Hvězdná brána – Návrat (aneb když se to udělá líp)

Normální

sg-continuum Jak je už poslední dobou mým dobrým zvykem (a jak jsem taky slíbil), zase jsem neodolal a koupil poslední Stargate film s názvem Continuum (v české "lokalizaci" Návrat) – vyšel v pondělí 20.10. a jelikož jsem měl předobjednávku, hned v úterý na mě čekal doma, až se vrátím z koleje. Minule jsem psal o předposledním filmu z novodobé produkce Stargate, tedy o Arše pravdy. Neskrýval jsem ale lehké zklamání, ač se jednalo o důstojné a dějem přeplněné ukončení boje s Orii. Ukázalo se ale, že můj lehce negativní pocit z režie byl oprávněný – nový film Návrat nerežíroval Rob Cooper, ale producent Martin Wood. Archa byla (řekněme) často dost laciná, což by nebyl největší problém (z 9. a 10. řady SG-1 jsme na to už lehce zvyklí), problémem ale bylo, že i přes naprosto akční děj celý film pokazil střih a režie – scény na sebe často špatně navazovaly a podobně. Continuum musím v tomhle směru naopak hodnotit velice pozitivně – prostě Martin Wood režírovat umí.

Dabing

Začnu jako minule, a sice dabingem. Jak nám MGM a Bonton slíbili, dabing je původní "novácký". Fanoušci jsou z toho celí odvázaní a minulý dabing zatratili. Nerad to říkám, ale ten současný ("originální") není ani z poloviny tak dobrý jako ten minulý – hlasy často prostě nesedí (vyloženě utrpení jsou dabéři, resp. jejich hlasy, plk. Mitchella a Valy – Cam zní jako patnáctiletý hošík, Vala zase bez výrazu, přitom Claudia Black má v originále tak silný výraz a anglický akcent!), ale abych jen nehanil – gen. Hammond, Ba’al a v neposlední řadě Jack O’Neill jsou prostě stará dobrá hodící se klasika.

Film

Stejně jako při hodnocení Archy pravdy, ani Continuum nemůžeme brát jako plnohodnotný film. Zároveň přemýšlím nad tím, jestli by z filmu něco neznalec Hvězdné brány vůbec měl – myslím ale, že určitě ano. Abych ale zase srovnal s minulým SG filmem – Návrat se k celovečernímu filmu blíží opravdu daleko víc.

Jak jste asi zaslechli, Kontinuum pojednává především o Ba’alovi a cestování časem – podaří se mu změnit minulost a naši oblíbenci z SG-1 (tedy alespoň ti tři, kteří zbudou) se ocitnou ve změněné současnosti (znáte to – bylo narušeno časoprostorové kontinuum a současná současnost je jiná než ta původní, protože se změnil tok dějin – tak nějak by to vysvětlil doktor Emmett Brown z Návratu do budoucnosti – "Marty, ty vůbec neumíš myslet čtyřrozměrně!" "Jo, tak to mi dělá trochu problém, doktore."). Ve finále to samozřejmě opět dospěje k tomu, že zase zachraňujeme svět.

Ve filmu se párkrát mihne i oblíbený (teď už) brigádní generál Jack O’Neill (tedy Rick Anderson známý z MacGyvera). Je na něm vidět, že s SG už toho moc společného nemá, Rick nám trošku zestárl a "zdědkovatěl". Bylo fajn taky znovu vidět Dona S. Davise, alias generála Hammonda, který nás dlouhá léta provázel coby velitel SGC v sezónách 1-8. Mnozí asi vědí, že Don Davis dlouhá léta bojoval s rakovinou a v červnu této nemoci podlehl. Za zmínku o hereckém obsazení ještě stojí, že jsme v jedné scéně mohli znovu zhlédnout celou skupinu nejmocnějších vládců soustav – nechyběl samozřejmě Ba’al, ale hlavně jsme tu měli staré známé Goa’uldy Krona, lorda Yu nebo oblíbenou genetickou manipulátorku Nirti.

Martin Wood na F-15
Režisér Martin Wood vysvětluje Benu Browderovi, co dělat v F-15

Co na to Matěj?

Mně osobně se Návrat líbil zhruba desetkrát víc než Archa pravdy. Včera jsem se na něj s chutí podíval a nelitoval jsem ani vteřiny, ani koruny, o Arše tohle říct tak úplně nemůžu.

Reklamy

2 thoughts on “Hvězdná brána – Návrat (aneb když se to udělá líp)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s