Fólie na dotykový displej (Windows Mobile zařízení) (přidány fotografie)

Normální

Věřím, že se spousta začátečníků ve světě telefonů s dotykovým displejem dostane do stejné situace jako já – tedy do situace, kdy je nutné vybrat a koupit ochrannou fólii na dotykový displej.

Proč fólii?

Na tuhle otázku vám jistě odpovědělo mnoho záznamů v Google (nebo samotní prodejci) – je jasné, že pokud budeme po displeji šmátrat plastovým hrotem stylusu, není možné, aby byl jeho povrch stále zánovní. Bez fólie se objeví škrábance, vrypy a další podobné druhy mechanického opotřebení. Zásadní věcí je, že bez ochranné fólie si tyhle všechny vrypy děláme přímo do dotykové vrstvy displeje. Pokud vás ani tohle neodradí, vězte, že po delším používání se stane displej více a více nečitelným (vrypy mění strukturu povrchu displeje, což vede k rozkládání obrazu právě v oblasti těchto vrypů) a za další (peníze platí na každého) – budete-li chtít telefon později prodat, za telefon s rýpanci na displeji peněz mnoho nedostanete.

Druhy fólií

Když to vezmu kolem a kolem, jsou v podstatě dva. Prvním typem jsou fólie nalepovací. Ty na sobě mají fyzicky lepidlo a jako jakákoliv jiná čirá samolepka se na displej nalepí. Špatně se sundávají, dají se použít pouze jednou. Druhý typ jsou fólie, které drží na displeji bez lepidla. Zároveň jsou omyvatelné, takže dokud jsou v použitelném stavu, můžete je sundat, omýt vodou a používat vesele dále. Je tedy asi zjevné, který druh je výhodnější.

Kterou tedy?

Samozřejmě tu statickou, tedy bez lepidla, na tom se shodneme všichni. Další výběr spočívá mezi lesklými a matnými (někdy označovanými za antireflexní) – tady je už volba čistě na vás. K telefonu jsem z výroby dostal fólii lesklou, nyní používám matnou (alias antireflexní). Rozdíl jsem nepoznal (a pokud si koupíte kvalitní, ani obraz nebude nijak poznamenaný), čitelnost na slunci ze sice zlepší, ale markantní rozdíl to není, takže tady bych spásu neviděl. Je ale pravda, že odlesky jsou ty tam, což je z mého úhlu pohledu výhoda.

V porovnání se zahraničím je zde v ČR mezi fóliemi výběr menší. Obecně vzato se ale dá říct, že za ty nejkvalitnější se zde považují fólie Brando (kterou teď používám).

Mé zkušenosti

Pokud jste k telefonu fólii dostali už v balení od výrobce, není to pro začátek špatná alternativa (obvykle se jedná o lesklé statické fólie) a okamžitě ji na displej aplikujte. Je to to první, co byste měli udělat. Já jsem takovou fólii používal zhruba dva měsíce a nijak závažněji poškozená nebyla (řekl bych, že by se ještě jednou tak dlouho určitě používat dala). Průhlednost je výborná, ovšem i přesto, že byla lesklá, maličko obraz zkreslovala, znát to ale bylo až při pohledu hodně zblízka.

Zhruba před měsícem jsem vyrazil do města a narazil jsem na obchod s telefony, kde měli i fólie. Neodolal jsem a po radách od prodavače, který prodávaný produkt vychválil, jsem fólii koupil. Její cena byla 70Kč, v balení byly dvě a měly univerzální velikost. Vystřihl jsem si ji a jal se ji "nanést" na displej. Samozřejmě se jednalo o nalepovací typ, fólie byla měkoučká jako igelit a po nalepení byl displej téměř nečitelný – lepidlo bylo tak strašné, že nejenom nebylo možné za žádnou cenu vyhladit bubliny, které po nalepení vznikly, ale navíc bylo lepidlo ne zcela průhledné – na displeji jsem měl bílé žmolky… Prostě a jednoduše – takové nekupujte! Sranda ale byla, když jsem ji chtěl z displeje sundat – ten boj si nedovedete představit!

"Skvělá" fólie za 70Kč 100_1892 my_screen_protector

Dnes dorazila matná fólie Brando. Abych shrnul a nastínil její kvalitu – fólie, kterou jsem dostal k telefonu od výrobce, byla v takové kvalitě, v jaké byly přepravní obaly fólie Brando… Zatím jsem tedy spokojený. Když si ale koupíte matnou fólii, je nutné si uvědomit a zvyknout si na fakt, že se stylus chová malinko jinak – povrch je hrubší, stylus tolik neklouže, v prstech cítíte značně odlišné "vibrace"… Skrz fólii je dokonale vidět (výrobce garantuje 99% průhlednost) i přesto, že je antireflexní, tedy zdrsněná. Aplikace proběhla naprosto vzorně, bez jakékoliv bublinky či ohnutého rožku. Materiál, ze kterého je fólie vyrobena, je podstatně tlustší a tvrdší než u fólie původní (či té strašné za 70Kč).

S matnou fólií Brando 100_1954 brando_protector_plus

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s