Google Chrome – proč ne?

Normální

Když už mě Google i na své domovské stránce bombardoval výzvou ke stažení jejich nového (zatím beta) prohlížeče Google Chrome, neodolal jsem a stáhl ho tedy. Živě.cz prohlížeč v podstatě shodilo s tím, že je nevyzrálý, nic neumí a také ze strachu z možného budoucího scénáře "Tato služba Google funguje plnohodnotně pouze v prohlížeči Google Chrome". Ať je to, jak je a ať to bude, jak to bude, Google Chrome v této beta verzi není vůbec špatnou alternativou pro méně náročné uživatele. Ano – skoro nic neumí. Na druhou stranu, chybí mu asi jen 3 funkce, které bych potřeboval – čtečky RSS, e-mailové klienty ani podporu pluginů (v podstatě) nepotřebuju a nevyhledávám.

Okno Google Chrome

Jak se s Chrome pracuje? Inu – předně bych pochválil jednoduché, avšak vzhledné rozhraní, které uživateli nenutí stavový řádek (zobrazí se pouze jako bublina v nutných případech – najetí na odkaz a podobně; dokonce se uhne ukazateli myši, ale nezmizí – to mě docela zaujalo). Rozhraní využívá dokonce funkce Windows Aero, okno je tedy, stejně jako v případě IE7, průhledné. Do "chromáka" byla integrovaná i funkce z IE8 – zvýraznění adresy (pouze adresa serveru je výrazná, zbylé parametry, jako je konkrétní zobrazovaný soubor či GET tagy, jsou šedé). Rychlost prohlížeče je standardní – v podstatě stejná jako u Firefoxu (Opeře se ale nevyrovná). Nevím, jaké má Chrome vykreslovací jádro, zpracovává ovšem HTML velmi podobně jako linuxový Konqueror.

Adresní řádek Google Chrome

Stavový řádek Google Chrome

Co na to Matěj?

Matěj Chromu fandí – oknem Windows Aero mě dostal Mrknutí. Ne, vážně – myslím, že už teď je to použitelný, jednoduchý prohlížeč. Já ale čekám na IE8 Beta 2 v češtině – na 99% se stane mým primárním prohlížečem hned, jak vyjde (tj. zhruba v půlce září).

9 komentářů: „Google Chrome – proč ne?

 1. Matěj

  Jinak dodatek – data zpracovává Chrome podobně jako Konqueror proto, že s ním má asi v jádru něco společného, jelikož se hlásí jako mix KHTML (což by Konqueroru odpovídalo) a Safari :-).

 2. Vladimír

  do mýho PC nesmí bajt kódu od Google! Tam je zase nějakej postranní úmysl, určitě časem vyplave, že to sleduje tohle a tamto, nene, týhle společnosti nevěřim ani název…

 3. Doom

  seržo, na pár fórech jsem čet podobný paranoidní věci – a docela bych jim i věřím. je docela možný, že si upraví googlí aplikace tak, aby šly používat pouze s chrome.hulán má, co se gůglu týká, v dost věcech pravdu. z malé sympatické firmy se stává moloch, podobněj jako MS. jenže MS nabízí solidně propracovaný ekosystém serverů a služeb, google toho zatím moc neumí.

 4. Matěj

  Tyhle věci já moc neřeším (a spíš si fakt myslím, že to prostě byla bota), nicméně je fakt, že provar to je pěknej :-D.

 5. Vladimír

  jenom ještě doplním jeden komentář ze Živě:

  Chapter 12 (Dagobar (Anonym), 05.09.2008 10:50 ) nevhodný příspěvek? | reagovat

  Což o to, každej kritizuje Chapter 11 (ten byl vázně z pekla). Ale Chapter 12 nezměnili a ten mj. mluví o tom, že se zavazujete updatovat Chrome a že si Chrome může automaticky stahovat a instalovat co chce jako svou komponentu. To v principu např. dovoluje Google změnit funkčnost browseru, odstanit to, co se jim nelíbí (např. remover reklamy). Kdyby měl takovou klauzuli MS, tak všichni řvete jako šílení – tato klauzule plus vypečenosti jako WGA nebo retractování / změna funkcionality je v podstatě vrcholná kontrola nad tím, co se software můžete a nebo nemůžete dělat. Hnus nejhorší!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s