Sky Fighters: Akce v oblacích aneb zachraň se, kdo můžeš

Normální

Sky Fighters: Akce v oblacích Včera jsem dostal příležitost zhlédnout již nějaký ten pátek starý film Sky Fighters: Akce v oblacích a své zážitky musím "hodit na papír". Nejsem žádný filmový recenzent, proto obvykle takovéhle věci nedělám, ale dnes mi nic jiného nezbývá – ta "stopa" v mé mysli, kterou vtlačil tento snímek jako pohorka horského turisty, kterého přepadl náhlý déšť, se jen tak neztratí, tak mi s tím snad pomůže tenhle příspěvek.

Nepsaným mottem (či podtitulem) tohoto francouzského filmu je "pokračování Top Gunu". Dovedete si tedy asi představit, oč se jedná (prostě silně zlaicizovaná vzdušná akce, jinak řečeno: film o dokonalých pilotech a silných strojích). Možná už o mně víte, že se celý svůj (krátký) život zajímám o letadla – na filmech, jako je Top Gun či Železný orel, jsem vyrostl. Dnes se při nich už pouze pousmívám, ale rád se na ně přesto podívám. Sky Fighters už ale nechci vidět nikdy! J Když pominu fakt, že francouzské stroje (i když se v tomto případě jedná o nejnovější Mirage 2000) nemám rád a radši bych dal přednost americkým strojům, stále tu zbývá mnoho faktorů, které člověk nepřekousne a některé scény svou debilitou zatřesou i s naprostým laikem.

Kde udělali soudruzi z Francie chybu? Základem filmu je zpočátku zajímavý děj, který se po sérii naprosté střihačské a scénáristické diletance promění v zamotanou změť záběrů stíhaček a pilotů. Vážně – od jistého okamžiku jsem se ve filmu začal ztrácet a do děje jsem se dostal až o notných pár minut dále. Přesto ale musím říct, že z nápadů scénáristy a režiséra, který mimochodem točil další francouzskou trapárnu Taxi, jsem často nevěřícně zíral na obrazovku, ještě častěji vyprskával smíchy (abych nezapomněl – nejedná se o komedii). Namátkou pár dobrých "hlodů": letectvo si dnes stíhačky nevybírá ve výběrovém řízení, ale nechá dva konkurenty (zde Mirage 2000 a F-16) letět závod z místa A do místa B (cca 6 000 km) a podle toho rozhodne; letectva pořádají výměnné pobyty a jedno nechá létat piloty toho druhého na svých strojích, přestože tato letectva nevlastní stejná letadla (kde se je asi naučili pilotovat, že?); letecké souboje se zásadně odehrávají ve vzdálenostech, které se řádově pohybují v metrech (piloti by po sobě mohli házet štěrk, aby ušetřili – efekt by byl stejný); pásky se záznamem letu si dnes piloti pouští v noteboocích (Apple), ve kterých let vypadá jako videohra; každý správný moderní stíhací pilot provádí vzlet jako představení na leteckém dnu – jen co to jde, nos musí o 90° nahoru); a třešnička na závěr – pokud chce pilot zamezit druhému v útoku, prostě do něj narazí (odstrkování křídlem funguje!). Korunu celému tomuto, jistě osobitému, filmu nasazují zrychlené záběry vzdušných soubojů (aby působily svižněji).

Mohl bych pokračovat ještě dlouho… Prostě – tento film doporučuji pouze zásadním filmovým a leteckým otrlcům, kteří nelitují dvou hodin u naprosto bezcenné filmové podívané, která 20 let starý Top Gun překonala snad jen v kvalitnějších vzdušných záběrech (pokud zrovna nejsou zrychlené). Celkově bych ale spíš než k Top Gunu přirovnal tuto francouzskou frašku k Žhavým výstřelům s Charlie Sheenem.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s