Filmy: Než si pro nás přijde a Walk the Line (aktualizace pro angličtináře)

Normální

Ty svátky na mě asi nějak působí, protože jsem poslední dobou ze všeho nějak na měkko. Ale proč píšu… Koupil jsem našim k Ježíšku (mimo pár jiných drobností) 3 filmy, u kterých jsem se trochu bál, co na ně řeknou. No, abych byl přesný – jen u dvou jsem se bál, protože třetím filmem byla brilantní klasika s taktéž brilantním duem Jack Nicholson a Helen Hunt, Lepší už to nebude (As Good as It Gets). Ty zbylé dva jsme dneska zkoukli a možná to byla ta poslední kapka v mé sváteční číši nostalgie.

O čem budu psát? Oba jsou to relativně nové filmy – 2005 a 2007 (resp. 2007 a 2005 ve správném pořadí). Prvním je (dá se říct) nicholsonovská citově hořká komedie Než si pro nás přijde (The Bucket List) a tím druhým umělecky ztvárněná biografie legendy country, Johnnyho Cashe s názvem Walk the Line.

Než si pro nás přijde (The Bucket List) – 2007

Než si pro nás přijde Když se sejde Morgan Freeman s Jackem Nicholsonem, co jiného může vzniknout než vynikající film. Nestalo se jinak ani tentokrát. Edward (Jack Nicholson) je postarší, velice úspěšný, avšak arogantní multimilionář. Carter (Morgan Freeman) je také postarší, chytrý a skromný automechanik. V de facto stejnou dobu se tito dva pánové dozví, že mají rakovinu, bohužel však v takovém stádiu, kdy již není cesty zpět. Verdikt zní jasně – 6 měsíců, maximálně rok. Při pobytu v nemocnici na onkologii se z Edwarda a Cartera stanou přátelé, načež po vyslechnutí zdrcujícího verdiktu dostane právě Edward nápad, že musí před smrtí spolu ještě něco zažít. V tu chvíli začíná bláznivá jízda dvou starých pánů, kteří se (mimo jiné) vydají na Čínskou zeď, do Egypta na pyramidy či do Himalájí.

To by k ději stačilo, teď něco o zbytku. Kameru a střih hodnotit nebudu – pokud nemám námitek, není nutné cokoliv říkat – asi svou práci odvedl režisér, střihači a kameramani dobře. Spíš se zmíním o hereckých výkonech. Než něco řeknu, stačí jedno slovo – výborné. Ano, takové opravdu byly. Čekali jsme něco jiného? Nicholson hraje svůj oblíbený druh role. Pokud k tomu přidáme jeho herecké nadání, není co řešit. V případě Morgana Freemana je to naprosto totožné.

Mně se film moc líbil. Nebude vás nudit, je přesně takový, jaký má být – akční a veselý střed, kdy dva staříci blázní, je orámovaný citovými pasážemi z nemocnice či z domova.

Walk the Line – 2005

Walk the Line Jestli je mezi vámi někdo, kdo nezná Johnnyho Cashe, požádejte strýčka Googla, aby vám doplnil povinné vzdělání. Teď můžeme pokračovat… Walk the Line je jednoduše velmi minimalisticky a do jisté míry umělecky ztvárněnou biografií této legendy. J.C. hraje Joaquin Phoenix (také známý jako šílený Comodus z Gladiátora, kterého Russel Crowe na konci propíchne), jeho životní lásku June Carter zase Reese Witherspoon. U Joaquina jsem si byl jistý, že výkon bude bez chyby, v případě Reese jsem se maličko bál. O co víc jsem se bál, o to lépe Reese hrála. Ne, vážně – herecky byl film zvládnutý výborně.

V tomhle případě nemá smysl psát, o čem film je, tedy rozepisovat jeho děj. Naopak tady se zaměřím na střih a celkové pojetí. Jak jsem zmínil, film je pojatý značně minimalisticky – veškeré scény a situace jsou divákovi servírovány v detailech, malých záběrech, zároveň za minimálního počtu aktérů a v krátkých úsecích. Vše ale dokonale zapadá v jednolitý celek, doprovázený a spojovaný nezapomenutelnými hity Johnnyho Cashe (Walk the Line, Jackson či Ring of Fire).

I tenhle kousek na stříbrném nosiči se dobře sledoval, byl plný emocí, napětí. Líbilo se mi, že se zaměřuje hlavně na osobní život Cashe, na jeho trable, vysvětluje jeho důvody k určitým věcem, jeho životní postoj, ukazuje pozadí jeho kariéry, ale končí pravým happyendem.


Aktualizace 28.12.2008 12:48

Zajímavosti z obou filmů pro angličtináře

The Bucket List: Pokud nejste dobře znalí anglických zvyků a slangu, dost dobře si nedokážete odvodit (aspoň já to teda nedokázal), proč se film v originále jmenuje “The Bucket List”. Onen bucket list je seznam, který si píše Morgan Freeman. Přeložen je jako bačkorový seznam. Jde o to, že fráze kick the bucket znamená zaklepat bačkorama.

Walk the Line: Tady nebudu vysvětlovat, proč Walk the Line – je to jasné – je to jedna z nejznámějších písniček Johnnyho Cashe a v podstatě podtrhuje děj filmu a jeho vztah s June Carter. Podtitul Láska spaluje je zase z hitu Ring of Fire. Co chci vysvětlit je ale písnička Jackson, kterou zpívá hlavní hrdina se svou (budoucí) ženou – městečko Jackson bylo v USA proslulé jako útočiště rozvedených, proto se po čase fráze go to Jackson (jet do Jacksonu) vžila jako dát se rozvést.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s