Internetová média o počítačích – bulvár?

Normální

Vzhledem k tomu, že se dlouho, se zájmem a intenzivně zajímám o počítače, je přirozené, že si také alespoň v minimální míře udržuji jakýsi přehled o počítačovém dění jak v oblasti software, tak i v oblasti počítačového "železa", tedy hardware. Poměrně často navštěvuji největší internetové hráče na poli této počítačové publicistiky, proto bych chtěl poskytnout můj pohled na věc.

Živě.cz – nic než bulvár

Jelikož bulvár vnímám jako médium, které útočí svými titulky na naši zvědavost, snaží se už samotnými nadpisy šokovat a přilákat čtenáře a vše, co poté nabídne, je neinformovanost či popř. naprosto jiná informace, než je ta, kterou jsme se chtěli dozvědět, spadá Živě.cz do bulváru. Nebylo tomu tak vždy, ale to, co se děje poslední dobou, vážně není nic jiného než naprostá bulvarizace dříve naprosto normálního víceméně laického počítačového plátku. Například nedávný článek Photoshop zadarmo na webu a 2 GB místa k tomu mne opravdu pobavil – nadpis nás sice láká na získání profesionálního grafického software Adobe Photoshop zdarma s jakýmsi dvougigabajtovým bonusem (při přečtení tohoto nadpisu jsem si začínal trhat vlasy, že jsem si Photoshop CS3 Extended nedávno zakoupil), nicméně článek pouze pojednává o obyčejné webové fotogalerii, která jako bonus obsahuje i online nástroj pro úpravu fotografií, který se samozřejmě s Photoshopem nedá srovnávat. Když se k takovýmto bulvárním článkům navíc ještě přidají "odborníci", jako je oblíbený komik pan Waic, někdy člověk nestačí ani žasnout, který vždy naruší jednotný názor redakce Živě.cz – ta nedávno kritizovala Microsoft za svůj internetový prohlížeč Internet Explorer, který nedodržuje standardy a naopak opěvovala Operu, která se jich drží tak, že většina webů pod ní vypadá při nejmenším zvláštně. Pan Waic však obrátil – Microsoft totiž intenzivně pracuje na vývoji nové, osmé verze Internet Exploreru. Ta má nadobro skoncovat s nedodržováním standardů, a proto obsahuje nové vykreslovací jádro, které se právě standardů drží. Paralelně s ním také obsahuje staré vykreslovací jádro, které bylo zachováno jako záloha, kdyby si web s novým nerozuměl. Osobně to považuji za velmi rozumný krok. Pak Waic však toto nepovažuje za dobrou věc, naopak. Demonstroval to na příkladu webu Živě.cz, který má problémy se standardy, ale jeho nekorektní zobrazení svedl na Microsoft. S Živě.cz má samozřejmě drobné problémy i Opera. Takže výzva pro všechny webové programátory – nebojte, to, že neumíte napsat web, který se zobrazuje správně ve všech prohlížečích (o validitě ani nemluvě), není vaše chyba – může za to Mictosoft!

Extra Hardware versus Svět Hardware

Velký rozruch kolem mladého serveru Extra Hardware vyvolal všem jistě dobře známý extravagantní publicista, programátor, podnikatel (a mohl bych pokračovat dále) Radek Hulán, kteréhožto články o počítačích vážně uznávám (pokud si však odmyslím veškerá naprosto nekritická až dětinská invektiva směrem k Linuxu, open-source aplikacím a společnosti Apple a stejně tak nekritické opěvování softwaru Microsoftu, který však také považuji za nejkvalitnější na světě), když se vyjádřil, že Svět Hardware již není jedničkou, nýbrž je jí právě zmíněný Extra Hardware. Já tento názor nesdílím. Proč? Extra Hardware je dozajista server, který poskytuje velmi hodnotné a aktuální informace všem skupinám počítačových uživatelů, především však nejrozšířenější skupině, alias jakémusi "mainstreamu" – lidem, kteří se o hardware zajímají, avšak mají blíže k laikům než k zaníceným všeználkům (není myšleno pejorativně). Svět Hardware je v tomto ale zcela jiný – ten se od začátku vždy zaměřoval právě na tu menší skupinu – na skupinu oněch "všeználků", jinak řečeno na tu skupinu, která chce o hardware číst velmi odborné články. Přestože jsou i na můj vkus příliš odborné, neznamená to, že je není možné číst – naopak, jen si prostě vyberete, co vás zajímá. Chcete-li však proniknout hlouběji do problematiky, přečtete si článek celý. A to se mi na Světu Hardware líbí (kromě toho mají velmi rozumného šéfredaktora J).

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s