Microsoft a Google mění své stereotypy? (doplněno)

Normální

microsoft_logo google-lego-logo

Jako malý (myšleno v době Windows 95 a 98) jsem vyrůstal v přesvědčení, že Microsoft je zlá firma, která vyrábí silně “zabroukovaný” operační systém Windows. Bylo to zároveň období, kdy na sebe Microsoft nic nepřiznal, kdy Microsoftí politika byla razit ono známe “it’s not a bug, it’s a feature” (“to není chyba, ale vlastnost”) a bylo to samozřejmě i období, kdy bylo možné vydávat takové paskvily, jako byly Windows Millennium Edition.

Byla to éra, kdy jste BSOD (“Blue Screen of Death” = modrá obrazovka smrti) vídali stejně často jako slunce, kdy Microsoft Office od verze 97 dál přinášely pouze nové kliparty, kdy u zlého Microsoftu nebylo nic zadarmo, natožpak online služby.

Pak přišel do obecného povědomí strýček Google – ten hodný, barevný pán, který dával vše všem zadarmo (až na ty Windows, které jsme si museli poctivě ukrást) – takový internetový Jánošík. To právě on povzbudil rozmach open source, to on podporuje všechny vůči Microsoftu konkurenční projekty jen proto, aby se lidi měli líp a aby si software ani internetové služby nikdy nemuseli platit a aby nebyly nikdy omezené.

Wass’ up, man? Change…

Microsoft

Pár let zpět ale sleduju, že se tyhle stereotypy mění. Microsoft za posledních pár roků stihnul neuvěřitelnou spoustu věcí – vydal výborné Windows XP, poté skvělé Windows Vista, které znamenají z mého úhlu pohledu jakýsi Microsoftí milník, protože od jejich vydání se tempo “dělání správných věcí” raketově zrychlilo. Office 2007 jsou rovněž skvělé, nyní se do nich (SP2) bude integrovat podpora OpenOffice.org, online služby jsou také v obrovském rozmachu – Windows Live je ve světě nevídaně komplexní službou, co je však nejdůležitější – je zdarma.

Co mě strašně překvapilo, je fakt, že Microsoft není zlým zkostnatělým trollem ani v oblasti veřejného vztahu vůči produktům konkurence – nedávno jsem něco testoval ve Firefoxu a on spadl (vím, je to zvláštní, že i programy mimo Microsoft padají, ale musíme se s tím smířit – je to tak). Vista hned vyrukovala s řešením a text mi pomalu vyrážel dech – nebylo tam ono starodávné “Firefox nebrat, používejte Internet Explorer”, naopak – Vista mi poradila, že Firefox je software vyvíjený volnou skupinou lidí, odkázal mě na jejich fórum s tím, že na většinu problémů tam buď najdu řešení nebo problém nahlásím a komunita mi problém pomůže vyřešit.

Pak jsem viděl video (renderované) nových Windows Mobile 6.5 z Barcelony a věřte nebo ne, nebylo to ono klasické Applovské “všechno běhá, jak má”, opět musím použít slovo naopak – systém se choval přesně tak, jak měl – webová stránka se trhala při rolování, nabídky se neobjevovaly hned – prostě vše vypadalo přesně tak, jako to vypadá na reálných zařízeních, a to opět podotýkám, že se jednalo o renderovanou animaci.

Google

Také Google posledních pár let sleduju a i zde nastává značná změna, leč opačná než u zlého Microsoftu – Google asi vidí, že ztrácí a snaží se vše dohnat tím, že především vůči Microsoftu jedná velmi nevybíravě. Obecně se “tvář” této společnosti mění z hodného strýčka spíš právě na onoho zlého zkostnatělého trolla (nebo dítě, kterému sebrali hračku, a tak kope kolem sebe?). Často si říkám – má to “hodný strýček” vůbec za potřebí?

