Já versus Vista x64 – 0:1 (Heroes of Might and Magic IV)

HoM&M 4 - Vista x64 Nerad to říkám, ale dnes poprvé jsem byl z Visty x64 vážně smutný. Nedávno jsem si totiž koupil srdcovou záležitost Heroes of Might and Magic IV (od CDProjektu včetně obou datadisků, aktualizace 3.0c, tedy včetně multiplayeru a v češtině). Byl jsem přesvědčený, že s Windows Vista x64 nemůže mít hra problém, když běžela na 32 bitové verzi… jak hrozně jsem se mýlil… (no jo – naivita kombinovaná s nedůsledností)

Modrá obrazovka mi nedala šanci!

Stalo se to, co člověk pod Vistou (popř. Windows XP) téměř nevidí – zjevila se mi modrá obrazovka (BSOD, chcete-li – naštěstí tam nikde nebyla holubice s fotkou premiéra – omlouvám se, musel jsem J). Jak k tomu došlo? Hru jsem běžným způsobem úspěšně nainstaloval a pokusil se ji spustit. Zobrazila se černá obrazovka, známý kurzor HoM&M, tedy rytířská rukavice, a ukazatel moderních přesýpacích hodin ve stylu Aero. Ten se po pár vteřinách zastavil a následovala obrazovka vyvedená v takové barvě, které se uživatelé počítačů báli dávno před Mirkem Topolánkem – ano, hádáte správně, ukázala se mi dlouho neviděná, avšak o to horší modrá smrt. Když se to stalo, zkoušel jsem na internetu hledat řešení…

Nic nepomůže…

Na internetu jsem objevil možná řešení, dokonce jsem zabrousil i na oficiální web CDProjektu.

Rady, které nepomohly:

 • Nepoužívejte Windows Vista x64
  Rada k nezaplacení, ale… bohužel J.
 • Nastavte emulaci na Windows XP SP2 a práva správce
  Nepomůže ani o píď! Modrá obrazovka se zobrazí zas.
 • Instalace aktualizací systému (zejména KB938194) pro lepší kompatibilitu
  Všechny aktualizace mám nainstalované včetně SP1.
 • Aktualizujte software ochrany StarForce
  Tato hra ji pravděpodobně nepoužívá – updater nenalezl žádný StarForce software.
 • Nainstalujte nejnovější patche hry
  Nejnovější patch 3.0c již hra obsahuje.
 • Aplikujte na hru crack, možná je chyba u ochrany
  Bohužel ne – zase BSOD.

Kde je chyba?

Až později jsem nastavil "při modré obrazovce nerestartovat" a přečetl jsem si, že je chyba v souboru cdd.dll (Canonical Display Driver, má verze je 6.0.6001.18000, umístěn v C:WindowsSystem32). Na internetu se tenhle problém řešil a všude jsem našel pouze řešení, které se rovnalo prvnímu bodu výše, tedy "nepoužívat 64 bitový systém". Moc toho už teď asi nenadělám, hru si ale nechám – třeba se někdy časem objeví řešení, já ho ale asi po 3 hodinách hledání na internetu nenašel. L

Advertisements

Posted on 28.5.2008, in PC hry. Bookmark the permalink. komentáře 4.

 1. Vladimír

  Děsíš mě – zvažuju přechod z WinXP PRO 32bit na Vistu 64bit, ale chci aby mi tam chodily hry, který mám.
  K tomu patchi, který zmiňuješ – ten není součástí SP1 pro Vistu a nejsem si moc jistej, jestli je ve Windows Update, takže bych ho radši zkusil instalovat manuálně.
  http://support.microsoft.com/kb/938194
  Ale obávám se, že v tomto případě ti to stejně nepomůže 😦

 2. Mě to taky vyděsilo, pro jistotu jsem ještě zkusil podporu Microsoftu, ale nepředpokládám, že by nějak poradili. Každopádně CDProjekt nemá řešení (tedy, ehm, nepoužívat Vistu x64, což za řešení nepovažuju), UbiSoft o problému nechce slyšet (upřímně – nedivím se, uzavřeli to tím, že Vista x64 a 64 bitové systémy obecně nejsou podporované a tečka), takže uvidíme… Jinak ohledně KB938194 – samozřejmě jsem ho stáhnul (včetně dalších asi 5 updatů kompatibility), ale ukázala se známá hláška "aktualizace se vašeho systému netýká".

 3. To je pozitivní zpráva takhle po roce :-), ale naštěstí mě to už teď netrápí – konvertoval jsem zpět k 32 bitům a i s Windows 7 to hodnám zachovat.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: