Kazetové bomby nebrat!

Normální

Dnes v televizních novinách (tedy ne v těch bulvárních na TV Nova, ale na veřejnoprávním kanále) jsem zaslechl zajímavou zprávu – všechny země světa podepisují hromadnou dohodu o tom, že nebudou používat v boji kazetové bomby. Ono hromadné podepisování a zasazování se o "dobrou věc" probíhá zhruba od května. Oč jde? Kazetové bomby údajně zabíjí největší počty civilistů, proto je tedy logické je zakázat. Proč je tomu tak? Kazetové bomby (event. clusterové bomby jako jsou řady CBU) fungují na tom principu, že po odhozu ze sebe ve vzduchu rozptýlí množství menších "bombiček", které pak účinkují na daleko větším území než jedna samotná velká bomba. Problém ale je, že některé z těchto "bombiček" nevybuchnou, pouze se zaryjí do země a tam čekají v podstatě jako nášlapné miny na turistu, co půjde kolem. To je samozřejmě nešťastné a dodnes slýcháme případy z bývalé Jugoslávie, jižního Libanonu či (brzy) jižní Osetie, kde jsou podobnými překvapeními v hlíně mrzačeni nebo zabíjeni lidé (pokud si u tatíčka Googla vyhledáte "cluster bomb", najdete nejenom příjemné informace a záběry).

Druhá strana mince

Na věc jsou ale minimálně dva pohledy. Výše byl uvedený ten první, tedy bomby zakázat. Druhý pohled, ke kterému se hlásím i já, však říká, že samotný problém přece není v kazetových bombách jako takových (miny taky nikdo nezakáže), ale v jejich použití. Já osobně bych kazetové bomby nezakazoval, omezil bych jejich používání a nařídil určitá opatření po náletech – něco ve smyslu "odminování" postižené oblasti. Stejně jako USA jsem toho názoru, že tento druh bomb má své uplatnění, nicméně to by se mělo hledat s rozvahou a případnými důsledky!

Reklamy

3 komentáře: „Kazetové bomby nebrat!

  1. Vladimír

    kazetový bomby jsou humus, páč jsou necílený – zasáhnou moc velký prostor a můžou to odnést nevojenské cíle. zakázat!

  2. Martin

    Názor z jiného koutu… přijde mi trošičku absurdní jednat o zbraních jakožto o věcech na zabíjení lidí… které používat a které ne. Prostě mi to přijde schyzofrení, zakazovat nášlapné protipěchotní miny, cluster bomby apod. když se dnes a denně lidi na světě snaží zabíjet a navzájem eliminovat… přičemž množství hraje zásadní roly… čím více mrtvých za co nejkratší dobu s co nejmenšími náklady, tedy s co největším efektem. Je to šílenství lidského druhu. Jaderné a biologické zbraně jsou mnohem mnohem nebezpečnější než tyto "konvenční" zbraně… a možná se dočkáme doby, kdy moderní verze těchto nekonvenčních zbraní budou konvenčně využívány,,, již dnes se používají střely obohacené o uran apod. Nic nebrání nikomu vymyslet jiné šílenosti na bázy nekonvenčních zbraní… A co, budeme je taky zakazovat ? K čemu zákaz pomůže, když větší množství válek dnes ve světě není ani za nechet "džentlemnských" ? Dnes je podlost a rafinovanost, lež a klam součástí každé války… ženevské konvence, lidská práva a všechno podobné "papírové" právo ve své podstatě během konfliktů neplatí. A je ""jedno"" kolik lidí na to doplatí… ve válce se počítá na kusy, ne na lidské osudy… Být humanista a zakazovat jisté zbraně je lidská domýšlivost, arogance, ješitnost a patetismus v jednom. Zakázat nebo ne, je to ve výsledku úplně jedno, protože až se strhne pořádná mela, stejně do toho každej půjde čímkoliv co bude po ruce… nám lidem je to jedno, jsme takový.

  3. Doom

    uff, po změně systému live nejde odesílat komentáře z opery. a takovej krásnej komentář jsem měl nachystanej :-(no, nic. kazetový bomby zakázat. jak už psal Vláďa – díky nemožnosti to pořádně zaměřit nikdy nevíme, kam do spadne. navíc, už chci vidět nějakou armádu, jak po sobě uklízí miny a submunici. vojáci to vojebou :-(kdepak, různé clusterové bomby a mine dispensery by měly být smeteny do propadliště dějin.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s