Hudba mého života

Normální

Předem chci upozornit – neumíte-li anglicky, následující hudba vám nedá ani 10% z toho, co by vám dala, kdybyste uměli. Nechci tím nikoho odrazovat ani diskriminovat, ale není to disko hopsačka ani unylé R’n’B, kde stačí jen poslouchat klávesy či bubny – tahle hudba vám něco dá, něco řekne, možná něco připomene, ale rozhodně je pravdivá a od člověka, který něco zažil a především ví, co říká. Je samozřejmě od Johnnyho Cashe, což je už od zhlédnutí filmu Walk the Line můj hudební idol – do Vánoc jsem “muže v černém” prakticky neznal, teď neposlouchám nic jiného. Mimochodem – abych nekradl hudbu takového velikána, už je na cestě výběrové dvoj-CD a DVD.

To jsem já…

Co k tomu? Je to píseň o dodržování závazků, o tom být “fér”. A taky o spoustě jiných věcech, které evokuje ve mně. Jedná se o novou verzi (tuším, že z 90. let), ta původní z 50. let, kterou zpíval ještě mladík Cash, byla úplně jiná. Mimochodem – úvodních 45 sekund můžete eventuelně přeskočit.

 
Johnny Cash – Walk the Line

Něco k zamyšlení…

Přestože je to píseň vážící se (mimo jiné) k válce ve Vietnamu, nic to nemění na faktu, že je stále platná, že její poselství, pokud se to tak dá říct, je pořád aktuální.

 
Johnny Cash – Man in Black

To je všechno – přeberte si to, jak chcete.

9 komentářů: „Hudba mého života

 1. Vladimír

  joo, Cashe jsem poslouchal už před 20ti rokama….zpívali jsme to (příšernou angličtinou) na čundrech….taky Willieho Nelsona, Dolly Parton, Alabamu, Hanka Williamse a další legendy…

 2. Matěj

  Vláďa: Jo, taky bych to před 20 lety poslouchal, kdyby mě to v 5 měsících zajímalo :-).Petr: Já věděl, že hrál v Columbovi, jen jsem nevěděl, ve kterém díle – dík za info.

 3. Martin

  Johnny Cash je nesporně legenda, bohužel jen já nevím, která… Dosud jsem nebyl schopnej si o něm cokoliv zjisit. Jen všude slýchám o tom, že byl/je ? fakt dobrej. Tak nevim, mám ho na svým check listu a snad na něj někdy dojde i u mě.

 4. Matěj

  Martin: Pokud máš čas, jak ale čtu asi ne, mrkni na film "Walk the Line" (2005) – buď Tě k Johnnymu přivede a nepustí nebo naopak. Samotná Johnnyho hudba bez znalosti jeho života, kterou získáš právě oním filmem, je skvělá, pravdivá, ze života a člověku opravdu hodně dá. Pokud ale budeš jeho život znát, proč jednotlivé písně napsal, dá Ti to mnohem víc. Třeba "Walk the Line" je o pokušení podvést svou ženu, "Cocaine Blues" je o jeho zkušenostech s drogami, "Man in Black" vysvětluje, jaký Johnny opravdu je…

 5. Matěj

  Mimochodem – některé Johnnyho písně ve spolupráci s jedním Američanem překládám (ne umělecky), takže bych sem pak hodil jejich překlady. Walk the Line je skoro hotová.

 6. Matěj

  Vláďa: Na to jsem koukal, hledal všechny možný CZ překlady, ale žádný se mi nelíbil – přímé překady (jako dělám já) jsou od lidí, co anglicky neumí, resp. s nikým překlady nekonzultovali a jsou až příliš hrubé a doslovné, někdy i za nesprávného překladu frázových sloves a podobně. No a překlady á la Greenhorns nemám rád už vůbec – nějak v tom nevidím to, co v původní písni (teda kromě melodie).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s