Hudba mého života

Předem chci upozornit – neumíte-li anglicky, následující hudba vám nedá ani 10% z toho, co by vám dala, kdybyste uměli. Nechci tím nikoho odrazovat ani diskriminovat, ale není to disko hopsačka ani unylé R’n’B, kde stačí jen poslouchat klávesy či bubny – tahle hudba vám něco dá, něco řekne, možná něco připomene, ale rozhodně je pravdivá a od člověka, který něco zažil a především ví, co říká. Je samozřejmě od Johnnyho Cashe, což je už od zhlédnutí filmu Walk the Line můj hudební idol – do Vánoc jsem “muže v černém” prakticky neznal, teď neposlouchám nic jiného. Mimochodem – abych nekradl hudbu takového velikána, už je na cestě výběrové dvoj-CD a DVD.

To jsem já…

Co k tomu? Je to píseň o dodržování závazků, o tom být “fér”. A taky o spoustě jiných věcech, které evokuje ve mně. Jedná se o novou verzi (tuším, že z 90. let), ta původní z 50. let, kterou zpíval ještě mladík Cash, byla úplně jiná. Mimochodem – úvodních 45 sekund můžete eventuelně přeskočit.

 
Johnny Cash – Walk the Line

Něco k zamyšlení…

Přestože je to píseň vážící se (mimo jiné) k válce ve Vietnamu, nic to nemění na faktu, že je stále platná, že její poselství, pokud se to tak dá říct, je pořád aktuální.

 
Johnny Cash – Man in Black

To je všechno – přeberte si to, jak chcete.

Advertisements

Posted on 25.1.2009, in Hudba. Bookmark the permalink. komentářů 9.

  1. Vladimír

    joo, Cashe jsem poslouchal už před 20ti rokama….zpívali jsme to (příšernou angličtinou) na čundrech….taky Willieho Nelsona, Dolly Parton, Alabamu, Hanka Williamse a další legendy…

  2. Tohohle chlápka mám rád od doby co vraždil a předvedl své umění v seriálu Columbo http://www.columbo-site.freeuk.com/sea3.htm#3.7 🙂

  3. Vláďa: Jo, taky bych to před 20 lety poslouchal, kdyby mě to v 5 měsících zajímalo :-).Petr: Já věděl, že hrál v Columbovi, jen jsem nevěděl, ve kterém díle – dík za info.

  4. Johnny Cash je nesporně legenda, bohužel jen já nevím, která… Dosud jsem nebyl schopnej si o něm cokoliv zjisit. Jen všude slýchám o tom, že byl/je ? fakt dobrej. Tak nevim, mám ho na svým check listu a snad na něj někdy dojde i u mě.

  5. @Martin: od čeho máme last.fm? 🙂 – tam určo nějaký ukázky najdeš.

  6. Martin: Pokud máš čas, jak ale čtu asi ne, mrkni na film "Walk the Line" (2005) – buď Tě k Johnnymu přivede a nepustí nebo naopak. Samotná Johnnyho hudba bez znalosti jeho života, kterou získáš právě oním filmem, je skvělá, pravdivá, ze života a člověku opravdu hodně dá. Pokud ale budeš jeho život znát, proč jednotlivé písně napsal, dá Ti to mnohem víc. Třeba "Walk the Line" je o pokušení podvést svou ženu, "Cocaine Blues" je o jeho zkušenostech s drogami, "Man in Black" vysvětluje, jaký Johnny opravdu je…

  7. Mimochodem – některé Johnnyho písně ve spolupráci s jedním Američanem překládám (ne umělecky), takže bych sem pak hodil jejich překlady. Walk the Line je skoro hotová.

  8. Vláďa: Na to jsem koukal, hledal všechny možný CZ překlady, ale žádný se mi nelíbil – přímé překady (jako dělám já) jsou od lidí, co anglicky neumí, resp. s nikým překlady nekonzultovali a jsou až příliš hrubé a doslovné, někdy i za nesprávného překladu frázových sloves a podobně. No a překlady á la Greenhorns nemám rád už vůbec – nějak v tom nevidím to, co v původní písni (teda kromě melodie).

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: