Týden s Diamantem – nová ROM, fólie Brando a další

Normální

HTC Touch Diamond O tom, že jsem si před týdnem koupil HTC Touch Diamond snad už psát nemusím (vše je zde). Z důvodu, že je tento skvost stále (řekněme) "v kurzu", rozhodl jsem se napsat pár slov z jeho týdenního používání, protože si myslím, že by tyto informace mohly být stále pro někoho přínosné. Musím ale předem poznamenat, že rozhodně nejsem náročný uživatel (možná i proto nemám Touch Pro, který je na můj vkus už trošku velký a hardwarovým klávesnicím neholduju) a v drtivé většině případů jsem si zatím vystačil s předinstalovanými aplikacemi. Možná tím v očích mnoha lidí klesnu, ale je to opravdu tak.

Dotykový displej

První věc, o které bych se rád zmínil, je dotykový displej. Jeho citlivost je z mého úhlu pohledu trošku nedostatečná, resp. nerovnoměrná. Nejvíc je to cítit u krajů a v rozích. Problém je totiž v jeho konstrukci – jelikož je napevno začleněn do lícní strany přístroje, rohy a hrany krycí vrstvy se prohýbají méně než střed – to je logické, protože vlastně přemáháte samotný materiál. Jaké to má dopady na používání? Pro stisknutí zavíracího křížku nebo tlačítka Start (eventuelně pro použití posuvníku) je nutné trochu více přitlačit. Není to nic hrozného, na druhou stranu je ale pravda, že u běžných zařízení, která mají dotykový displej řešený klasicky jako samostatný a oddělený prvek (viz. třeba můj bývalý E-TEN Glofiish X600), nic takového nepoznáte.

TouchFlo 3D & ovládání prstem

A je to tu – TouchFlo 3D, tedy upgrade z klasického TouchFlo "2D". Pro ty, kteří se s tímto pojmem zatím nesetkali – jedná se o plugin do Today obrazovky, který funguje jako jednoduše ovladatelné centrum všech základních funkcí telefonu – čas, kalendář, budík, oblíbená čísla, SMS, e-maily, internet, fotky, muzika, počasí, odkazy na oblíbené aplikace a další záležitosti, které jsem zapomněl. Z názvu již vyplývá, že je plně ovladatelné prstem (tedy není potřeba stylus). Pomocí gest se přesouváte mezi obrazovkami (každá funkce má svou) a v jednotlivých obrazovkách zase gesty proplouváte jejich obsahem. Já hodnotím TouchFlo 3D velice kladně – je vzhledné (pro některé to jsou ale "omalovánky"), pohodlné, relativně rychlé a máte vše na jednom místě. Jelikož je dnes v módě všechny dotykové pokusy porovnávat s iPhone, ani já se tomu nevyhnu – TF3D jednoznačně není tak dokonalé jako dotykové ovládání jablečného telefonu. Od uživatele se žádá, aby se s telefonem sžil, gesta si "osahal" a naučil se je s ohledem na méně citlivý displej používat. Problém to ale v 99% případů není, občas se ale buď vy, nebo přístroj prostě přehmátnete.

TouchFLO 3D

Diamond patří do řady HTC Touch, je tedy (nejen pomocí TF3D) přizpůsoben pohodlnějšímu ovládání prstem. Pluginem v obrazovce Today to sice nekončí, ale nebudeme si nic nalhávat – jedná se stále o Windows Mobile zařízení, takže pro všechny hlubší akce (nastavení a podobně) prostě stylus potřebovat budete. Přestože nepředpokládám, že by s tím někdo nepočítal, je dobré to zmínit. HTC ale udělalo maximum pro to, abyste stylus potřebovali opravdu jen na speciální úkony, při běžných by měl stačit prst (většinou). Jak toho bylo dosaženo? Tak především Start menu, všechna ostatní menu a nabídka SIP klávesnic jsou upraveny tak, aby se právě oním prstíkem ovládat daly. K tomu připočtěme zvětšené ikonky v nabídce programů a sadu "finger-friendly" SW klávesnic s podporou T9 (leč česká chybí, ale link ke stažení naleznete na konci příspěvku). Posledním důležitým prvkem je v TouchFlo odedávna obsaženém posunování obrazovky prstem (skrolování, chcete-li).

