Windows Live beta EN – neodolal jsem

Normální

Všichni uživatelé portálu a služeb Windows Live (ať už bloggeři či "hotmailisté") si nemohli nevšimnout příchodu aktualizace (myslím, že "Wave 3"), která službám nezměnila pouze vzhled – ten mimochodem chválím, zvlášť použití pěkného fontu Segore UI z Windows Vista – ale změnila i mnoho funkcí a služby spolu daleko více provázala. Provázanost zatím staré Windows Live programy neuměly, proto jsem neodolal a nainstaloval nové beta verze (v angličtině smile_sad).

Základní změny

Zásadní změny se udály především v pojetí domovských stránek jednotlivých sekcí (Spaces, SkyDrive a podobně) – od nynějška se na nich, jak víte, zobrazují dosti detailně všechny akce, které učinili vaši "přátelé", resp. od nynějška vaše "síť". Kromě nových postů, fotek a souborů zde uvidíte i komentáře, poznámky, změny stavu a další záležitosti. Je to dost praktické, protože víte, co se děje nejen na vašem účtu (nové komentáře a podobně), ale i na účtech ostatních přátel, o kterých byste se jinak podrobněji nedozvěděli. To je tedy první zásadní změna, na kterou navazují i programy Windows Live.

Druhou (a poslední) zásadní změnou je právě provázanost, která doposud chyběla. Jasně – byla tu různá informační okénka, tabulky, gadgety, ale ve své podstatě spolu služby nijak nespolupracovaly. S tím je teď konec. Veškerou správu dat přebírá s definitivní platností SkyDrive, což je nanejvýš logické řešení. Váš "nebeský disk" ovšem získal dost podstatný upgrade, a sice navýšení prostoru z 5 na krásných 25GB. Co se tedy nyní v SkyDrive ukrývá? Jak sdílené soubory samotného SkyDrive, tak všechna data Spaces, především fotografie, resp. fotoalba.

Windows Live Messenger Beta

Nejvíc mě ze všech aplikací pokročil právě Messenger, který, stejně jako vše ostatní, změnil vzhled, ale i markantním způsobem své funkce. Možnosti změny vzhledu doznaly podstatného zlepšení, a i když na tyhle "blbůstky" moc nejsem, musím uznat, že se to povedlo. Můžete nyní použít jakýkoliv obrázek jako motiv svého komunikátoru, ten si z něj vytáhne i barvy a celý zbytek udělá za vás. Dokonce tu máme i novou funkci, kterou jsem ale už v nějakém IM programu viděl, kdy si můžete pro každý stav vytvořit své vlastní obrázky pomocí webkamery (normální, veselý, smutný, …).

wlm9beta wlm9beta_konv

Seznam kontaktů je nyní přehlednější proto, že si můžete vybrat tzv. "oblíbené kontakty", které se ve výchozím nastavení zobrazují nad těmi běžnými, mimo skupiny a jsou výraznější. Komunikační okno má taky něco do sebe a doznalo změn ve prospěch přehlednosti – (zatím) nic víc. Novou funkcí je prohlížení fotek, kdy si označíte fotky, které chcete s online kontaktem na druhé straně prohlížet a spolu je komentujete – program vám ukazuje, na kterou fotku se momentálně díváte, přepne-li ji někdo. Celé to probíhá v reálném čase. Pro mě asi ne moc využitelná funkce, nicméně svůj potenciál jistě má.

Když jsem mluvil o provázanosti, Messenger je v tomhle směru asi nejdál – již nenabízí sdílené složky, ale odkáže vás na SkyDrive. Což o to, fajn nápad, ale v betě zatím bez funkce, protože tu není žádný "uploader" nebo správce souborů, už vůbec ne nic, co by je snad aspoň zobrazilo – vše přes Internet Explorer. Pevně ale věřím, že se něco takového ve finální verzi objeví. Komunikátor ukazuje pod seznamem kontaktů, tedy v hlavím okně programu, nedávné akce ve vaší síti, tedy u vašich přátel. Rolují tam v podobném zobrazení jako na webu.

