Stojí za to krást software?

Normální

Vyplatí se krást software? Nedávno jsem seděl u počítače s nelegálními Windows a snažil se na něj nainstalovat běžné věci (nicméně zdarma dostupné Veselý obličej). Mezi nimi nějaké malé programy od Microsoftu. Přešel jsem tedy do download centra Windows, vybral kýžený program a automaticky bezmyšlenkovitě kliknul na známé tlačítko ve žlutém pruhu "Ověřit pravost systému" s očekáváním, že se místo něj objeví v modrém poli "Stáhnout"… co se asi stalo, že… "Pravděpodobně jste se stali obětí softwarové kriminality…"

Když jsem si představil, co bych všechno musel udělat (a co jsem dělal), hned mě chuť jakkoliv stahovat naprosto přešla! Tak si to vezměte – stáhnout muBlinder, který ošálí WGA, aby se nainstalovaly aktualizace. Mimochodem – stažení muBlinderu není žádná sranda – člověk se nejdřív musí zaregistrovat v pochybném fóru, počkat na potvrzovací mail, potvrdit registraci, znovu zkusit stáhnout aplikaci, rozbalit, spustit, aplikovat… No a co člověka čeká, když už třeba Windows Media Player 11 stáhne? No další "blindování" – je nutné obvykle instalaci aplikace rozbalit a upravit určité soubory (resp. nahradit těmi upravenými, které nabízí komunita muBlinderu), poté složitě dle jakýchsi pochybných (a pro většinu lidí naprosto nepochopitelných a nemožných) postupů instalovat. A tradá – po instalačním dopoledni máme funkční WMP 11! Wow! Teď ještě Windows Internet Explorer 7… Nebo ne – ten až zítra, to bude dalších šest hodin instalování, blindování a Bůh ví čeho!

Zajímavé – s legálním systémem za směšných 1 700Kč (Windows XP Home nebo Windows Vista Home Basic) mám tento proces hotový během 3 kliknutí myší za zlomek času (dvacet minut i s Internet Explorerem 7). A to jsem se ani nemusel registrovat v pochybných fórech!

A co jiný software? Podobné… Nelegální aplikace nemůžete aktualizovat (což je třeba v případě antiviru trošku problém) a pokud můžete, pouze po určitou dobu, než druhá strana zablokuje vaše těžce vyhledané "serial number" a vy pak musíte znovu (obvykle tak každý měsíc až dva) podstoupit hledání na serverech, které poskytují "zdarma" licenční čísla a různé jiné cracky. Zkoušíte jeden za druhým a pořád nic nefunguje, protože jsou všechna zablokovaná… A ještě si muset hlídat buildy aplikací, protože i u těch se často klíče liší… Vše hledáte samozřejmě se silným rizikem nejenom spyware a podobných svinstev, ale také trojských koňů či různých stopovacích cookies. Porno ani nezmiňuju, ale nemyslím si, že to by zrovna většině vadilo – spíš vyskakovací okna s kasinem jsou otravná, co? Paráda je si třeba nainstalovat nelegální Adobe Acrobat 8 Pro a nemoci ho aktualizovat na 64 bitovém systému – stará neaktualizovaná verze si s ním moc nerozumí. To pak člověku nepomůže ani vlastnit nelegální Vistu Ultimate společně s Office 2007 Enterprise Mrknutí. Mimochodem – jaké to je nemoci si aktualizovat filtr nevyžádané pošty v Outlooku?

Reklamy

3 thoughts on “Stojí za to krást software?

  1. Vladimír

    absolutně souhlasím – systém a velký aplikace/hry jen legálně! u malých utilit se snažím hledat freeware a teprve když neuspěju, použiju nějaký "opravený" shareware". ale to jsou opravdu vyjímečné případy, protože na 90% věcí je freeware.

  2. Luděk

    Kolik bereš od Mrkvosoftu za tuhle trapnou a otřesnou reklamu……buď jsi úplnej trouba, když neumíš hacknout ani pitomej Acrobat, nebo ti Billy nabídl jeho veleúžasný Wokna až nadosmrti :DDDD

  3. Matěj

    🙂 Neberu bohužel nic. Samozřejmě, že umím "hacknout" Acrobat, ale řekni mi jediný důvod, proč bych si měl připadat radši jako zloděj, než dát peníze za kvalitní software? 🙂 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s