Nesnášel jsem Microsoft, kradl jsem software!

Normální

Můj osobní názor…

Je to tak. A není to tak dlouho. Prostě jsem byl jako každý jiný puberťák (no, Bůh ví, jestli jsem už vyrostl), který ve 13 letech nesnáší odporný a zlý Microsoft, přestože má doma na počítači nainstalované kradené Windows (tenkrát asi 98 nebo 2000), nejnovější Office v Professional verzi a v neposlední řadě taky Adobe Photoshop. Ano – to jsem byl já a ano – naprosto to chápu, stejně tak, jako teď chápu ostatní klučíky, kteří dělají to samé. Byl jsem prostě úplně stejný blbeček, který když upravuje barvy fotky, nemůže použít GIMP, Paint.NET nebo jiný "podobný nepoužitelný shit", prostě jsem ten kontrast či barvy musel přece upravit v Adobe Photoshopu! To samé s webovými stránkami – přece když si děláte osobní stránku, nemůžete to napsat v nějakém "shitovém programu", ale rovnou v Dreamweaveru (s ničím jiným se přece ani nedá dělat)… a tak to šlo dál a dál. Pak se ale něco stalo – nejspíš do mě uhodil blesk, nebo jsem trošku dospěl – a najednou jsem si to všechno uvědomil. Postupně jsem přešel z nelegálních Windows XP na pololegální Ubuntu Linux (nějaká ta hra), poté na zcela legální Windows Vista.

Software jsem nepřestal krást proto, že bych se bál pokut nebo policie – to ne. Software jsem přestal krást proto, že to považuju za krajně nemorální a celý problém se softwarovým pirátstvím vidím jako problém výchovy a morálky, který se z nějakého důvodu jen těžko daří zlepšit. Absolutně mi nevadí, když software kradou děti – mám pro to pochopení, protože jsou to taky jen malí nevyzrálí blbečci, jako jsem byl ještě donedávna já. Pevně doufám, že dojdou tam, kam jsem došel já – tedy že zvítězí píle rodičů při jejich výchově a až nastane čas, uvědomí si, že to nebylo dobře a polepší se. No, a kdybychom šli do důsledku – co si na nich kdo vezme?

Co mi ale vadí, jsou běžní dospělí lidé, často počítačoví odborníci, kteří software kradou i přesto. Je to ale taky jistá známka nevyzrálosti a do jisté míry puberťáctví, protože právě pouze oni nevyzrálí blbečci chtějí jen to nejlepší, i když na to nemají. Právě proto, že jinde v životě se jim tyto potřeby naplňovat nedaří – prostě nejde říct si: "Ten novej Mercedes třídy S za 3,5 milionu se mi líbí – tak si ho ukradnu!" V tomhle případě si i nevyzrálý blbeček řekne, že na to auto prostě nemá, tak si koupí ojetou Felicii a je to tak naprosto správně! V případě software to tak bohužel nefunguje – nevyzrálý blbeček prostě ten nejlepší program chce, tak si ho za vynaložení minimální námahy ukradne a hraje si na profíka, který používá nejlepší aplikace. Ještě o něco horší jsou lidi, jako je jeden můj známý – ten používá svobodný operační systém Linux, protože podniká, takže musí být "čistý". Komické ale je, že stejně převládla nevyzrálá část jeho já a, když pominu, že pod Linuxem hraje ve WINE kradené hry, používá např. linuxovou verzi vypalovacího softwaru Nero – samozřejmě nelegálně. Snažit se ho poučit nemá cenu – vždyť on přece nemůže používat vynikající K3b nebo Gnome Baker či jiné kvalitní svobodné náhrady, on musí používat kradené Nero ze stejného důvodu jako jeho malí protějšci ve 13 letech… Inu, i pokrytci si zde najdou své místo.