Co ale ještě není dodělané? Minimálně jedna věc – historie komunikace. Ta zůstala původní z verze 8.5 a opravdu by změnit chtěla, protože je jen velmi jednoduchá. Jinak nemám výhrad – stačí už jen dodělat češtinu a jsem s Messengerem spokojen.

Windows Live Fotogalerie Beta, Mail Beta, Writer Beta

Ve fotogalerii se změnil na první pohled de facto jen design. Ve skutečnosti ale přibylo pár relativně užitečných funkcí. Zajímavé třeba je, že program umí docela úspěšně ve fotkách vyhledat obličeje a vy k nim pak přiřazujete jména. Jde to pochopitelně i ručně. Celé to souvisí s novou funkcí Windows Live, která se uplatnila i na webu – jednoduše na fotkách označujete lidi, aby se vědělo, o koho jde. Tohle mi přijde praktické. Co mě na Fotogalerii mrzí? Je škoda, že nebyl integrován nový systém fotogalerií, tedy spolupráce se SkyDrive –galerie nového systému nevidíte, nemůžete je editovat ani do nich přispívat. Tedy funkčnost na bázi verze 2008 – tady by to změnu chtělo a ona samozřejmě přijde, ale mohla tam už být!

wlpg9beta wlpg9beta2

Co říct o Windows Live Mailu? Pokud jsem si všiml dobře, nic moc se nezměnilo – ostatně nebylo celkem co. Pouze přibyla česká kontrola pravopisu, pokud jsem se díval dobře (to je opravdu pozitivní zjištění, nicméně není to trochu pozdě?!). Důležité je poznamenat, že v sobě program integruje kromě mailu, kontaktů, čtečky RSS a "newsgroups" konečně i jednodušší kalendář. Jinak řečeno – Windows Live Mail už teď dost slušně konkuruje třeba Mozille Thunderbird s doplňkem Lightning.

wlmail9beta wlmail9beta2

Writer zůstal opět pouze s drobnými změnami, ale ani zde nemám námitek. Především se jedná o konečně pokročilejší práci s obrázky – ořezávání, otáčení, více druhů efektů. To chválím, víc toho snad opravdu ani nebylo potřeba. Ještě bych ale snesl českou kontrolu pravopisu, milý Microsofte! Dodatečná poznámka: Beta verze Writeru si nějak neumí správně načíst vzhled blogu, takže funkce “Edit using theme” a “Preview” nefungují, resp. nefungují správně, protože není načtené schéma.

wlw9beta

Novinky: Live Call Beta, Live Movie Maker Beta

Live Call je, z toho, co jsem pochopil, takový jakýsi Skype. Víc informací po mně ale nechtějte, uvidíme dále.

I aplikace Movie Maker přešla do rodiny Windows Live. Je to asi kvůli antimonopolním úřadům a je to rozumné řešení. Nevšiml jsem si zásadních změn, jen to zas líp vypadá a používá to vzhled Windows 7 resp. Office 2007 spolu s Ribbonem. Ze všech programů mi ale právě Movie Maker přijde nejméně dokončený a skoro nic neumí (ve srovnání s Movie Makerem ve Windows Vista). Co ale umí navíc? Umí přímo nahrávat výsledné video na internet do Soapboxu, YouTubu, Flickeru a dalších (stáhnete si oficiální pluginy).

wlmm9beta 

Jaký je tedy závěr?

Jediný program rodiny Windows Live, který má smysl aktualizovat, je Messenger, eventuelně ještě Fotogalerii a Writer (oba přináší zhruba stejně málo významné změny). Naopak instalovat Movie Maker nemá smysl vůbec.

Reklamy

2 thoughts on “Windows Live beta EN – neodolal jsem

  1. Tomáš

    Souhlasím, vývojáři udělali velký krok, ale jediné co se dá zatím rozumně používat je Messenger a Writer. Největší problém mám s Photogallery – pokaždé když ji spustím mi to naprosto zahltí procesor, doufejme že vývojový tým ještě hodně zapracuje, či vyjde ještě jedna beta. Ale ten Messenger …. nemá na poli IM konkurenci! 🙂 Jinak Windows Live udělali velký krok, doufejme že hoši z Live mají potenciál služby i nadále zlepšovat 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s