EDITACE:

Nepřišla vám pasáž o Googlu nějaká krátká? O napsání tohohle článku jsem uvažoval dlouho (plus o dalších, na které se nedostalo zase z jiných soudků), a tak se spousta informací rozkutálela, naštěstí mi diskuze pod příspěvkem ledacos připomněla. Musím tedy ještě pár vět doplnit…

O “bílého rytíře” Google se žádné organizace ani orgány nezajímají, do Googlu nikdo nevidí a pomalu se nám z něj stal – ač jsme to sami podporovali – internet ovládající gigant. Kam se na internetu hnete, hrdě se hlásí barevné logo. Ať už je to internetové vyhledávání, vyhledávání na webech (Google Custom Search), blogy, fotogalerie, dokumenty, e-mail, kalendář, kontakty, mapy či reklama (Google AdSense), všude je Google. Netvrdím nutně, že je to špatně, problém ale nastává ve chvíli, kdy své moci začne tato hybná síla internetu, tento “hub of the wheel”, zneužívat.

Už teď jsou vidět jisté náznaky – ano, Google se sice stále snaží vystupovat jako náš “hodný strýček” (viz. různé otevřené “usergroups”), svou tvář však ztrácí v okamžicích, jako je cenzura serveru YouTube.

A co na to Matěj?

Abych to shrnul – nedělám si iluze o tom, že by byl Microsoft ten hodný jen proto, že by tak myslel na lidi (však klasický ekonomický zákon podniku nám říká “minimalizace nákladů, maximalizace zisku”) – jak už v diskusi padlo, konkurence je dobrá věc a tohle všechno zařídila. A co s Googlem? Dnes jsem se zrovna bavil s kamarádem, co si myslí o Google a má podobný názor jako já – už se příliš rozrostl a své moci začal náležitě využívat. Bude hůř? Snad ne – Microsoft přišel s Windows Live ke mně moc pozdě, a proto téměř vše mi teď jede na G-Mailu…

Reklamy

5 thoughts on “Microsoft a Google mění své stereotypy? (doplněno)

  1. wesloo

    No, přiznejme si, Microsoft k tomu byl spíš dotlačen, a to právě rozvíjející se konkurencí. Vzpomenete si, jak vypadal Hotmail kdysi? Byla to hlavně zásluha GMailu, který donutil Microsoft, aby v rámci zachování konkurenceschopnosti přeměnil Hotmail až do nynější podoby. Jinak ale vesměs souhlasim (až na to, že Visty až zas tak skvělé jak říkáte nejsou, ale to je na jinou debatu)."Hodný strýček" už pro Google dávno není moc trefný označení a hlavní důvod, proč bych ho nechtěl používat ani kdyby nebyly Live služby je ten, že už je na můj vkus moc "velký bratr". Pokud jde o ochranu soukromých údajů, které v rámci mailu apod. svěřujete nějaké službě, věřim podstatně víc Microsoftu než Googlu. Jediné co ještě používam, je jejich vyhledávání, a to jen proto, že bohužel stále nemá konkurenci co do relevance výsledků.

  2. Matěj

    Vláďa: Kompetentní orgánové mají bohužel momentálně plné ruce práce s lobby Mozilly, Opery a Googlu.wesloo: Čímž se potvrzuje staré známé rčení, že konkurence na trhu je dobrá věc. O Vistě se opravdu bavit nebudeme, u mě zůstává skvělým systémem. Se zbytkem naprosto souhlasím. Co je ale ještě nyní Googlu vlastní? Cenzura! Podívejte se jenom na YouTube – cenzura už začíná.

  3. Jirka - Derby00

    Co dodat, velice zajímavý článek, sám v poslední době začínám zastávat stejný názor…Svět se neustále mění a ačkoliv byl Google jakýsi startér internetu jak ho známe, pomalu přecházím ke komplexním službám MS Live, které mě nabízejí větší propojenost.Několika věcí se však prozatím nevzdám – vyhledávání Googlu (dokud nebude lepší, uvidíme co přinese spojení Seznamu s Microsoftem)a v součanosti prohlížečů Google chrome a Firefox…

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s