Nejhorší skupinkou jsou ale lidé, kteří na kradení software ještě vydělávají. I dnes najdete na inzertních serverech spoustu lidí, co nabízejí hry za 60Kč s poznámkou "dohoda jistá" nebo "na vyžádání zašlu seznam". Nevím, k čemu to přirovnat, jestli k pašování nebo jen prostě ke krádeži a následném rozprodeji lupu… každopádně tito parazité vážně potřebují pevnou ruku, přičemž doufám, že se jich brzy zbavíme. Nevím, jestli si dokážete dost dobře představit, co oni dělají, resp. co dělají lidé, kteří si od nich software kupují – je vám jasné, že koupí takového CD či DVD dáváte peníze do kapsy zloděje? To máte možná lepší jít zrovna na Pankrác a tam házet peníze do cel – ono to vyjde na stejno! A CD? To se vždycky někde sežene.

Abych toto povídání ukončil zase zmínkou o mně – jak se má současný stav? Používám legální Windows Vista Home Premium x64, studentské verze Microsoft Office 2007 Enterprise (dříve verzi Home and Student, ale chtěl jsem i Outlook a Enterprise byla jediná, která obsahovala OneNote i Outlook) – cca 3000Kč, Adobe Creative Suite 3 Web Premium (původně pouze Photoshop CS3, ale chtěl jsem i další… škoda těch 1200Kč) – cca 2500Kč, AVG 8.0 – cca 450Kč. Z her to je pouze Max Payne Antologie, Heroes of Might and Magic 4 a Žhavé Léto 3 a půl (jehož koupě i za 37Kč velice lituju, možná se k tomu někdy dostanu a napíšu zážitky z celkem asi 15 minutového hraní). Když si to člověk spočítá, za software jsem utratil skoro stejné peníze jako za notebook, ale proč? Protože jsem ty programy chtěl! Přitom jsem klidně mohl používat OpenOffice.org, GIMP, PSPad Editor, Avast… a nezaplatil bych ani korunu. Prostě jsem si vybral jiné programy a koupil si je. Tečka.

Reklamy

2 thoughts on “Nesnášel jsem Microsoft, kradl jsem software!

 1. Vladimír

  výborný článek a zdravý názor! Gratuluju k prozření 🙂 Mimochodem – k tomu dochází obvykle ve chvíli, kdy mladý člověk přestane být závislý na rodičích a začne si sám vydělávat – najednou vidí, že všechno něco stojí a i na živobytí se peníze musí vydělat. A jak by k tomu přišli programátoři, kdyby za svou práci nedostali zaplaceno?
  Mimochodem, systém je dnes skoro zadarmo, i když je za peníze – za Vistu dám cca 3000,- a když vezmu v úvahu, že životnost PC je cca 3 roky, vychází mi to na 1000,- Kč za rok….za používání legálního systému a možnost čerpat podporu. A to se vyplatí, ne? 🙂
  O Linuxu nemluvě, tam lze najít řešení úplně zadarmo…jen s tou podporou je to pak horší…

 2. Matěj

  Omlouvám se, že jsem nereagoval, já jak neviděl tlačítko "citovat" nebo "odpovědět", tak jsem se neodvážil ;-). Jinak samozřejmě děkuju a myslím, že je to přesně tak, jak píšeš – asi to vážně souvisí s pochopením hodnoty peněz.
   
  Ohledně ceny Windows (a software obecně) s Tebou naprosto souhlasím – Windows Vista je v dnešní době natolik vybavený systém, že po jeho koupi už v podstatě není nutné další peníze vydávat – spousta výborných aplikací je vestavěná nebo zdarma dodávaná od MS (Windows Mail, popř. Windows Live Mail, Windows Media Player a podobně), další se dají zdarma stáhnout (OpenOffice.org, CDBurnerXP, Firefox, různé Commandery a já nevím, co ještě). A v neposlední řadě – cena OEM verze je natolik příznivá (spoustě lidí docela stačí i verze Home Basic za směšných 1700Kč, ale ani Home Premium za 2100Kč není nedostupná), že si ji může dovolit v podstatě každý. Přidejme k tomu Office Home & Student za 1500Kč a opravdu není co řešit.
   
  Linux – to je kapitola sama pro sebe. Já jsem byl spokojený, tak spokojený jako s Vistou ale ne.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s