ale ještě podpořené hořčíkovou klecí Roll Cage).

Plechový “štít” vnitřních komponent (umístěný pod klávesnicí) je opět řešený u obou generací jinak. Původní SL400/500 ho měly coby jeden díl spolu s rámečkem okolo klávesnice. Novinka přístup změnila – kryt je připevněný přímo na desce. Dokonce i DVD mechanika má ze stejného (tenkého) plíšku vytvořenou i jakousi “gondolu” – to se mi celkem zamlouvá. Dokonce se jedná o dva oddělené díly.

sl400-410_spodni_kryt

sl400_spodni_kryt_FOTO sl410_spodni_kryt_FOTO

sl400_shield_FOTO sl410_shield_FOTO

sl400_deska_FOTO sl410_deska_FOTO

Chlazení

Oproti původním modelům SL, které mají chladič s jedním výdechem umístěným na levé hraně zhruba uprostřed, má nová generace chlazení à la klasické ThinkPady – v levém zadním rohu s výdechem na obou hranách. Navíc je ventilátor i pasiv jeden díl, v případě původních modelů byla heatpipe s pasivem od procesoru zvláštní díl.

sl400_chladic_FOTO sl410_chladic_FOTO

Fotografie i schémata © Lenovo (převzato ze servisního webu)

Reklamy

6 thoughts on “ThinkPady řady SL – porovnání generací v obrazech

 1. Vladimír

  no, vypadaj všechny stejně, značka neznačka 🙂 BTW kolik to má miniPCI-Express slotů? (potřebuješ 3 – UMTS, WiFi, Intel Turbo Memory nebo TV tuner)já jen (zatím marně) čekám, kdy někoho napadne místo toho šílenýho drátování z LCD modulu do baseunit (LCD, kamera, mikrofon, 3x anténa…) udělat nějakej unifikovanej konektor a pak to tahat tišťákem po desce…

 2. Matěj

  Z toho, co se mi zatím podařilo zjistit, tam jsou dva PCI-E mini sloty – jeden pro WiFi modul a jeden pro WAN (CDMA) modul. S Turbo Memory se asi nepočítá.

 3. Matěj

  Když už jsme tak u toho – je opravdu Turbo Memory takový zázrak, nebo se na to jen hraje? Pozná to člověk někdy doopravdy?

 4. Vladimír

  Matěj: záleží na typu operace – zápis je pomalejší, čtení rychlejší…no prostě flashka (i když optimalizovaná pro tohle využití)

 5. Matěj

  Vláďa: Jasně, mně šlo jen o to, jestli se ta "kartička" nějak reálně (tím myslím víc než třeba 5%) projeví na výkonu systému.

 6. Matěj

  Jinak, původně jsem chtěl přidat ke každé části ještě foto a schéma "plnokrevníků" z řady R nebo T pro porovnání, ale nakonec jsem si říkal, že to je zbytečnost… 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s