Hypermoderní klávesy & podsvícení

No, sice jsem to trošku zdramatizoval (jednak proto, že kláves je opravdu, ale opravdu pomálu), ale ve své podstatě jsou hardwarové klávesy (tlačítka) v HTC Touch Diamondu (a také vyspělejšímu pracantovi Touch Pro) v mnoha směrech unikátní. Proč? Na první pohled nic neobvyklého – máme tu navigační kříž s potvrzovacím středem, dva telefónky (přijetí a ukončení hovoru), tlačítko pro návrat na obrazovku Today a obyčejné vracecí tlačítko (resp. spíše tlačítko, kterému je přiřazena funkce v pravém horním rohu – zavřít, OK a podobně). Na boku pak kolébkové pro úpravu hlasitosti a nahoře všudypřítomné vypínátko. Zpět ale k navigačnímu kříži… Ten má na sobě (věřte nebo ne) dotykovou vrstvu – v podporovaných aplikacích bude mít za následek kroužení kolem středu zoomování (po směru hodin přibližování, proti směru oddalování). V aplikaci fotoaparátu bude mít navíc položení prstu na střed za následek spuštění ostření, po zmáčknutí se uloží fotka. Praktické, funkční, milé.

Potvrzovací střed je podsvícen čtyřmi diodami. Naštěstí pro nás mají ale daleko pokročilejší využití – při určitých událostech různě blikají. Třeba při nabíjení telefonu blikají tak, jako by se světlo přelévalo. Když je telefon nabitý, střed celý svítí. Příchozí SMS se zase hlásí blikáním v kružnici. Mrzí mě ale, že za prvé není možné nastavit druh blikání pro určité události, není ani možné blikání zakázat či povolit a taky nejde nastavit mu trvání (standardně je 5 minut, což je podle mě málo).

G-Sensor

No abych se o něm nezmínil! Ano – funguje, bohužel ho ale HTC zařadilo (resp. aktivovalo) pouze v několika aplikacích. V podstatě se jedná pouze o prohlížeč obrázků HTC a webový prohlížeč. Pak tu máme vysoce návykovou hru, která G-Sensoru využívá – Teeter (znáte ta bludiště s kuličkou, která ovládáte nakláněním plochy?). Poslední zajímavou funkcí G-Sensoru je automatické vypnutí zvuku příchozího hovoru, položíte-li telefon displejem dolů. Chlapci z XDA-Developers ale nezaspali a aplikace se už hrnou. Nejzajímavější jsou asi GSen (automatická rotace displeje) a Diamond Profile Switcher (zatřesete telefonem a přepne se profil na "vibrace" a zase naopak).

Světelný senzor & výdrž baterie

O něm napíšu pouze tu informaci, že ho Diamond má – slouží k automatické regulaci jasu displeje (v šeru jas sníží, na slunci zvýší). Používám jej ale teprve dva dny, takže dopad na baterku popsat nemůžu. Původně jsem ho totiž kvůli zprávám, že rapidně snižuje výdrž baterie, vypnul, s ROM 1.93 jsem mu ale dal šanci, tak uvidíme.

Výdrž baterie je jinak podle mě standardní – jedná se sice o pouhou 900 mAh baterii, nějaké zásadní problémy s nízkou výdrží jsem ale nezaznamenal. Prostě klasika Windows Mobile.

Foťák…

…má 3,2 MPx a disponuje automatickým ostřením (AF), snímky pořizuje kvalitní, možnosti nastavení jsou na telefon standardní – na úrovni CyberShotů od Sony Ericsson. Nemá ale světelného pomocníka v podobě LED diody nebo blesku – zde bychom museli zainventovat do vyspělejšího brášky Touch Pro. Nějaký ten snímek naleznete níže, berte je však s rezervou. Mimochodem byly foceny s původní ROM 1.37.

HTC Touch Diamond 013 HTC Touch Diamond 015

Fólie na dotykový displej

Samozřejmě jsem opět neodolal a koupil fólii novou. Původně jsem ji nechtěl kupovat hned, protože v balení s telefonem jedna byla. Jistě, standardní OEM kvalita, ale svůj účel plnila dobře. Problém byl ale v tom, že jsem ji lehce poničil (chcete-li vědět jak, mrkněte sem). Opět jsem šel do značky Brando, tentokrát ale do lesklé varianty – přeci jenom si Diamond zakládá na lesklém vzhledu, tak jsem to nechtěl kazit. A v neposlední řadě jsem zkoušel matnou fólii z X600 a musím říct, že obraz malinko rozkládala (VGA v 2,8" hovoří za vše).

Lesklá fólie Brando pro HTC Touch Diamond je opravdu kvalitní kousek. Její průhlednost je až nelidsky dokonalá, kvalita taky. Líbí se mi, že nemá (oproti originální OEM fólii) vykrojení pro čelní kamerku – zbytečně se tam drží nepořádek a k ničemu by to nebylo.

Nová ROM 1.93 a čeština

Už když jsem psal o tom, že jsem si koupil Diamonda, zmiňoval jsem novou oficiální ROM 1.93. Můj "Diamant" měl v Čechách nejrozšířenější ROM 1.37, která k nejrychlejším nepatří. V pátek ale jeden dobrák z fóra SmartMania.cz (Petr_K) vypustil oficiální češtinu, kterou Sunnysoft vyvinul právě pro novou ROM (původní čeština z 1.37 si s novou ROM nerozuměla). Neváhal jsem tedy ani minutu a ještě onen den (v pátek) na koleji přehrál ROM.

Verze 1.93 nepřináší žádnou změnu ve funkčnosti, ale čistě hrubý výkon, což nikdy není k zahození. Telefon je opravdu znatelně hbitější a zase má o pár megabajtů více volné RAM. HTC zapracovalo taky hodně na rychlosti TouchFlo 3D a odebrali některé zbytečné animace. Je pravda, že přechody už teď nejsou bůhvíjak "candy-eye", na druhou stranu se všechno děje svižněji (a hudební přehrávač už netrpí občasným "sekáním" písniček). Poslední poznatek z nové ROM je takový, že má displej subjektivně lepší odezvu. Odkazy na češtinu na konci příspěvku.

Opera Mobile a čeština

Všechny nové telefony od HTC (včetně Xperie) v sobě mají špičkový webový prohlížeč Opera Mobile ve verzi 9.5. Pro uživatele to znamená, že můžou zaostalý Pocket Internet Explorer hodit za hlavu a užívat si téměř desktopového pohodlí Opery. Prohlížeč zatím ale není česky. Je to dáno tím, že Opera 9.5 je stále ve fázi testování a vývoje, proto je zatím jediným podporovaným jazykovým balíčkem angličtina. Pokud se někomu nechce čekat, můžete si udělat český překlad sami (stačí si zkopírovat soubor WindowsOpera9Localeenglish.lng a přeložit ho). Nemusím ale podotýkat, že se jedná o stovky a stovky řádků textu, takže se asi vyplatí si spíš počkat.

Linky ke stažení

Reklamy

2 thoughts on “Týden s Diamantem – nová ROM, fólie Brando a další

  1. Martin

    Díky za postřehy… praktické. Každopádně si stále brousím zuby asi na verzi PRO. Přeci jen očekávám, že jej pořádně zapřáhnu a HW klávesnice určitě zhusta využiji.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s